آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان خارپاشنه و درد آرنج با شاک ویو تراپی

9k=

استفاده از شوک ویو و لیزر درمانی در آرنج تنیس بازان

التهاب عضلات پشت ساعد و نقطه اتصال آنها به استخوان آرنج، که به عنوان التهاب اپی کندیل خارجی آرنج یا آرنج تنیس بازان شناخته می‌شود، یک بیماری است که ناشی از استفاده بیش از حد عضلات در این منطقه به وجود می‌آید. این بیماری اغلب در افرادی که به طور مداوم و با تکرار کارهای سنگین با دست انجام می‌دهند، ایجاد می‌شود، حتی اگر آنها تنیس بازان نباشند.

فعالیت‌هایی مانند حمل و جابجایی اشیاء سنگین یا حتی بارهای سبک به صورت مکرر، مانند حمل وزنه‌های سبک یا خرید مواد غذایی، می‌تواند منجر به بروز درد و مشکلات آرنج تنیس بازان شود.

در این بیماری، پارگی‌های بسیار ریز در نقطه اتصال عضلات به استخوان آرنج ایجاد می‌شود که باعث التهاب و درد شدید در این ناحیه می‌شود. علائم دیگر این بیماری شامل درد آرنج هنگام بلند کردن اشیاء، مشت زدن و بالا آوردن مچ دست می‌شود.

تشخیص این بیماری معمولاً از طریق ارزیابی بالینی و تست‌هایی مانند حساسیت ناحیه خارجی آرنج و انجام تست‌های Extension مچ دست که باعث افزایش درد می‌شود، قابل تشخیص است.

درمان التهاب اپی کندیل خارجی آرنج در موارد حاد شامل استفاده از ماساژ یخ برای ۲۰ الی ۳۰ دقیقه، ۳ تا ۴ بار در روز برای ۲ تا ۳ روز، مصرف داروهای ضد التهابی (NSAIDs) و استفاده از بانداژهای مخصوص Tennis Elbow Band می‌باشد. در موارد شدیدتر، نیاز به درمان‌های فیزیوتراپی، لیزر درمانی جهت کاهش درد و التهاب، و همچنین استفاده از Shock Wave (شوک ویو) می‌باشد که تاثیرات بسیار خوبی بخصوص در موارد شدید و مقاوم به درمان در این بیماری خواهد داشت.

شوک ویو امواج صوتی می‌باشد که با میزان انرژی بالا و بدون دخل و تصرف به بافت تحت درمان اعمال می‌شود و باعث پیدایش اثرات ضد درد و التهاب می‌شود. نرخ موفقیت در درمان با شوک ویو در حدود ۷۷ تا ۸۰ درصد می‌باشد. مکانیسم این دستگاه همانند دستگاه سنگ شکن کلیه است. لیزرها، بخصوص لیزرهای پرتوان با ایجاد اثرات فتوشیمیایی، فتومکانیکال و فتوحرارتی می‌توانند باعث کاهش درد و التهاب گردند.

پس از درمان، برای جلوگیری از عود بیماری، تقویت عضلات Extensor ساعد می‌تواند تاثیرات بسزایی داشته و همچنین در تنیس بازان بایستی طریقه صحیح بدست گرفتن راکت تنیس بخصوص هنگام بک هند آموزش داده شود.

کاربرد شاک ویو تراپی

شوک ویو امواج صوتی می باشد که با میزان انرژی بالا و بصورت غیر تهاجمی و بدون دارو به بافت تحت درمان اعمال می شود. شاک ویو تراپی درروشهای طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپی، ارتوپدی و طب ورزشی کاربرد داشته و جهت درمان بیماریهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • خار پاشنه
  • آرنج تنیس بازان Tennis Elbow
  • درد و بی حرکتی شانه
  • درد ناحیه کمر
  • درد تاندون آشیل
  • کشیدگی تاندون کشکک
  • انبساط عضلانی
  • درد کشاله ران
  • درد لگن و موارد مشابه

مقالات مرتبط

توانبخشی ورزشی

صدمات و آسیب‌ها در ورزش اجتناب‌ناپذیر هستند، اما خوشبختانه به ندرت منجر به تهدید جان می‌شوند. تأثیر اصلی این آسیب‌ها

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان