[sbu_post_image]

سلول های بنیادی

سلولهای بنیادی مهمترین سلولها هستند. چون قادرند با همه سلولهای بدن ترکیب شوند. آنها شامل نیروی خودنوسازی و تمایز به گونه های مختلف شامل سلولهای خونی، عضلانی، قلبی، عصبی و غضروفی هستند.

همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن به دنبال آسیب و جراحت مۆثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب‌دیده‌ای که بخش عمده سلولهای آنها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلولهای آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

بیمار ی های قابل درمان با سلول های بنیادی

– درمان ضایعات نخاعی

پزشکان با استفاده از سلولهای بنیادی توانسته‌اند به افراد دچار آسیب‌های نخاعی کمک کنند تا دوباره حس و کنترل اندام‌های تحتانی خود را به دست آورند. این درمان به تایید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا رسیده است.

– درمان بیماری پارکینسون

سلول های بنیادی همچنین به یاری مبتلایان پارکینسون نیز آمده است. پارکینسون، بیماری تحلیل عصبی است که موجب بروز مشکلات حرکتی، گفتاری و سفتی عضلات می شود.

مطالعات نشان داده است که سلول های بنیادی جنینی می توانند موجب افزایش سلول های عصبی سازنده دوپامین در بیماران مبتلا به پارکینسون شوند که این ماده شیمیایی در بدنشان کاهش یافته است.

این شیوه درمان که با موفقیت بر روی مغز موش ها انجام شده، هنوز برای استفاده انسانی به بازار عرضه نشده است.

– درمان دیستروفی عضلانی

یکی از بزرگ ترین موانع در توسعه درمان‌های مبتنی بر این روش برای اختلالات عصبی عضلانی، مانند دیستروفی عضلانی دستیابی به سلولهای ماهیچه مولد کافی برای تولید یک واکنش موثر درمانی بوده است.

اما دانشمندان با حل این مشکل، راه را برای درمان دیستروفی عضلانی با استفاده از سلولهای بنیادی هموار ساخته‌اند.این شیوه درمانی نیز به زودی به مراکز درمانی ارائه می‌شود.

– ترمیم ساییدگی زانو

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های درمانی با استفاده از سلولهای بنیادی، درمان و ترمیم ساییدگی زانو است که در ایران نیز انجام می‌شود.

این درمان درصد موفقیت بالایی دارد و نیاز بیمار را به پیگیری دیگر شیوه‌های درمانی از بین می‌برد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس