مقدمه

هنگامی که با مشکل انگشت چکشی دست به علل متفاوت مواجه می شوید، باید برای  معالجه  و  درمان انگشت چکشی، سریعاً اقدام کنید. استفاده از ورزش و حرکات اصلاحی ، فیزیوتراپی، ماساژ، دارو و از همه مهمتر تثبیت  انگشت با بریس از بهترین درمان ها هستند.

انگشت چکشی دست چیست ؟

شرایط انگشت چکشی زمانی رخ میدهد که انتهای مفصل انگشت دست خم شود ونتواند به صورت خود به خود صاف شود می توانید انگشت را بوسیله فشار صاف کنید اما نمتیوانید آنرا دراین موقعیت نگه دارید ومجددا خم میشود.

 انگشت چکشی 1

علت ها و دلایل

دربروز این عارضه، مکانیسمی که باعث صاف شدن انتهای مفصل میشود دچاراختلال میشود.این عارضه زمانی رخ میدهد که وقتی افراد میخواهند نوک انگشتان خود را صاف کنند این ناحیه به سمت پایین قرارمیگیرد وخم میشود.

 انگشت چکشی 4 انگشت چکشی 2

تاندون هایی که روی انتهای استخوان کشیده شده اند تا باعث صاف شدن آن شوند ازهم جدامیشوند وفشاری که برروی انتهای نوک انگشتان وارد میشود انگشت را به مسیر دیگر و به سمت پایین هدایت میکند و باعث جدا شدن بین آنها میشود دربعضی ازمواقع تاندون های این ناحیه که به مفصل متصل شده اند پاره میشوند وازاستخوان  جدا میشوند.

 انگشت چکشی 3

دربعضی از مواقع تاندون بوسیله یک قسمتی ازاستخوان جدا میشود.

 انگشت چکشی 4

 درموارد بسیار شدید تاندون ها همراه با یک قست بزرگ ازاستخوان جدا میشوند وباعث عدم تنظیم باقی مانده مفصل می شود که خوشبختانه این عارضه بسیار به ندرت رخ می دهد.

علائم و نشانه ها

افرادی که دچار عارضه چکشی شدن انگشتان دست حتی با بروز درد هستند ممکن است به دلیل اینکه هنوزمی توانند ازدست خود استفاده کنند به دنبال روش های درمانی نرفته باشند.

علائم انگشت چکشی  شامل موارد زیر است:

۱-    درد،ضعف ،تورم درمفصل بعداز آسیب دیدگی.

۲-    سرخ شدن وتورم مفصل بعداز آسیب دیدگی .

۳-    عدم توانایی درصاف کردن کامل انگشتان اما تعدادی ازبیماران با کمک وسایل دیگر انگشتان خود را حرکت می دهند.

حتما به پزشک مراجعه کنید تا آسیب مفصل انگشت شما را ارزیابی کند ودرصورت نیاز برای شما انجام اشعه ایکس را توصیه میکند تا بتواند هرگونه آسیب دیدگی عمیق را تشخیص دهد وآن را ترمیم کند ودرصورت نیاز شما را به یک جراح مفصل دست برای ارزیابی ودرصورت نیازاستفاده ازآتل یا جراحی برای درمان معرفی میکند.

پزشک، بیمار را برای ارزیابی های نهایی به مراکز اورژانس هدایت میکند.

تشخیص

اشعه ایکس به پزشک برای تشخیص هرگونه اختلال مفصل مانند شکستگی ویاشکاف کمک میکند هم چنین تست اشعه ایکس به پزشک کمک میکند تاهرگونه ضایعه یا اضافاتی  که درشکاف استخوان ها قرارگرفته را تشخیص دهند.

درمان

درمان خانگی

۱-    قراردادن کمپرس یخ برروی مفصل انگشت برای کاهش ضعف وتورم موثراست کمپرس های یخ را در داخل حوله قراردهید ومستقیما آنها را برروی پوست خود قرارندهید هم چنین متیوانید ازمیوه وسبزیجات یخ زده درون یک حوله برروی دست استفاده کنید

۲-    ازدست خود مراقبت کنید که مجد دا دچا رآسیب دیدگی نشود

۳-    اگر درروی دستتان شکافی ایجاد شده است شکاف را همراه با آب چند دقیقه تمیزکنید وسپس بایک گازاستریل تمیز دور آن را بپوشانید

۴-    درصورت نیاز برای جلوگیری از خونریزی انگشت خود را فشاردهید

اسپلینت وبریس

اسپلینت باید به مدت ۶تا۸ هفته برای صاف نگه داشتن انگشت استفاده شود. این وسیله متیواند درتمام شبانه روز (روز،شب )استفاده شود . نوع اسپلینت به اندازه وشکل انگشتان شما بستگی دارد. نباید اسپلینت را درطول دوره درمان ازدست جدا کنید درصورت درآوردن آن برای شستن دست ها باید دقت کنید که انگشتتان راخم نکنید ودرموقعیت صاف نگه دارید. اسپلنیت باعث میشود که انتهای تاندون های پاره شده واستخوان جدا شده به یکدیگر متصل شود وانگشت ترمیم شود. درحدود ۳تا۴ درصد بوسیله این درمان بهبود یافته اند.

استفاده ازاسپلینت برای صاف نگه داشتن انگشتان یکی از رایجترین درمان ها است .شما می توانید اسپلینت ها را درمدت زمان های مختلف استفاده کنید.

اگر تاندون انگشت شما کشیده شده باشد وپارگی نداشته باشد به مدت ۴ تا۶ هفته شبانه روزی ازاین اسپلینت استفاده کنید.

درصورت پارگی تاندون وجداشدن استخوان اسپلینت با ید به صورت شبانه روز ۶تا۸ هفته استفاده شودوبعد ازآن یک دوره ۳تا۴ هفته ای فقط شب ها باید ازاسپلینت استفاده کنید.

اگر درمان خود را با تاخیر انجام دهید باید ازاسپلنت درمدت زمان های طولانی تری استفاده کنید جراحی بسیار به ندرت وفقط درشکستگی های شدید نیازاست.

اسپلینت ازپلاستیک های سخت وآلومینیوم ساخته شده است اسپلنت ها توسط متخصصین بامهارت برروی مفصل دست شما قرارداده میشود تا این اطمینان حاصل شود که به درستی ودرموقعیت صحیح قرارداده شده است.

اسپلینت باید به صورت مناسب برروی انگشت قراربگیرد نه آنقدرشل باشد که باعث افتادن انگشت شود ونه آنقدر سفت بسته شود که باعث قطع شدن جریان خون شود.

زمانیکه اسپلینت ازروی مفصل شما بازمی شود پوست شما سفید می شود وممکن است به دلیل تنگ بودن اسپلینت این اتفاق رخ دهد.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا انگشت شما به شکل طبیعی واولیه خود بازگردد.

هرگونه تورم ،ضعف وقرمزی درمفصل ممکن است تا چندماه بعدازآسیب دیدگی برروی مفصل باقی بماند که این علائم به تدریج بهبود می یابند.

دارو

انواع مختلفی ازداروها با تجویز پزشک و بدون تجویز پزشک وجود دارد که براساس شرایط بیمار و شرایط درمانی قبلی برای کاهش درد توصیه می شود .

جراحی

جراحی زمانی ضروری است که چکشی شدن انگشت براثریک شکستگی بزرگ وجدایی استخوان وبرهم خوردن تنظیم مفصل انگشت ایجاد شده باشد. دراین موارد جراح برای ترمیم شکستگی ازنخ بخیه وسوزن ودربعضی ازمواقع ازپیچ های کوچک استفاده میکند  جراحی زمانی نیازاست که درمان های بدون جراحی نتیجه بخش نباشد

درصورتی که شکستگی دراستخوان ایجاد نشود عارضه انگشت چکشی به جراحی نیازندارد جراحی معمولا برای بیمارانی انجام میشود که دچار بدشکلی های شدید استخوانی هستند ویا نتوانند ازانگشت خود به درستی استفاده کنند .

جراحی برای تاندون هایی که کشیده شده است شامل جمع کردن بافت های کشیده شده ،پیوند تاندون یا پیوند مفصل سالم ومستقیم است.

پیشگیری

باید هنگام انجام فعالیت های ورزشی ازآسیب دیدگی انگشتان وچکشی شدن آن جلوگیری کنید  برای جلوگیری ازآسیب های مجدد به انگشت آسیب دیده پزشک استفاده ازاسپلینت را به صورت تمام وقت توصیه میکند.

نتیجه گیری

رباط های انگشت دست اگر آسیب ببینید، منجر به بیماری انگشت چکشی می شوند که عارضه ای قابل درمان است و هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام شود، بهبودی زودتر حاصل می شود. استفاده از بریس انگشت بسیار کار آمد بوده و تقریباً بدون عوارض می باشد و معمولاً از سوی پزشکان توصیه می شود.