آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان انگشت چکشی دست: راه ها و روش ها

مقدمه

هنگامی که با مشکل انگشت چکشی دست به علل متفاوت مواجه می شوید، باید برای  معالجه  و  درمان انگشت چکشی، سریعاً اقدام کنید. استفاده از ورزش و حرکات اصلاحی ، فیزیوتراپی، ماساژ، دارو و از همه مهمتر تثبیت  انگشت با بریس از بهترین درمان ها هستند.

انگشت چکشی دست چیست ؟

شرایط انگشت چکشی زمانی رخ میدهد که انتهای مفصل انگشت دست خم شود ونتواند به صورت خود به خود صاف شود می توانید انگشت را بوسیله فشار صاف کنید اما نمتیوانید آنرا دراین موقعیت نگه دارید ومجددا خم میشود.

 انگشت چکشی 1

علت ها و دلایل

دربروز این عارضه، مکانیسمی که باعث صاف شدن انتهای مفصل میشود دچاراختلال میشود.این عارضه زمانی رخ میدهد که وقتی افراد میخواهند نوک انگشتان خود را صاف کنند این ناحیه به سمت پایین قرارمیگیرد وخم میشود.

 انگشت چکشی 4 انگشت چکشی 2

تاندون هایی که روی انتهای استخوان کشیده شده اند تا باعث صاف شدن آن شوند ازهم جدامیشوند وفشاری که برروی انتهای نوک انگشتان وارد میشود انگشت را به مسیر دیگر و به سمت پایین هدایت میکند و باعث جدا شدن بین آنها میشود دربعضی ازمواقع تاندون های این ناحیه که به مفصل متصل شده اند پاره میشوند وازاستخوان  جدا میشوند.

 انگشت چکشی 3image

دربعضی از مواقع تاندون بوسیله یک قسمتی ازاستخوان جدا میشود.

 انگشت چکشی 4

 درموارد بسیار شدید تاندون ها همراه با یک قست بزرگ ازاستخوان جدا میشوند وباعث عدم تنظیم باقی مانده مفصل می شود که خوشبختانه این عارضه بسیار به ندرت رخ می دهد.

علائم و نشانه ها

اشخاصی که با عارضه چکشی شدن انگشتان دست روبرو هستند، ممکن است به دلیل اینکه هنوز می‌توانند از دست خود استفاده کنند، به دنبال روش‌های درمانی نرفته باشند.

علائم انگشت چکشی شدن انگشتان شامل موارد زیر می‌شود:

  1. درد، ضعف و تورم در مفصل بعد از آسیب دیدگی.
  2. سرخ شدن و تورم مفصل بعد از آسیب دیدگی.
  3. عدم توانایی در صاف کردن کامل انگشتان، اما برخی از بیماران با کمک وسایل دیگر، انگشتان خود را حرکت می‌دهند.

حتماً به پزشک مراجعه کنید تا آسیب مفصل انگشت شما را ارزیابی کند و در صورت نیاز برای شما انجام اشعه ایکس را توصیه کند تا بتواند هرگونه آسیب دیدگی عمیق را تشخیص دهد و آن را ترمیم کند. در صورت نیاز، شما را به یک جراح مفصل دست برای ارزیابی و در صورت لزوم استفاده از آتل یا جراحی برای درمان معرفی می‌کند.

پزشک، بیمار را برای ارزیابی‌های نهایی به مراکز اورژانس هدایت می‌کند.

تشخیص

اشعه ایکس به پزشک برای تشخیص هرگونه اختلال مفصل مانند شکستگی ویاشکاف کمک میکند هم چنین تست اشعه ایکس به پزشک کمک میکند تاهرگونه ضایعه یا اضافاتی  که درشکاف استخوان ها قرارگرفته را تشخیص دهند.

درمان

درمان خانگی

1-    قراردادن کمپرس یخ برروی مفصل انگشت برای کاهش ضعف وتورم موثراست کمپرس های یخ را در داخل حوله قراردهید ومستقیما آنها را برروی پوست خود قرارندهید هم چنین متیوانید ازمیوه وسبزیجات یخ زده درون یک حوله برروی دست استفاده کنید

2-    ازدست خود مراقبت کنید که مجد دا دچا رآسیب دیدگی نشود

3-    اگر درروی دستتان شکافی ایجاد شده است شکاف را همراه با آب چند دقیقه تمیزکنید وسپس بایک گازاستریل تمیز دور آن را بپوشانید

4-    درصورت نیاز برای جلوگیری از خونریزی انگشت خود را فشاردهید

اسپلینت وبریس

اسپلینت برای صاف نگه داشتن انگشت باید به مدت 6 تا 8 هفته استفاده شود، و این وسیله می‌تواند در طول شبانه روز (روز و شب) استفاده شود. نوع اسپلینت بستگی به اندازه و شکل انگشتان شما دارد. در طول دوره درمان باید اسپلینت را جدا نکنید و اگر برای شستن دست‌ها آن را درآوردید، باید دقت کنید که انگشتان را خم نکنید و در موقعیت صاف نگه دارید. استفاده از اسپلینت باعث می‌شود که انتهای تاندون‌های پاره شده و استخوان جدا شده به یکدیگر متصل شود و انگشت ترمیم شود. تاکنون حدود 3 تا 4 درصد از افراد بهبود یافته‌اند.

استفاده ازاسپلینت برای صاف نگه داشتن انگشتان یکی از رایجترین درمان ها است .شما می توانید اسپلینت ها را درمدت زمان های مختلف استفاده کنید.

اگر تاندون انگشت شما کشیده شده باشد وپارگی نداشته باشد به مدت 4 تا6 هفته شبانه روزی ازاین اسپلینت استفاده کنید.

درصورت پارگی تاندون وجداشدن استخوان اسپلینت با ید به صورت شبانه روز 6تا8 هفته استفاده شودوبعد ازآن یک دوره 3تا4 هفته ای فقط شب ها باید ازاسپلینت استفاده کنید.

اگر درمان خود را با تاخیر انجام دهید باید ازاسپلنت درمدت زمان های طولانی تری استفاده کنید جراحی بسیار به ندرت وفقط درشکستگی های شدید نیازاست.

اسپلینت ازپلاستیک های سخت وآلومینیوم ساخته شده است اسپلنت ها توسط متخصصین بامهارت برروی مفصل دست شما قرارداده میشود تا این اطمینان حاصل شود که به درستی ودرموقعیت صحیح قرارداده شده است.

اسپلینت باید به صورت مناسب برروی انگشت قراربگیرد نه آنقدرشل باشد که باعث افتادن انگشت شود ونه آنقدر سفت بسته شود که باعث قطع شدن جریان خون شود.

زمانیکه اسپلینت ازروی مفصل شما بازمی شود پوست شما سفید می شود وممکن است به دلیل تنگ بودن اسپلینت این اتفاق رخ دهد.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا انگشت شما به شکل طبیعی واولیه خود بازگردد.

هرگونه تورم ،ضعف وقرمزی درمفصل ممکن است تا چندماه بعدازآسیب دیدگی برروی مفصل باقی بماند که این علائم به تدریج بهبود می یابند.

دارو

انواع مختلفی ازداروها با تجویز پزشک و بدون تجویز پزشک وجود دارد که براساس شرایط بیمار و شرایط درمانی قبلی برای کاهش درد توصیه می شود .

جراحی

جراحی ضروری است زمانی که انگشت به دلیل شکستگی بزرگ، جدایی استخوان یا برهم خوردن تنظیم مفصل نیاز به ترمیم دارد. در این موارد، جراح از نخ‌های بخیه، سوزن‌ها و در برخی موارد از پیچ‌های کوچک برای ترمیم شکستگی استفاده می‌کند. جراحی زمانی لازم است که روش‌های غیرجراحی نتوانند به نتیجه مطلوب برسند.

در صورتی که شکستگی در استخوان وجود نداشته باشد، عارضه انگشت چکشی نیاز به جراحی ندارد. جراحی معمولاً برای افرادی انجام می‌شود که دچار بدشکلی‌های شدید استخوانی هستند یا نمی‌توانند از انگشت خود به درستی استفاده کنند.

جراحی ترمیم تاندون‌های کشیده شده شامل جمع‌کردن بافت‌های کشیده شده، پیوند تاندون یا پیوند مفصل سالم و مستقیم است.

پیشگیری

باید هنگام انجام فعالیت های ورزشی ازآسیب دیدگی انگشتان وچکشی شدن آن جلوگیری کنید  برای جلوگیری ازآسیب های مجدد به انگشت آسیب دیده پزشک استفاده ازاسپلینت را به صورت تمام وقت توصیه میکند.

نتیجه گیری

رباط های انگشت دست اگر آسیب ببینید، منجر به بیماری انگشت چکشی می شوند که عارضه ای قابل درمان است و هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام شود، بهبودی زودتر حاصل می شود. استفاده از بریس انگشت بسیار کار آمد بوده و تقریباً بدون عوارض می باشد و معمولاً از سوی پزشکان توصیه می شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان