داروهای مختلفی برای کنترل علائم بیماری استئوآرتریت استفاده می شود. هدف عمده از کاربرد این داروها تسکین درد بیمار است.بعضی داروها الگوی مصرف روزانه دارند ولی بعضی انواع دیگر در صورت نیاز مصرف می شوند. براساس نشانه های بیماری و برنامه زندگی شما، پزشک در مورد بهترین نوع دارو و برنامه مصرفی آن تصمیم خواهد گرفت.

ضد دردهای مخدر و غیر مخدر

مسکن ها داروهایی هستند که درد را تسکین می دهند. استامینوفن نوعی ضد درد غیرمخدر است که به طور معمول برای تسکین درد استفاده می شود. اگرچه این دارو التهاب و تورمی را که گاهی اوقات در استئوآرتریت  مشاهده می شود، کاهش نمی دهد، اما برای تسکین درد مفید است. از طرف دیگر استامینوفن در اغلب افراد داروی کم ضررتری نسبت به ضد التهابهای غیر استروئیدی است. بسیاری از پزشکان در حال حاضر، استامینوفن را داروی ابتدایی انتخابی برای مقابله با درد ناشی از استئوآرتریت در نظر می گیرند.

ترامادول نوعی ضد درد غیرمخدر است که به بیماران دارای دردهای متوسط تا شدید کمک می کنند. مصرف این داروی درمان استئوآرتریت باید با احتیاط باشد زیرا ممکن است هنگام استفاده به میزان توصیه شده یا بیش از دوز توصیه شده یا در صورت مصرف با سایر داروهای خاص باعث بروز حملات تشنج، سرگیجه، یبوست شود. همچنین احتمال ضعیفی از وابستگی به این دارو وجود دارد.
کدئین، نوعی داروی ضددرد مخدر ملایم است که می تواند مفید باشد و اما در صورت مصرف طولانی مدت امکان بروز وابستگی دارویی وجود دارد. در صورت وجود درد شدید می توان گاهی ضددردهای مخدر قوی تری تجویز کرد، اما استفاده از آنها باید به تدریج محدود شود.

داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی استئوآرتریت

این دارو باعث کاهش درد، سفتی و تورم مفصل می شوند. علاوه بر آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، و دیکلوفناک که فروش آنها آزاد است، تعداد زیادی از این داروها نیز به صورت فروش با نسخه برای استئوآرتریت در دسترس هستند.

یکی از شایع ترین عوارض جانبی این نوع داروها بروز تحریک معده است که می تواند منجر به مشکلات جدی تری چون خونریزیها و یا زخمهای گوراشی شود. پزشک ممکن است مصرف دارو را همراه با غذا توصیه کند تا از بروز تحریک و آزردگی معده پیشگیری شود. اگر فشار خون بالا دارید یا اینکه دچار بیماری کلیوی هستید قبل از هرگونه مصرف این گروه داروهای درمان استئوآرتریت با پزشک خود مشودت کنید.

اگر به دلیل ناراحتیهای گوارشی قادر به تحمل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی نیستید، ممکن است پزشک از تجویز آنها برای شما خودداری کند، یا آنها را همراه با داروهای دیگری برای حفاظت از معده شما تجویز کند. همچنین می توانید از استامینوفن یا نوعی آسپرین غیراستیله استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس