آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان دارویی استئوآرتریت

212

 داروهای مختلفی برای کنترل علائم بیماری استئوآرتریت استفاده می شود. هدف عمده از کاربرد این داروها تسکین درد بیمار است.بعضی داروها الگوی مصرف روزانه دارند ولی بعضی انواع دیگر در صورت نیاز مصرف می شوند. براساس نشانه های بیماری و برنامه زندگی شما، پزشک در مورد بهترین نوع دارو و برنامه مصرفی آن تصمیم خواهد گرفت.

ضد دردهای مخدر و غیر مخدر

مسکن‌ها داروهایی هستند که به تسکین درد کمک می‌کنند. استامینوفن یک نوع ضد درد غیر مخدر است که معمولاً برای تسکین درد استفاده می‌شود. این دارو ممکن است التهاب و تورم موجود در برخی موارد استئوآرتریت را کاهش ندهد، اما برای کاهش درد مفید است. از طرف دیگر، استامینوفن در اکثر افراد داروی کم‌ضررتری نسبت به ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی است. بسیاری از پزشکان در حال حاضر، استامینوفن را به عنوان داروی اولیه برای کنترل درد ناشی از استئوآرتریت در نظر می‌گیرند.

ترامادول یک نوع ضد درد غیر مخدر است که به بیمارانی که دردهای متوسط تا شدید دارند کمک می‌کند. استفاده از این دارو در درمان استئوآرتریت باید با احتیاط انجام شود، زیرا ممکن است در صورت مصرف بیش از مقدار توصیه شده یا همراه با داروهای خاص، منجر به حملات تشنج، سرگیجه و یبوست شود. همچنین، احتمال وابستگی به این دارو نیز وجود دارد.

کدئین یک نوع داروی ضد درد مخدر ملایم است که ممکن است مفید باشد، اما در صورت مصرف طولانی مدت، احتمال وابستگی دارویی وجود دارد. در صورت وجود درد شدید، گاهی ممکن است ضد دردهای مخدر قوی‌تری تجویز شود، اما استفاده از آنها باید به تدریج محدود شود.

داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی استئوآرتریت

این دارو باعث کاهش درد، سفتی و تورم مفصل می شوند. علاوه بر آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، و دیکلوفناک که فروش آنها آزاد است، تعداد زیادی از این داروها نیز به صورت فروش با نسخه برای استئوآرتریت در دسترس هستند.

یکی از عوارض جانبی شایع این نوع داروها، تحریک معده است که می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند خونریزی‌ها یا زخم‌های گاستریک شود. پزشک ممکن است توصیه کند که داروها همراه با غذا مصرف شوند تا از تحریک و آزردگی معده جلوگیری شود. اگر شما فشار خون بالا دارید یا دچار بیماری کلیوی هستید، قبل از مصرف این نوع داروهای درمان استئوآرتریت با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به دلیل ناراحتی‌های گوارشی قادر به تحمل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی نیستید، ممکن است پزشک از تجویز آنها برای شما خودداری کند یا آنها را همراه با داروهای دیگری برای حفاظت از معده شما تجویز کند. همچنین می‌توانید از استامینوفن یا نوعی آسپرین غیراستیله استفاده کنید.

مقالات مرتبط

زانوی ضربدری

آیا می‌دانید فرم و شکل طبیعی زانوها به ‌صورتی است که وقتی قوزک پاها کنار یکدیگر قرار گرفته‌است، نباید فاصله

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان