آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات اصلاحی کجی گردن

download 41

برای رفع انحراف گردن، می‌توانید سر را به سمت مخالف خم کنید. این عمل به منظور کشش عضلات کوتاه شده استفاده می‌شود، جایی که فرد سعی می‌کند سر را به سمت مخالف خم کند.

اگر سر دارای چرخش باشد، فرد می‌تواند عمل خم کردن سر به سمت مخالف را با چرخش سر به همان سمت (سمتی که متأثر از انحراف گردن است) انجام دهد.

خم کردن سر به سمت مخالف با استفاده از دست، فرد مبتلا به انحراف گردن سعی می‌کند سر را به سمت مخالف خم کند و با استفاده از دست، فشار بیشتری را بر روی عضلات کوتاه شده اعمال کند.

به عنوان مقابل خم کردن سر به سمت مخالف، دست در سمت مخالف مقاومت ایجاد می‌کند تا عضلات بیشتر تقویت شوند.

فرد مبتلا به انحراف گردن تلاش می‌کند سر را همیشه در وضعیت صحیح نگه داشته و از انحراف گردن جلوگیری کند.

در کل حرکات اصلاحی برای رفع کجی گردن به حرکات کششی و حرکات تقویتی تقسیم می شوند :

حرکات کششی

۱- کجی گردن شامل کشش عضلات جناغی، چنبری و پستانی است. به عنوان مثال، اگر سر به سمت چپ کج شود، به طور طبیعی نیز چرخش به سمت راست خواهد داشت. این امر به دلیل عملکرد عضلات جناغی، چنبری و پستانی است. در سمت چپ، عضله جناغی سر را به سمت چپ خم می‌کند و چرخش سر را به سمت راست ایجاد می‌کند. برای بهبود انعطاف پذیری این عضلات، می‌توانید سر را به سمت راست خم کرده و سپس به سمت چپ چرخانید. برای رفع کجی گردن، تمام تمرینات و حرکات اصلاحی باید به این منظور استفاده شوند.

۲- در صورتی که عضلات و بافت‌های نرم در سمت خم کجی گردن کوتاه شده باشند، سر باید به سمت راست خم شود.

۳- برای ایجاد کشش بیشتر در عضلات فرد مبتلا به کجی گردن، می‌توانید با دست خود فشار اعمال کنید و سر را به سمت راست خم کنید.

حرکات تقویتی

۱- برای تقویت عضلات جناغی، چنبری و پستانی در سمت مخالف کجی گردن، حرکات تقویتی انجام می‌دهیم. به این منظور، از فرد مبتلا می‌خواهیم سر را به سمت راست خم کند و سپس در مرحله بعد، علاوه بر خم کردن به سمت راست، سر را به سمت چپ نیز بچرخاند.

۲- فرد مبتلا به کجی گردن این حرکت را انجام می‌دهد و در برابر حرکت، با دست مقاومت ایجاد می‌کند تا عضلات بیشتر تقویت شوند. برای این منظور، ابتدا از انقباضات ایستا شروع می‌کند، یعنی دست خود را در یک طرف سر (بالای گوش) قرار می‌دهد و سعی می‌کند سر را به سمت مخالف حرکت دهد. از طرف دیگر نیز سعی می‌کند سر را به همان سمت حرکت دهد.

به این ترتیب، عضلات خم کننده طرف مخالف گردن منقبض می‌شوند، اما حرکتی صورت نمی‌گیرد. به عنوان مثال، اگر سر به سمت چپ کج شده باشد، باید عضلات طرف راست تقویت شوند، البته بتدریج اجازه حرکت نیز می‌دهد تا عضلات سمت راست در دامنه بیشتری تقویت شوند.

برای مطالعه ” کجی گردن چیست؟ ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان