gyu

مردم تصور می کنند که جراحی بینی گوشتی خوب از کار در نمی آید ولی بینی استخوانی هیچ مشکلی ندارد و جراحی اش حتما خوب می شود، این فکر اشتباه است چون غیر از گوشتی یا استخوانی بودن فاکتورهای متعدد دیگری در نتیجه عمل تاثیر گذار هستند.چه بسا خیلی از بینی های گوشتی عالی از کار در می آیند و برعکس یک بینی استخوانی بخاطر فرضا نازک بودن بیش از حد پوست جراحی اش با مخاطراتی بیشتر از بینی گوشتی مواجه شود.

تعریف بینی گوشتی و استخوانی(غضروفی)

بر خلاف نظر مردم هر بینی که نوکش پهن بود بینی گوشتی نیست، پهن بودن نوک بینی ممکن است بخاطر رشت بیش از حد غضروف های بینی باشد در حالی که پوست بینی ممکن است بسیار نازک باشد به حدی که ما از روی پوست شکل و آناتومی غضروف ها را می بینیم این بینی دیگر گوشتی نیست بلکه غضروفی است.در یک بینی گوشتی واقعی بافت غضروفی بسیار ناچیز و همه برجسگی ضخامت پوست است.نوک این بینی ها خیلی نرم است انگار هیچ غضروفی زیر پوست ان نیست. ولی بینی غضروفی حالت ارتجاعی بسیار زیادی دارد جراحی هر دوی اینها سخت است ولی نوع عمل آن ها با هم فرق دارد.
در بینی گوشتی بر خلاف تصور مردم که فکر می کنند بینی بافت اضافی دارد و باید از آن برداشته شود بینی بافت کم دارد و باید به آن ها بافت غضروفی اضافه شود چون ساپورت غضروفی در بینی گوشتی کم است نوک بینی حالت افتاده و آویزان پیدا کرده است.سابق بر این بافت گوشتی زیر پوست را خالی می کردند که باعث می شد ناهمواری های عمیقی روی بینی ایجاد شود امروزه نه تنها بافت را کم می کنیم بلکه پیوند های غضروفی در پایه بینی ها به کار می بریم با این کار مثلث هرم بینی که به دلیل ساپورت ناکافی روی صورت افتاده و پهن شده باریک تر شده و نوک بینی جمع تر می شود برای این کار غضروف از تیغ بینی برداشته شده و به قاعده بینی پیوند می شود.تقویت پایه بینی باعث کشش نوک بینی می شود بدون اینکه نیاز به دستکاری دیگری باشد.
وقتی پوست نازک است: اگر نوک بینی پهن غضروف زیاد و پوست نازک باشد عمل بینی بسیار مشکل خواهد شد ما نمی توانیم از یک حدی بیشتر نوک بینی را جمع کنیم چون اکر یکدفعه بخواهیم نوک بینی را خیلی جمع کنیم پوست اضافه امده و در نتیجه حالت چروک و خردگی روی پوست ایجاد می شود و بعد گودی و چاله روی بینی ایجاد می شود، در این بینی ها وقتی کمی حجم غضروف کم شد باید زیر پوست لایه از بافت هم بندی قرار دهیم که پوست تقویت شده و ناهمواری های سطحی غضروفی که روی آن کار کرده ایم را استتار کند.

آیا درست است که بینی گوشتی برمی‌گردد؟

خیر. در عمل جراحی بینی گوشتی آنچه که از بینی کاسته یا به آن افزوده می‌شود معمولا به همان صورت باقی می‌ماند اما آنچه در مورد بینی گوشتی صدق می‌کند تورم شدیدتر و طولانی‌تر است. تورم طولانی‌مدت ممکن است منجر به ایجاد بافت فیبروز و در نتیجه در همان حالت پایدار شود. بنابراین مراقبت‌های پس از عمل از جمله دو بالش گذاشتن زیر سر موقع خواب، ماساژ و چسب زدن باید با دقت بیشتر رعایت و طولانی‌تر انجام شود و نیز ممکن است نیاز به چند تزریق آمپول‌های ضدالتهاب طولانی اثر وجود داشته باشد.

مراحل عمل جراحی پلاستیک بینی چگونه است؟

بعد از مراجعه و ملاقات بیمار در مورد نوع عمل و نتایج احتمالی آن توضیح داده می شود و در مورد مسایل مورد ابهام و سوالات مطروحه بیمار توجیه میشود. بعد از معاینات اولیه و انجام آزمایشات لازم با نظر بیمار به بیمارستان یا مرکز جراحی مورد توافق معرفی می شود. بیماران معمولاً نیاز به بستری در بیمارستان ندارند. در صورت گذاشتن تامپون داخل بینی روز بعد از عمل خارج می شود. حدود ۶ روز بعد قالب روی بینی برداشته می شود و معمولاً با رعایت احتیاط بعد از یک هفته، کار معمول بیماران از سر گرفته می شود.

آیا عمل جراحی انحراف تیغه بینی همزمان با عمل جراحی زیبایی قابل انجام است؟
در مواردی همزمان با عمل زیبایی بینی سایر عملهای بینی از جمله انحراف، پولیپ و اصلاح شکستگی های قدیمی استخوان بینی نیز انجام می شود. البته در صورت وجود آلرژی و بیماریهای زمینه ای دیگر بهتر است ابتدا درمان طبی شده و بعد از تثبیت وضعیت عمومی عمل زیبایی انجام شود.

تورم بعد از عمل جراحی بینی و نحوه کنترل و کاهش آن

برای کاهش تورک عمل زیبایی بینی باید :
در ابتدا باید بگویم که تورم بعد عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) از روز سوم زیاد می شود ود ر روز پنجم به اوج خود میرسد. رعایت موارد زیر به کاهش تورم کمک چشمگیری می کند:
– استفاده از کیسه یخ در هفتاد و دوساعت اول در زیر چشمها و اطراف بینی و حتی روی بینی
– حتما دو بالش زیر سر بیمار باشد
– از فعلیت فیزیکی به شدت پرهیز کند
– از نور افتاب گرما نور کامپیوتر و لامپ های کم مصرف به شدت پرهیز کنید زیرا اشعه ماورا بنفش به شدت تورم زا است.
– تزریق یک آمپول بتامتازون ال آ در روز سوم بعد عمل به صورت عضلانی تا حدی تورم را کم می کند
– مصرف مکرر هر شش ساعت قرص سرماخوردگی بزرگسالان کمک کننده است
– بعضی اوقات به خصوص در بینی های گوشتی تزریق موضعی آمپول تریامسینولون کمک کننده است که این کار معمولا بعد از پایان ماه اول توسط پزشک انجام می شود..
– چسب زدن دقیق نیز به کاهش تورم بسیار کمک می کند وهفته ای دو بار چسب توسط پزشک زده می شود.

تورم شدید در سه هفته اول است بعد از آن تورم کم می شود ولی تورم خفیف تا شش ماه بعد عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) دیده می شود

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)