آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

جراحی بینی و کبودی و ورم بعد از عمل

آشنایی با جراحی زیبایی بینی:

آشنایی با عمل بینی برای کسانی که قصد عمل دارند بسیار مفید و کمک کننده است. زیرا در این صورت برای آنان آسان خواهد بود که نوع ناهنجاری بینی خود را بدرستی شناسایی کرده و به آسانی بتوانند خواست دقیق خویش را در رفع ناهنجاری بینی خود به پزشک معالجشان بگویند. زیرا که در واقع هدف از جراحی زیبایی بینی رفع ناهنجارهای آن است و در اینصورت است که بینی می تواند زیبایی واقعی خود را بدست آورد.

بینی یکی از اشکار ترین و توجه برانگیز ترین عناصر تشکیل دهنده چهره میباشد. که ظاهر آن در ارتباط با دیگر عناصر نظیر چشم ها ، لب ها ، و … تاثیر بسیار زیادی در تشکیل سیمای انسان دارد . بینی از نظر عملکرد نیز نقش بسیار حساسی در تنفس و کنترل شرایط هوای تنفسی دارد. به این صورت که شرایط هوایی که استشاق میکنیم توسط بینی از نظر رطوبت ، دما و … کنترل ، تعدیل و تصفیه می گردد.
اشکالات ظاهری بینی با عیوب داخلی که موجب انسداد راهای هوایی می شود در ارتباط مستقیم می باشد ولی ای مسئله در همه افرادوجود ندارد ناهنجاری های بینی می تواند ارثی یا در نتیجه صدمه ناشی از ضربه های وارد شده به بینی باشد و یا به دلیل دیگر .
از نظز ساختاری ، بینی را میتوان به شکل یک هرم تصور نمود ، که دیواره های بینی اضلاع بیرونی این هرم وسپتوم بیمی (تیغه میانی که بینی را به دو قسمت تقسیم میکند ) ستون مرکزی و اصلی هرم بینی را تشکیل میدهد ، زمانی که بینی در اثر ضربه دچار شکستگی یا صدمه می شود اغلب اوقات دیواره های بیرونی هرم بینی (استخوان های بیرونی) و همچنین ستون داخلی – مرکزی (سپتوم) دچار به هم ریختگی و اختلال می شود .
در این صورت زمانی که تیغه میانی بینی دچار خمیدگی ، شکستگی و یا انحراف یا تخریب شود ، می تواند در مسیر تنفسی ایجاد انسداد نماید . بنابراین برای ایجاد تیغه میانی صاف و رفع انسداد راههای هوایی از طریق جراحی غالبا نیاز به جا نمودن ساختار بینی چه از نظر ظاهری و چه اظ نظر ظاهری و چه از نظر تیغه داخلی بینی می باشد . مراحل عمل جراحی جهت تصحیح یا بهبود ناهنجاری های تیغه بینی ((سیتوپلاستی)) نامیده میشود که هدف از آن تصحیح ناهنجاریهای سپتوم و رفع عیوب و بهبود انسداد راههای تنفسی می باشد . جراحی زیبایی مربوط می شود به اصلاح شکل ظاهری بینی که به عمل ((رینو پلاستی)) معروف است .
هدف از این عمل جراحی اصلاح ناهنجاریهای ظاهری بینی می باشد. در عمل جراحی پلاستیک بینی یا همان رینوپلاستی جراح با در نظر گرفتن سایر عناصر تشکیل دهنده چهره هر شخص و با توجه به فاکتورهای علم زیبایی شناسی تلاش می کند هماهنگی و تناسب بیشتر را بین بینی و صورت برقرار نماید.

 

images (4)

به طور کلی عوارض جراحی زیبایی بینی را می توانیم به دو گروه تقسیم نمائیم:

1- آسیب دیدن عملکرد بینی یا انسداد تنفسی
2- تغییرات نامطلوب ظاهر بینی
چنانچه بعد از عمل حفرۀ داخل بینی تنگ شود و تنفس از بینی برای بیمار سخت شود انتظار می رود که بیمار از علائمی مثل تنفس دهانی،خشک شدن گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی رنج ببرد

چطور با کبودی و ورم بعد از عمل بینی مقابله کنیم ؟

کبودی و تورم یک بخش طبیعی در دوران بهبود بعد عمل به حساب می آید . میزان کبودی بینی بعد از عمل زیبایی بینی به عوامل متعددی از جمله روش جراحی و خود بیمار بستگی دارد

فاکتورهای که در میزان کبودی و تورم بینی تاثیر می گذارد :

فاکتور های جراحی

آیا بینی شکسته شده است یا خیر (جراحی استئوتومی )
میزان برش بافت نرم یا ارتفاع از از چارچوب استخوانی – غضروفی
استفاده از تکنیک باز یا بسته در جراحی

فاکتور های شخصی

سن
ضخامت پوست
اختلالات خونریزی
دارو هایی که خون را رقیق می کنند
بدیهی است که همه این عوامل تحت کنترل خود بیمار نیستند با این حال میزان کبودی و شدت تورم را می توان با رعایت نکات زیر به حداقل رساند :

عوامل موثر در کاهش کبودی و شدت تورم بینی :

ازمصرف هر گونه دارویی که خون را رقیق می کند به مدت ۲ هفته قبل از عمل اجتناب کنید و پس از عمل نیز مصرف این گونه داروها را با دستور پزشک خود دنبال کنید . از آن دسته داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد :
آسپرین ، ایبوپروفن ، ضد التهاب ، هپارین ، کومادین ، پلاویکس و…

اجتناب از مصرف مولتی ویتامین ها / داروهای گیاهی / چای و … که سطح بالایی از ویتامین E را دارا می باشند ، جینسنگ (Ginseng) و جینکو (Ginkgo) . این داروها خون را رقیق کرده و باعث می شوند خونریزی بیشتر شود .
اگر شما سابقه تمایل به خونریزی یا کبودی را دارید و یا حتی یکی از اعضای خانواده شما سابقه اختلال در خونریزی را دارد بهتر است قبل از جراحی ، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید .
برای ۴۸ ساعت اول می توان از بسته های یخ بر روی گونه ها استفاده کرد .
سر خود بالا نگه دارید این به شما کمک خواهد کرد که ورم کمتری در صورت شما ایجاد شود .
از سیگار کشیدن اجتناب کنید .
مصرف مکمل های گیاهی مانند بروملین (که در آناناس موجود می باشد) ، عصاره ی پاپایا و آرنیکا نیز می تواند سودمند باشد اما مطالعات کم و محدودی اثرات آنها را ثابت کرده است .
قرار گرفتن در معرض نور خورشید در چند ماه اول بعد از جراحی زیبایی بینی ، می تواند قرمز شدن و لکه دار شدن پوست بینی را تشدید کند . همچنین می تواند به راحتی سبب آفتاب سوختگی پوست شما شود . برای چند ماه اول بعد جراحی بیماران باید از کرم های ضد آفتاب و یا کلاه های لبه دار استفاده کنند .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان