آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

جراحی برجسته کردن گونه ها

پروتز گونه باعث خوش فرم شدن گونه هایی می شود که برجسته نیستند. افرادی که ساختار گونه ضعیفی دارند، صورت آنها باریک یا صاف است، یا به دلیلی اثرات سن فرم گونه خود را از دست داده اند، می توانند از جراحی پروتز گونه بهره مند شوند. سادگی جراحی گونه و هزینه نسبتا کم پروتز گونه باعث می شود که افراد زیادی به انجام آن متمایل شوند.

پروتزگونه از سال 1956 مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان یک روش زیبایی بی خطر و موثر مورد تایید قرار گرفته است. پروتزگونه از مواد ترکیبی مختلفی ساخته می شود که از مواد نسبتا سفت تا مواد انعطاف پذیر متغیر هستند. پروتز گونه در شکل ها و اندازه های مختلف است و اغلب آنها را می توان به صورت سفارشی و با توجه به ساختار مخصوص صورت ساخت. بعضی از پروتزهای گونه از قبیل پروتزهای ساخته شده از جنس سیلیکون، با بافت ادغام نمی شوند و به راحتی می توان آن را بعدا جدا کرد. پروتزهای استخوان گونه دیگر، مثل پروتز هیدروکسی آپاتیت، با بافت طبیعی استخوان ادغام و بخشی از ساختار گونه می شود.

Maghaleh_Protez-Lab_14

آیا شما کاندید مناسبی برای پروتز گونه هستید؟

اگر گونه های شما بصورت طبیعی برجستگی ایده آل را ندارد، یا اگر حجم گونه های خود را در اثر افزایش سن از دست داده اید، کاندید مناسبی برای جراحی پروتز گونه به حساب می آیید. ممکن است شما قبلا جهت افزایش برجستگی گونه های خود از روشهای موقتی (تزریق ژل یا چربی) استفاده کرده، و اکنون برای رسیدن به این هدف در جستجوی روشی دائمی باشید. همانند سایر اعمال جراحی زیبایی، سلامت کامل جسمی و ذهنی ضروری است.

آیا جراحی پروتزگونه دردناک است؟

تقریبا هیچیک از بیماران، جراحی پروتز گونه را درد آور توصیف نمیکنند. احساس سفتی و پُری بعد از عمل طبیعی است و درد مختصر و سوزش با دارو برطرف میگردد. آیا جای برش باقی میماند؟ از آنجا که اغلب موارد جراحی از راه داخل دهانی انجام میشود، هیچگونه اثری از عمل باقی نخواهد ماند. به چند روز استراحت نیاز دارید؟ شما نیاز به یک هفته استراحت در منزل دارید و میتوانید پس از آن به کار و زندگی روزمره خود بازگردید. ویزیتهای مجدد یک هفته، دو هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام میشود.

چه روشهای دیگری برای برجسته کردن گونه وجود دارد؟

روش استاندارد برای برجسته کردن گونه، جراحی با استفاده از پروتز است. این متد دائمی بوده و به تنهایی یا در همراهی با سایر جراحیهای زیبایی صورت قابل انجام می باشد. روشهای دیگر عبارتند از تزریق چربی و تزریق ژل، که هر دو موقتی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد چربی و ژل میتوانید به بخش “تزریق ها” در منیوی وب سایت مراجعه نمایید.

عوارض احتمالى و ریسک هاى جراحى پروتز گونه

جراحى پروتز گونه از جراحى هاى پلاستیک نسبتاً بى خطر مى باشد ولى مثل هر عمل جراحى دیگر با ریسک هایى همراه مى باشد.

عفونت ، خونریزى و یا غیر طبیعى شدن گونه ها از عوارض این جراحى مى باشد.

در مواردى که پروتز بزرگتر از حد معمول و یا در جاى مناسب قرار نگرفته باشد گونه ها غیر طبیعى به نظر مى رسند.

در بعضى موارد ممکن است پروتز از محل اصلیش جابجا شود و یا اینکه بدن آنرا قبول نکند که در اینگونه موارد نیاز به عمل جراحى مجدد مى باشد.

مراقبتهای بعد از عمل

۱- بمدت ۴۸ ساعت در ناحیه عمل شده کمپرس یخ بگذارید.

۲- به حد کافی استراحت داشته باشید. در طول ۲ هفته بعد از عمل جراحی حداقل فعالیت بدنی داشته باشید.

۳- یک روز بعد از انجام عمل جراحی شما میتوانید دوش بگیرید و یا اینکه صورت و موهایتان را بشویید.

۴- در صورت دردی که با دوز تجویزی داروها کنترل نمی گردد؛ میتوانید هر چهار ساعت علاوه بر داروهای تجویزی استامینوفن مصرف کنید.

۵- روز اول بعد از عمل جراحی  غذاهای مایع نظیر سوپ بخورید؛ از روز دوم غذاهای نرم را شروع کنید و با کاهش درد هنگام جویدن تدریجاً به سمت خوردن غذاهای معمولی پیش بروید. مراقب باشید که تکه های سخت غذا محل بخیه را در دهانتان باز نکند.

روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی نوشیدنی های مقوی بنوشید.

۶- در طول یک هفته بعد از عمل جراحی روزی سه تا چهار بار دهان شویه کنید همچنین بدنبال هر بار صرف غذا دهان شویه نمایید.

۷- اگر برای شما لوله هایی جهت تخلیه ترشح ( موسوم به درن) در داخل دهانتان تعبیه شده است ؛ هر۸ ساعت مقدار ترشح خارج شده از طریق این لوله ها را ثبت کنید.

۸- برشها و بخیه های داخل دهان در چند روز اول بعد از عمل جراحی ممکن است مسواک زدن را ناخوشایند کند؛ به همین منظور می توانید از میله های بلند چوبی که سرشان پنبه های گلیسرینه دارد بجای مسواک استفاده کنید.

۹- باید انتظار تورم و تا حدودی کوفتگی را داشته باشید که موقتی است و ظرف چند هفته برطرف میشود.

۱۰- در ناحیه عمل نواحی بیحس و سفت خواهید داشت  و شما ممکن است احساس سفتی و اشکال در حرکت دادن لبها داشته باشید که یک روند طبیعی است و ظرف چند ماه برطرف می گردد.

۱۱- دو و نیم هفته بعد از عمل جراحی شما بصورت تدریجی می توانید به فعالیت فیزیکی خود مثل بالا و پایین پریدن ؛ دوچرخه سواری و ورزشهای آئروبیک بپردازید.

بیاد داشته باشید که هر فعالیتی که باعث ایجاد درد درناحیه عمل شود مفهوم آن را دارد که شما در انجام آن فعالیت زیاده روی کرده اید.

۱۲- اگر درجه حرارت بدنتان از ۳۷ درجه سانتیگراد بیشتر شد به پزشکتان خبر دهید.

۱۳- در صورت بروز هرگونه مشکلی پزشکتان را مطلع کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان