تاثیر طب سوزنی در درمان آرتروز و درد مفاصل

post_image

درمان آرتروز

شایعترین بیماری که به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و متخصص درد مراجعه می کنند بیماران مبتلا به ارتروز می باشند.

همه افراد دچار آرتروز می شوند و اینکه آرتروز درمان ندارد جمله قابل قبولی نیست. مهمترین نکته کنترل درد و حفظ عملکرد است و درمان و بازتوانی  می تواند به کاهش درد کمک کرده و باعث حفظ حرکت مفصل شود.

تاثیر طب سوزنی در درمان آرتروز و درد مفاصل

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن بسیار نازک از طریق پوست بیمار در نقاط خاص بدن است. سوزن در عمق های مختلف قرار داده می شود. محققان مطمئن نیستند که طب سوزنی چگونه به طور علمی کار می کند. اما با این حال، طب سوزنی دارای برخی از مزایای درمانی است.

سالیان درازی است که درمان آرتروز و درد مفاصل توسط طب سوزنی، رواج داشته است. طب سوزنی برای بسیاری از مبتلایان به عنوان جایگزین یا مکمل درمان های مدرن آرتروز استفاده می شود. طب سوزنی تنها برای درد مفاصل کاربرد درمانی ندارد، بلکه در مفاصل تحریک شده و ملتهب، می تواند درد را تا حد قابل توجهی تسکین دهد.

طی هزاران سال در طب سنتی چینی، طب سوزنی برای تسکین درد به کار برده شده است. امروزه این روش به صورت گسترده ای در پزشکی مدرن کاربرد دارد. این کاربرد تنها به درمان درد مفاصل محدود نمی شود و بسیاری از پزشکان متخصص از فواید طب سوزنی در بیماری های مختلف، استفاده می کنند.

اکثر مبتلایان به آرتروز مفصلی، آرتریت روماتوئید، آرتروز حاد و نقرس به دنبال استفاده از اثر شفا بخش طب سوزنی، همراه یا به جای داروهای آرتروز یا دیگر روش های درمانی هستند.طب سوزنی رشته های عصبی را در عضله ها فعال می کند و این اثر سه مرکز نخاع  مغز میانی ، هیپوفیز و هیپو تالاموس را برای ایجاد بی دردی فعال می سازد. این تئوری یکی از مکانیسم هایی را که توسط آن درد در بیماران آرتروزی کاهش می یابد بیان می کند.

طول درمان آرتروز با طب سوزنی

طول درمان با طب سوزنی برای مفاصل مختلف بدن و نیز بر اساس شدت بیماری، سن و وزن بیمار متفاوت خواهد بود . لازم به ذکر است که بر اساس طب چینی اگر بیمار در گذشته تزریق کورتون داخل مفصلی داشته باشد ، هنگام درمان آرتروز آن مفصل ، بهبود بیماری به تاخیر افتاده و مفصل مبتلا، تعداد جلسات بیشتری نیاز به درمان خواهد داشت. در ضمن اگر فردی دچار بیماری عروقی در اندامی بخصوص پاها باشد، عدم گردش خون و لنف در اندامها باعث عدم امکان گردش صحیح یونهای الکتریکی در آن منطقه شده و درمان را به تاخیر خواهد انداخت.

برای آشنایی بیشتر آرتروز و درمان آن روی لینک مربوطه کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *