داروهای شبه کورتیزون(کورتیزون، پردنیزولون و دگزامتازون) داروهای ضدالتهابی قدرتمندی هستند که در درمان برخی انواع روماتیسم، آسم و سایر بیماریهای خود ایمنی و بیماریهای التهابی استفاده می شوند. متاسفانه، این داروها باعث از دست رفتن بافت استخوانی می شود و شایعترین علت پوکی استخوان ناشی از دارو هستندو میزان از دست رفتن بافت استخوانی به مقدار مصرف دارو و طول مدت مصرف دارو بستگی دارد. به عنوان مثال، مصرف بیش از ۵/۷ میلی گرم پردنیزولون در روز به مدت چندین سال باعث از دست رفتن بافت استخوانی و افزایش احتمال بروز شکستگیها می شود.

داروهای شبه کورتیزون با افزایش از دست رفتن بافت استخوانی و کاهش تشکیل بافت استخوانی جدید، باعث پوکی استخوانمی شوند. این داروها همچنین باعث کاهش جذب کلسیم و کاهش سطح استروژن می شوند.

اگر از داروهای شبه ­کورتیزون استفاده می کنید، احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان در شما بالا ست. لازم است به طور منظم مورد سنجش تراکم استخوان قرار گیرد تا میزان قدرت استخوانی شما و اینکه چقدر بافت استخوانی از دست می دهید، مشخص شود. همچنین باید هر علت دیگری که باعث از دست رفتن بافت استخوانی شود و قابل پیشگیری نیز باشد، در شما ارزیابی شده و برای اصلاح آن اقدام گردد.

مقالات مرتبط

ورزش و پوکی استخوان

پوکی استخوان در زنان  به ویژه بعد از یائسگی نسبت به مردان شایعتر است. از آنجا که شکستگی استخوان ها…

تشخیص پوکی استخوان

ممکن است تا زمانی که دچار شکستگی استخوان، کوتاهی قد یا خمیدگی پشت نشده اید، متوجه علائم پوکی استخوان نشوید.…

پوکی استخوان چیست؟

حالتی است که در آن استخوان شکننده می شود و با کوچکترین ضربه ای می شکند. شکستگی ها عمدتاً در…
فهرست
Call Now Buttonتماس