داروهای شبه کورتیزون(کورتیزون، پردنیزولون و دگزامتازون) داروهای ضدالتهابی قدرتمندی هستند که در درمان برخی انواع روماتیسم، آسم و سایر بیماریهای خود ایمنی و بیماریهای التهابی استفاده می شوند. متاسفانه، این داروها باعث از دست رفتن بافت استخوانی می شود و شایعترین علت پوکی استخوان ناشی از دارو هستندو میزان از دست رفتن بافت استخوانی به مقدار مصرف دارو و طول مدت مصرف دارو بستگی دارد. به عنوان مثال، مصرف بیش از ۵/۷ میلی گرم پردنیزولون در روز به مدت چندین سال باعث از دست رفتن بافت استخوانی و افزایش احتمال بروز شکستگیها می شود.

داروهای شبه کورتیزون با افزایش از دست رفتن بافت استخوانی و کاهش تشکیل بافت استخوانی جدید، باعث پوکی استخوانمی شوند. این داروها همچنین باعث کاهش جذب کلسیم و کاهش سطح استروژن می شوند.

اگر از داروهای شبه ­کورتیزون استفاده می کنید، احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان در شما بالا ست. لازم است به طور منظم مورد سنجش تراکم استخوان قرار گیرد تا میزان قدرت استخوانی شما و اینکه چقدر بافت استخوانی از دست می دهید، مشخص شود. همچنین باید هر علت دیگری که باعث از دست رفتن بافت استخوانی شود و قابل پیشگیری نیز باشد، در شما ارزیابی شده و برای اصلاح آن اقدام گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Tagged with:  
Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو