بیماری AS در ستون فقرات

post_image

دردهای ستون فقرات

یکی از بیماریهای روماتیسمی اسپوندیل آرتریت آنکیلوزانت (AS (Ankilosing Spondylitis می باشد. قبل از اینکه این بیماری را تعریف نموده بهتر می باشد معنی لغوی آن را بیان کنیم: اسپوندیل به معنای فقرات و اسپوندیلیت به معنای التهاب فقرات می باشد، آنکیلوز به هم پیوستن و جوش خوردن دو استخوان را گفته و آرتریت به معنای التهاب مفصل می باشد. بنابراین اسپوندیل آرتریت آنکیلوزانت به معنای التهاب روماتیسمی ستون فقرات است که در ان پس از مدتی مهره ها ممکن است با هم یکی شده به ندرت بصورت نی خیزران یکپارچه شوند. این بیماری اکثرا در مردان جوان دیده می شود و شروع آن معمولا سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی می باشد، ولی در زنها دیده شده است.

علائم بیماری AS درستون فقرات

مشخص ترین علامت بیماری AS  درد ستون فقرات و لگن است و از آنجا که درد کمری یکی از شایع ترین شکایات افراد هر اجتماع می باشد تعداد زیادی از کسانی که مبتلا به این بیماری می شوند ممکن است با تشخیص های دیگری درمان گردند. بسیاری از بیماران هستند که ماه ها یا سال ها قبل از اینکه تشخیص قطعی بیماریشان داده شود در بخش های مختلف داخل کشور سرگردان بوده و برای تعداد دیگری از بیماران نیز بررسی ها و تشخیص و درمانهای اشتباه، خود عاملی است برای اضافه شدن اختلالات دیگری در ستون فقرات و در نتیجه درد ناشی از اقدامات صورت گرفته به درد کمری و لگن اضافه می شود و مشکل بیماری را بر حسب وسعت اقداماتی که انجام گرفته را بیشتر می کند.
درد ناشی از AS اکثرا به آهستگی و خود به خود شروع می شود و ماه ها به طور ثابت یا پیش رونده باقی می ماند. درد ستون فقرات با استراحت بیشتر می شود و با فعالیت کاهش می یابد. درد لگن و ستون فقرات پشتی – کمری اکثرا بیمار را در نیمه دوم شب از خواب بیدار می کند و بیمار بالاجبار از رختخواب بیدار شده و بر حسب شدت درد مدتی راه رفته و دوباره به رختخواب بر می گردد. وقتی صبحگاهان فرا می رسد و بیمار از خواب بلند می شود درد بیشتر است و خشکی فقرات کمری و لگن وجود دارد هر چه بیماری شدید تر باشد خشکی صبحگاهی بیشتر طول می کشد. گاهی در بعضی از بیماران تا نیمه روز خشکی باقی می ماند.
وقتی بیمار از رختخواب بیرون می آید خشکی صبحگاهی و درد شدید وجود دارد ولی با شروع فعالیت، درد و خشکی بتدریج از بین رفته و اکثرا بیمار آن روزها احساس راحتی می کنند. در عده کمی از مبتلایان به طور کلی درد وجود ندارد.

همچنین در این بیماری ندرتا ممکن است قلب، ریتین و سایر دستگاه ها گرفتار شوند. این بیماری به ندرت می تواند ثانوی به بیماریهای دیگر مثل پسوریازیس و یا بیماریهای التهابی روده و یا عفونی باشد و لذا علاوه بر علائم فوق، علائم بیماری اولیه نیز وجود داشته باشد. در این رابطه با درمان این بیماری که سیر مزمن نیز وحود دارد و ممکن است در یک بیمار سال ها فعال باشد لازم است بیماران آگاهی کافی در مورد بیماری خود را داشته باشند و لذا متخصص روماتولوژی علاوه بر درمان دارویی و سایر اقدامات دارویی لازم باید اطلاعات کافی در رابطه با این بیماری را در اختیار مبتلایان بگذارد.
یکی از خصوصیات این بیماری التهاب محل چسبیدن رباط ها به استخوان است و لذا هر جایی که رباط ها به استخوان ها می چسبند، بیماران احساس درد می کنند که این بیماری میتواند در ستون فقرات باعث ضررهای جبران ناپذیری شود.

برای آشنایی بیشتر با علل دردهای ستون فقرات  کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *