آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

بورسیت

بورس‌ بدن

بورس یک‌ کیسه‌ نرم‌ حاوی‌ مایع‌ است‌ که‌ به‌عنوان‌ یک‌ بالشتک‌ بین‌ تاندون‌ها و استخوان‌ها عمل‌ می‌کند. بورسیت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب و ورم‌ بورس‌ بدن. بورس‌هایی‌ که‌ معمولا دچار التهاب‌ می‌شوند در نزدیکی‌ شانه‌، آرنج‌، زانو، لگن‌، مفصل‌ ران‌، یا تاندون‌ آشیل‌ قرار دارند.
اگرچه بورس، واژه‌ای است که عمدتاً در اقتصاد بکار می‌رود، اما شاید برخی ندانند که در بدن انسان نیز ساختارهایی وجود دارند که بورس بدن خوانده می‌شوند.

بورس‌هایی (bursa) که در بدن یافت می‌شوند کیسه‌های حاوی مایعی هستند که در اطراف برخی از مفاصل حضور دارند. این بالشتک‌ها بین دو تاندون یا بین یک تاندون و استخوان و یا بین پوست و استخوان قرار می‌گیرند و باعث کاهش اصطکاک و سایش آنها به روی یکدیگر می‌شوند.

حدود 160 بورس بدن در اطراف مفاصل مختلف بدن مثل شانه، آرنج، ران و زانو قرار دارند و موجب می‌شوند که بافت‌ها و ساختارهای مجاور با سهولت بیشتری روی هم بلغزند. بورسیت شانه (التهاب غلاف شانه)، التهابی است که در کیسه بورسای شانه رخ می‌دهد. معمولاً درمان شامل استراحت مفصل آسیب‌دیده و محافظت در برابر آسیب‌دیدگی بیشتر است. در اغلب موارد، درد بورسیت در عرض چند هفته با درمان مناسب از بین می‌رود.

هنگامی که بورس دچار التهاب و ورم می‌شود، عارضه ای به نام بورسیت (Bursitisis) به وجود می‌آید که باعث درد و تورم در اطراف عضلات و استخوان‌ها می‌شود. گاهی حرکت مفصل به شدت دردناک می‌شود. ممکن است پوست روی منطقه بورسیت دچار قرمزی، گرمی و حساسیت به لمس شود.

علل

این بیماری علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد. معمولاً ضربه یا فشار مداوم روی محل بورس بدن می‌تواند باعث التهاب آن شود. به عنوان مثال ضربه به جلوی زانو می‌تواند بورس بدن جلوی کشکک زانو را دچار التهاب کند و یا دراز کشیدن طولانی مدت به پهلو می‌تواند بورسیت ران را به دنبال داشته باشد.

بورسیت در بین افرادی که حرکات تکراری انجام می‌دهند مثل نجاران و ورزشکاران شیوع بیشتری دارد.
عفونت‌های مفصلی و برخی بیماری‌های رماتیسمی مثل آرتریت روماتوئید و نقرس نیز زمینه این بیماری را فراهم می‌کنند.

اقدامات درمانی بورسیت

اقدامات درمانی اولیه ، بصورت استراحت دادن عضو درگیر، استفاده از یخ و بالا نگه‌داشتن ناحیه مبتلا است.

برای کاهش التهاب و درد بیمار علاوه بر اینکه ممکن است داروهای ضد التهابی تجویز شود، در قالب درمان‌های فیزیوتراپی از تحریکات الکتریکی و امواج فراصوت (اولتراسوند) برای درمان بورست استفاده می‌شود.

ناحیه‌ ملتهب‌ را تا حد امکان‌ استراحت‌ دهید. اگر مجبور هستید فعالیت‌ عادی‌ خود را فورا از سر بگیرید، دست‌ خود را با یک‌ بند به‌ گردن‌ آویزان‌ کنید تا زمانی‌ که‌ درد قابل‌ تحمل‌تر شود.

برای‌ پیشگیری‌ از سفت‌ شدن‌ مفصل‌ (به‌خصوص‌ شانه‌) در طی درمان بورسیت، در زودترین‌ زمان‌ ممکن‌، حرکت‌ آهسته‌ و طبیعی‌ مفصل‌ را شروع‌ کنید.

برای پیشگیری از بورسیت، باید بدن پیش از فعالیت بدنی، با انجام تمرینات کششی گرم شود.
شدت فعالیت‌ها باید به صورت تدریجی افزایش یابد.

لازم است مفاصل بدن در وضعیت مناسب و به دور از اعمال فشار طولانی مدت باشند و به هنگام انجام فعالیت‌ها و حرکات تکراری استراحت کافی داده شود، چرا که استفاده بیش از حد از مفصل احتمال ابتلا به بورسیت را افزایش می‌دهد.

در ورزش‌هایی‌ که‌ برخورد فیزیکی‌ وجود دارد، از لباس‌ وسایل‌ محافظتی‌ لازم‌ استفاده‌ کنید.

عوارض

عوارض‌ احتمالی‌ بورسیت شامل سفت‌ شدن‌ مفصل‌ یا محدودیت‌ دایمی‌ حرکت‌ مفصل‌ است.

برای مطالعه درمان بورسیت کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان