[sbu_post_image]

الف: هنگام کمر درد حتی‌المقدور از بلند کردن اشیاء اجتناب کنید.
ب:هنگام کمر درد در صورت ضرورت، مطلقا سعی نکنید بصورت حساب نشده و غیر منطقی این کار را انجام دهید، خصوصاَ اگر وزن آن جسم بیشتر از ده کیلو باشد.
پ: قبل از بلند کردن اشیاء هنگام کمر درد مطمئن شوید که در وضعیت مستحکمی قرار دارید.
اگر وسیله‌ای که قرار است از زمین بلند کنید، در سطحی پایین‌تر از کمر شما قرار دارد، ابتدا کمر را مستقیم و صاف نگه دارید و زانوهایتان را خم کنید. هرگز با زانوهای کشیده و باز، کمر خود را خم نکنید.
ث: برای بلند کردن اشیا هنگام کمر درد جلوی وسیله‌ای که قرار است بلند کنید، با پاهای کمی باز و محکم بایستید، عضلات شکم را سفت کنید و از عضلات پای خود برای بلند کردن جسم کمک بگیرید. جسم را به بدن خود نزدیک کنید و به آرامی با باز کردن زانوها بلند شوید. از حرکات تند و با شتاب بپرهیزید.
ج: کاملاَ صاف بایستید، بدن را بچرخانید.
چ: اگر می‌خواهید وسیله سنگینی را از روی میز بردارید، ابتدا آن را به لبه میز بکشید تا مجبور نباشید کمر را به جلو خم کنید.
ح: برای بلند کردن اشیا هنگام کمر درد سعی نکنید اشیاء سنگین را از سطحی معادل کمرتان بالاتر نگه دارید.
خ: برای زمین گذاشتن وسایل سنگین هم همین مراحل تکرار می‌شوند، یعنی بجای خم کردن کمر از خمیدگی مفصل ران و تا کردن مفصل زانو استفاده کنید، عضلات شکم را کاملاَ سفت نگه دارید.

به جای اینکه سعی کنید بدن خود را در وضعیت نامناسبی قرار دهید تا یک وسیله را که مثلاَ در بالای کابینت گذاشته‌اید، بردارید، پیشنهاد می‌کنیم از چهار پایه یا صندلی مناسبی کمک بگیرید. حتی‌المقدور بدن خود را به آن جسم نزدیک کنید و سعی کنید از هر دو دست جهت برداشتن آن استفاده کنید.

کمر درد هنگام خوابیدن

الف: سعی کنید از تشک های سفت استفاده کنید، خود من معمولاَ تشک های پنبه‌ای یا پشمی یا تشکهای طبی مخصوص -یا برای دوره‌های کوتاه مدت از پتوی چند لایه شده را پیشنهاد می‌کنم.
استفاده از تخت‌های فنری را برای بیماران مبتلا به کمر درد پیشنهاد نمی کنیم .
ب: در صورتی که به پشت می‌خوابید (بهترین وضعیت) سعی کنید علاوه بر استفاده از بالشی نرم و کوتاه برای زیر گردن، بالش مناسبی زیر زانوهایتان قرار دهید تا انحنای کمر شما را کاهش دهد و بدینوسیله مقدار نیروهای وارده به کمر را کم کند.
اگر تمایل دارید به پهلو بخوابید، شما را از یک اشتباه رایج و به ظاهر علمی برحذر می‌دارم. آن هم خوابیدن به شکل به اصطلاح جنینی است. کافیست در حد کمی مفاصل ران و زانو را خم کنید و از بالش مناسبی بین دو پا استفاده نمایید.
خوابیدن روی شکم را به افراد مبتلا به کمر درد مطلقاَ توصیه نمی‌کنیم.
پ: برای بلند شدن از حالت خوابیده، سعی کنید از یک پهلو بلند شوید (به جای خم شدن رو به جلو). سپس پاها را از کنار تخت آویزان کنید و با کمک دست از جا برخیزید. از خم شدن به سمت جلو در حالت ایستاده اجتناب کنید.

برای مطالعه درمان کمر درد کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس