1400482170_7136355_1389259101_8871892_sdf

معمولاً خانم ها نسبت به آقایان به پوستشان توجه بیشتری دارند، خانم ها گاهی ساعتها مقابل آینه تمام قسمتهای پوست خودشان مخصوصاً صورت را بررسی می کنند، بسیاری از خانم ها از باز بودن منافذ پوستشان شکایت دارند و به دنبال راه حل های طبیعی و مطمئن برای بستن منافذ باز پوست هستند، راه‌های متعددی برای پیشگیری و درمان منافذ باز صورت وجود دارد که در مطلب پیش روی سعی در معرفی بهترین ها خواهیم داشت.

شستشوی پوست

شستشوی مرتب پوست یکی از راهکارهای ابتدایی در جهت پیشگیری و از بین بردن منافذ پوست است، شستشوی مناسب پوست باید با انتخاب شوینده‌های ملایم و متناسب با نوع پوست باشد، برای پوست‌های چرب و مختلط، استفاده از شوینده‌ای که بتواند چربی اضافه سطح پوست را پاک کند، توصیه می‌شود. شستشوی ۲ بار در روز، یک بار صبح و یک بار بعدازظهر یا شب برای پوست‌های چرب مناسب است. افرادی که پوست‌های خشک دارند، باید از شستشوی بیش از حد پرهیز کنند و شوینده‌ای که استفاده می‌کنند، بسیار ملایم و ترجیحا غیرصابونی باشد.

بخور

معمولاً یکی از روشهای کاربردی برای درمان و از بین بردن جوشهای سر سیاه و همچنین بستن منافذ باز پوست استفاده از بخور است که همیشه در دسترس بوده و کارایی لازم را دارد، ابتدا پوست صورت را با آب و صابون و با استفاده از لیف شستشو کرده و در ظرفی که امکان بخور درآن وجود داشته باشد آب را جوش آورده، زمانی که آب جوش آمد، ظرف را از روی اجاق گاز بردارید سپس با استفاده از پوششی برای قرار دادن روی سر ، پوست صورت خود را بخوبی در زمانی بین ۳ تا ۵ دقیقه بخور دهید. در ادامه می توان با استفاده از ماسکهایی که معرفی خواهیم کرد پوششی از ماسک پس از بخور روی صورت قرار داده و تاثیر بخور و استفاده از ماسک را در بسته شدن منافذ به خوبی مشاهده کنید.

اسکراب

شب ها به جای شستن صورت می توانید از اسکراب که معمولا حاوی (هسته زردآلو یا ظریف یا دانه های ریز ، بطور عالی) در جهت مخالف به صورت دورانی ،بر روی صورت استفاده کنید . سعی کنید از تحریک بیش از حد پوست خود داری کنید اگر به جای شستشو از اسکراب استفاده می کنید پوست راتحریک نکنید چون باعث قرمزی والتهاب پوست می شود و این گونه نه تنها درد شما درمان نمی شود بلکه هیچ سودی هم عاید شما نمی شود.و در بستن منافذ باز پوست شما هم تقریبا بی فایده است .

غذای سالم

یک رژیم غذایی غنی از پروتئین بدون چربی، غلات سبوس دار ، میوه ها و سبزیجات ، و اسیدهای چرب امگامصرف کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب به جای نوشیدنی های شیرین، مملو از کافئین . یا از خوردن بیش از حد شیر و فراورده های لبنی ، که هورمون هایی در آن وجود دارد که باعث بدتر شدن آکنه می شود خود داری کنید .دریافت مقدار زیادی از ویتامین A، ویتامین C، و ویتامین های B است . ویتامین C می تواند در  به حداقل رساندن خطوط، زخم، و چین و چروک پوست ،کمک کند . پرتقال می تواند به تولید پوست محکم تر و بازسازی کلاژن، به افزایش خاصیت الاستیک وارتجاعی درپوست  و کاهش دیوارهای منافذ کمک زیادی به شما کند . نارنگی نیز این اثر را دارا می باشد .

-اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا، یا AHA وBHA . AHA و BHA های شیمیایی، به جای طبیعی، exfoliants ها . آنهاخواص اتصال لیپیدها ، که نگه داشتن سلولهای مرده پوست بر روی پوست بیرونی را تضعیف می کنند. حتی BHA بهترهستند در واقع آن ها محلول در چربی هستند ودرست ازمیان چربی وسبوم منافذ پوست را کاهش می دهند.از لایه برداری شیمیایی مانند AHA, BHA های هر چهار تا شش هفته یک بار می توانید استفاده کنید . این بدان معنا نیست که این بهترین روش برای شما می باشد .

ماسک برای منافذ پوست

ماسک لیموترش تازه

بی شک بسیاری از خانم ها تجربه استفاده از آب لیموهای آماده و تیره شدن پوست را دارند ، با توجه به ترکیبات آب لیموهای آماده که گاهی توسط افراد سودجو در کارگاه هایی سعی در تولید آب لیموی تقلبی با استفاده از موادی از قبیل اسید سیتریک و آب کاه دارند توصیه می کنم که در صورت تمایل به استفاده از آب لیمو فقط از لیموترش تازه که هیچ جایگزینی هم ندارد استفاده کنید. لیموترش تازه با قابلیت های فراوانی از جمله : ماهیت اسیدی ، وجود مقدار زیاد ویتامین  ث که در بستن منافذ باز پوست نقش مهمی دارند توصیه می شود، به دو صورت می توان از این مائده آسمانی استفاده کرد: ۱-  استفاده از لیموترش تازه به تنهایی   ۲- استفاده از لیمو در ماسک های مختلف

– برای اینکه از لیمو به تنهایی استفاده کنید کافی است پس از طی مراحل بالا یعنی شستشو و بخور یک عدد لیموی تازه را از وسط نصف و به آرامی روی سطح پوست ماساژ و قبل از خشک شدن کامل آن شستشو کنید.

– برای تهیه ماسک :  به کمک یک قاشق غذاخوری آب لیمو و ۲ عدد سفیده تخم مرغ، یک ماسک صورت شگفت انگیز تهیه کنید، مواد ذکر شده را با هم مخلوط و بر روی پوست صورت پس از طی مراحل ذکر شده ماسک کرده و پس از گذشت ۱۰ دقیقه پوست را با آب ولرم شستشو کنید.

ماسک نارنج و گلاب

ماسک آب نارنج و گلاب”ماسک ترمیم و بازسازی پوست” یکی از قدیمی ترین روشهای بستن منافذ باز پوست است.

ماسک جوانه گندم

این ماسک نه تنها تاثیر مثبت در رفع منافذ باز پوست داشته بلکه در روشن و شفاف کردن پوست صورت موثر است . برای تهیه این ماسک نیاز به جوانه گندم یا همان گندم جوانه زده که پس از خشک کردن آن را به صورت پودر در بسیاری عطاری ها ارائه می کنند دارید، ابتدا یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم را با کمی شیر مخلوط کرده ابتدا پوست را با استفاده از لیف و صابون شستشو و مخلوط بدست آمده را روی پوست بصورت حرکت چرخشی ماساژ داده  وس از گذشت زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.

ماسک ماست

ماست ساده حاوی اسید لاکتیک و پروبیوتیک ها ،می باشد. این ماسک جزء بهترین ماسک ها برای پوست صورت می باشد .کمک به حفظ تعادل باکتری هایی که باعث آکنه می شوند، شده ودر نتیجه داشتن  ظاهر بهترو کاهش اندازه منافذ پوست می شود . یک لایه نازک از ماست ساده روی صورت بمالید و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند این مدت زمان طولانی تر از ۱۰دقیقه می تواند پوست را تحریک کند.تنها یک بار در هفته استفاده کنید.به این فکر نکنید که پوست شما نیازبه لایه برداری داردخود را با این افکار فریب ندهید .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)