آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

اقدامات اولیه در شکستگی ها

اگر با فردی که ممکن است آسیب دیده باشد روبرو شدید و شک دارید که استخوانش شکسته است، باید چه کار کنید؟

اگر به شکستگی فرد مظنون هستید، باید ناحیه صدمه دیده را در امان نگه دارید و تلاش نکنید استخوان شکسته را جابجا کنید.

شکستگی معمولاً نتیجه سقوط از ارتفاع یا ضربه قوی است. در چنین شرایطی، علائم و نشانه‌هایی ممکن است به ما کمک کنند تا این آسیب را تشخیص دهیم.

تورم یا آب مردگی روی استخوان، تغییر شکل ناطقسم، درد محلی که با حرکت دادن یا فشار دادن ناحیه آسیب دیده تشدید می‌شود، کاهش عملکرد ناحیه آسیب دیده و بروز استخوان شکسته از زیر پوست، نشانه‌های مهم این آسیب هستند.

– براي جلوگيری از آسيب بيشتر ناحيه دچار شکستگی بايد چه‌ کار کنيم؟

 ابتدا نبض شريان زير ناحيه آسيب ‌ديده را بگيريد و خاطر جمع شويد که نبض شرياني قابل لمس است. اين موضوع به شما کمک مي‌ کند تا مطمئن شويد که آيا هنوز خون‌ رساني به ناحيه بعد از آسیب صورت مي‌ گيرد يا خير. اگر چنين نبود يعني

نبضي احساس نشد، شخص آسيب ‌ديده در معرض خطر از دست دادن عضو آسیب دیده خواهد بود بنابراين به سرعت او را به نزديک ‌ترين مرکز درماني منتقل کنيد.

– اگر شکستگی از نوع باز بود و استخوان شکسته معلوم شده بود، چه کار کنيم؟

 در اين صورت با اعمال فشار بر موضع، خون‌ ريزي را متوقف کنيد. با استفاده از يک گاز استريل، پارچه تميز يا حتي يک تکه لباس تميز، فشار مستقيمي بر زخم وارد کنيد.

اگر هيچ چيز دم دست نبود از دست خودتان استفاده کنيد و آن قدر فشار دهيد تا خون ‌ريزي متوقف شود. همچنين به منظور کاهش جريان خون به محل شکستگی، ناحيه آسيب ‌ديده را بالا نگه داريد.

اگر شخصی در وضعیت بیهوشی یا حالت نارسایی قلبی قرار دارد و رنگ پوستش کم شده و تنفسش کم عمق و سریع است، باید او را در یک سطح صاف روی زمین بخوابانید به طوری که سرش اندکی پایین‌تر از تنه و پاها قرار گیرد.

معتقدند یکی از مسائل حیاتی که همیشه باید رعایت شود، انتقال صحیح بیمارانی است که دچار شکستگی شده‌اند. نظر شما در این باره چیست؟

قبل از انتقال فرد آسیب دیده، باید استخوان را با استفاده از آتل بندی ثابت کنید تا از حرکت جلوگیری شود. مفاصل بالا و پایین ناحیه شکستگی را ثابت کنید. آتل بندی می‌تواند با تثبیت ناحیه آسیب دیده، از حرکت استخوان و بدین ترتیب از وخیم تر شدن آسیب بافتی جلوگیری کند. به یاد داشته باشید که آتل بندی صحیح همچنین می‌تواند در کاهش درد نیز موثر باشد.

– درباره آتل‌ بندي صحيح و بي ‌حرکت ساختن ناحيه شکستگی نيز توضيح مي‌ دهيد؟

  آتل مي ‌تواند از چوب، پلاستيک، فلز يا هر ماده سفت ديگري باشد. آتل را با گاز يا پارچه ديگري بپوشانيد و بعد آن را در طرفين اندام آسيب ‌ديده قرار دهيد. آتل بايد بلندتر از استخوان شکسته باشد و بالا و پايين ناحيه آسيب ‌ديده را بگيرد.

 آتل را با استفاده از يک تکه پارچه، ريسمان يا هر چيز ديگري محکم به اندام ببنديد. براي بستن، پارچه يا ريسمان را روي اندام آسيب ‌ديده گذاشته و دو انتهاي آن را در طرف ديگر بدن گره بزنيد. اندام را با آتل محکم ببنديد تا حرکت نکند اما نه آن قدر تنگ که جريان خون‌ بند بيايد.

 نحوه آتل ‌بندی بستگي به محل شکستگی دارد. آسیب های ناحيه ستون فقرات يا لگن را نمي ‌توان آتل‌ بندي کرد اما بايد به طريقي ثابت و بي ‌حرکت شوند.

– این آسیب ها اغلب در اندام فوقاني، تحتاني يا ستون فقرات اتفاق مي ‌افتد. براي هر کدام چه توصيه‌ اي داريد؟

 در شکستگی ‌هاي اندام فوقاني، پيچاندن روزنامه يا مجله دور ساعد مي‌ تواند موثر واقع شود. براي تثبيت آسیب آرنج مي ‌توان از يک گردن آويز و باندي دور تنه استفاده کرد.

 در صورت بروز این عارضه در ناحیه پا، مي‌ توانيد کل اندام تحتاني را بين دو آتل قرار دهيد. اگر آتلي دم دست نداريد، مي ‌توان از پاي سالم فرد به عنوان آتل استفاده کرد تاحرکت پاي آسيب‌ ديده را محدود کند.

 در آسیب استخوان ران، بايد مفصل لگن را هم بي ‌حرکت نگاه داشت اما اگر به آسيب گردن يا ستون فقرات شک داريد، مصدوم را حرکت ندهيد. حرکت دادن شخصي که از ناحيه ستون فقرات مصدوم شده مي ‌تواند فلج دايم و عوارض جدي ديگري را در پي داشته باشد. در صورت حرکت دادن ستون فقرات شکسته ممکن است تصادفا موجب قطع نخاع شود.

– به عوارض قطع نخاع اشاره کرديد، افراد عادي چطور مي ‌توانند حدس بزنند که فردي دچار آسيب نخاعي شده و نبايد به او دست بزنند؟

اگر با یک فرد مصدوم مواجه شده‌اید که شواهدی از ضربه مغزی دارد، یا اگر به طور قوی به پشت یا گردن فرد ضربه وارد شده است، یا اگر مصدوم درد شدیدی در ناحیه گردن یا پشت دارد، یا اگر از ضعف عضلانی، خواب رفتگی، فلج یا عدم کنترل اندام، مثانه یا روده شکایت دارد، یا اگر گردن یا پشت فرد به طرز غیرمعمول و عجیب و غریبی خم شده است و یا فرد بی‌هوش است و قادر به توصیف درد نیست، فرض کنید که وی دچار آسیب نخاعی شده است. در این حالت، به خط اورژانس زنگ بزنید. مصدوم را بی‌حرکت نگه دارید و او را تکان ندهید، مگر اینکه در حال خفگی یا در معرض خطر قریب‌الوقوع باشد. اگر لازم است مصدوم را جابه‌جا کنید، به آرامی او را روی یک تخته قرار دهید، مانند تخته‌ای روی میز یا در. به چند نفر برای کمک استدعا کنید و با یکدیگر هماهنگ شوید تا سر و گردن و ستون فقرات مصدوم به صورت صحیح روی تخته قرار بگیرند و آن را استوار کنند. حتماً سر و گردن مصدوم را بی‌حرکت نگه دارید و سر او را با استفاده از یک حوله یا روسری سنگین، یک کتاب جیبی یا هر چیز نرم و حجیم ثابت کنید، تا در هنگام جابه‌جا کردن مصدوم حرکت نکند.

– شکستگی هاي لگن يا مفصل ران نيز در ميان سالخوردگان زياد مشاهده مي ‌شود؛ در اين مورد چه کار کنيم؟

این آسیب ها معمولا در نتيجه سقوط يا تصادف روي مي ‌دهند. در افرادي که استخوان ‌هاي آن ها به دليل پوکي استخوان يا سرطان استخوان تضعيف شده، چنين آسیب هايي ممکن است به طور خود به‌خود اتفاق بيفتد. دقت کنيد که اگر بيمار از درد مفصل ران، کمر يا ناحيه کشاله ران شاکي است و يا اين که درد در اين نواحي با حرکت يک يا هر دو پا تشديد مي ‌شود، مي‌ توانيد به شکستگی لگن يا مفصل ران شک کنيد. در چنين مواردي همانند صدمات ستون فقرات، بيمار را تکان ندهيد و فورا به اورژانس اطلاع دهيد. اگر ناگزير به حرکت دادن مصدوم هستيد به آرامي او را روي يک قطعه فيبر يا تخته روميزي قرار دهيد، درست مانند همان کاري که در مورد آسيب ستون فقرات انجام مي ‌داديد. به ياد داشته باشيد که در اين مورد سعي نکنيد پا يا مفصل ران جابه‌جا شده يا کج شده را جا بيندازيد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره 09107803155 تماس حاصل نمایید.

برای آشنایی بیشتر“درمان شکستگی” بر روی لینک کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان