آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

انگشت ماشه ای

 علت

خم و راست شدن انگشتان توسط تاندون هایی کنترل و هدایت می‌شود که از عضلات قدام و خلف ساعد منشأ گرفته ، در کف و پشت دست طی مسیر می‌کنند و در نهایت در محل‌های مشخص شده ای در انگشتان به استخوان می‌چسبند . تاندون های خم کننده انگشتان دست در کف دست از داخل غلافی عبور می‌کنند . ضخیم شدن قسمتی از غلاف یا برجسته شدن تاندون در محل ورود به این غلاف باعث می‌شود در باز شدن انگشت از حالت بسته احساس گیر کردن به وجود آید و باعث انگشت ماشه ای می شود .

پارگی عمقی در کف دست می‌تواند به گوشه‌ای از غلاف یا تاندون در محل عبور ازداخل غلاف آسیب زده و باعث پیدایش علایم فوق گردد . برخی بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های روماتیسمی ، دیابت ، نقرس یا بیماری‌های کلیوی می‌توانند فرد را مستعد ابتلا به عارضه فوق نمایند ولی شایع‌تر از همه این پدیده به صورت خودبه‌خود و در اثر کثرت استفاده از دست در طول سال‌ها و در سنین میان‌سالی و به خصوص در خانم‌ها بروز می‌کند.

علایم

انگشت ماشه ای در ابتدا به‌صورت درد و حساسیت هنگام لمس قاعده انگشت در کف دست بروز می‌کند . انگشت مبتلا به صورت هم‌زمان یا پس از مدتی دچار حالت گیر کردن می‌شود به‌طوری‌که بسته شدن انگشت مبتلا هنگام مشت کردن دست به‌راحتی انجام می‌شود ولی هنگام باز شدن، انگشت بیمار گیر کرده و پس از کلیک یا تقه ای باز می‌شود . این کلیک یا تقه می‌تواند همراه درد باشد . در صورت عدم درمان به تدریج ممکن است انگشت بیمار دچار محدودیت شده ، در وضعیت خم شده باقی‌مانده و به طور کامل باز نگردد.

تشخیص

این تشخیص صرفاً بالینی بوده و با شرح حالی که فرد مطرح می‌کند و معاینه ای که پزشک انجام می‌دهد به صورت قطعی تأیید می‌شود . در بیماری انگشت ماشه ای نیازی به روش‌های تصویربرداری یا اقدامات دیگر تشخیصی نمی‌باشد .

درمان

اگر در مراحل ابتدایی و شروع عارضه اقدام به درمان انگشت ماشه ای شود و مدت زمان زیادی از شروع علائم سپری نشده باشد ( کمتر از 1 ماه ) در بسیاری از موارد با تزریق موضعی کورتون التهابی که در موضع ایجاد شده است برطرف شده و عوارض بهبود می‌یابد . هرچه از شروع علائم مدت زمان بیشتری سپری شده باشد از احتمال تأثیر تزریق موضعی در بهبودی علائم کاسته می‌شود . در این شرایط با عمل جراحی کوچکی که انجام می‌شود غلاف پوشاننده تاندون در قاعده انگشت در کف دست آزاد شده و عارضه بهبود می‌یابد .

جراحی

عمل جراحی انگشت ماشه ای به صورت سرپایی در بیمارستان یا مراکز جراحی سرپایی قابل انجام است . از بی‌حسی موضعی یا عمومی می‌توان جهت بی دردی استفاده کرد . برش کوچکی در کف دست و در قاعده انگشت به‌صورت عرضی به طول 5 تا 10 میلی‌متر داده می‌شود و از طریق همین برش غلاف پوشاننده تاندون خم کننده انگشت به طور کامل آزاد می‌شود . این عمل به‌طور متوسط بین 5 تا 10 دقیقه به طول می‌انجامد . در مواردی که بیش از 1 انگشت به این عارضه مبتلا باشند یا عارضة دیگری در دست مانند سندرم تونل کارپل (carpal tunnel syndrome)وجود داشته باشدمی‌توانهمه عوارض فوق رادر 1 جلسه به صورت هم‌زمان جراحی کرد.

انگشت ماشه ای در کودکان

به ندرت یکی از انگشتان دست کودکان ( معمولاً انگشت شست ) می‌تواند به صورت خم شده باقی مانده یا بازشدن انگشت موردنظر همراه با کلیک یا احساس تقه باشد . این وضعیت معادل انگشت ماشه ای(trigger finger) در بالغین بوده و با همان علت ( تنگی در غلاف تاندون خم کننده یا برجستگی گرهی شکل تاندون در محل ورود در غلاف ) مانع سهولت در خم و راست شدن انگشت مبتلا می‌شود . ممکن است انگشت ماشه ای از بدو تولد وجود داشته باشد یا با احتمال بیشتری در ماه‌های بعد والدین متوجه این عارضه بشوند . با توجه به این‌که کودکان خردسال انگشت شست دست خود را به طور معمول خم نگه می‌دارند تشخیص این عارضه ممکن است با تأخیر همراه باشد.

احتمال بهبودی خود به خود این عارضه در کودکان وجود دارد . خم و راست کردن انگشت مبتلا به صورت مرتب توسط مادر و آتل بندی شب می‌تواند در بهبودی عارضه مؤثر باشد . به همین علت در کودکان زیر یک سال صبر کرده و سیر وضعیت را پیگیری می کنیم.در کودکان بزرگتر از یک سال به خصوص در موارد شدیدتری که انگشت شست در وضعیت خم شده باقی مانده یا همراه با درد می باشد اقدام به عمل جراحی می شود.

مقالات مرتبط

ورزش عصب سیاتیک

این بیماری به مجموعه‌ای از علامت‌هایی گفته می‌شود که با تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک شدن عصب سیاتیک به

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان