مراحل قطع عضو

ارتوپدی فنی، طب فیزیکی

قطع عضو

بعد ازبستری شدن دربیمارستان و انجام چند آزمایش بیمار را به اتاق عمل برده و با بیهوشی، عمل جراحی انجام می‌گیرد. مدت عمل جراحی معمولاً بین یک تا دو ساعت است. بعد از عمل جراحی برای بیرون آمدن ترشحات از یک «درن» استفاده می‌شود.  ممکن است بعد از اینکه بیمار بهوش آمد احساس ‌کند که اندام قطع شده هنوز وجود دارد. بسیاری از بیماران نگران این مسئله می باشند. اما حس کردن عضو قطع شده یک امر طبیعی است که به آن «حس‌کاذب » گفته می‌شود و بمرور زمان برطرف می‌گردد. ممکن است برخی از بیماران متوجه این مسئله نباشند مثلاً گاهی از خواب بلند شده و فکر می‌کنند هنوز اندام وجود دارد لذا سعی می کنند با آن راه رفته  و در نتیجه زمین می‌خورند.

معمولاً “درن” پس از بیست و چهار ساعت کشیده می‌شود. دراین زمان  بیمار توسط پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ویزیت شده و راهنمائی‌های لازم به بیمار داده می‌شود و برنامه توانبخشی با همکاری فیزیوتراپیست و کارشناس اندام مصنوعی هماهنگ شده و آغاز می‌گردد. فیزیوتراپ در این مرحله به بیمار آموزش می‌دهد که چگونه با عصای زیر بغل یا وسایل کمکی دیگر می تواند راه برود. افرادی که قطع عضو زیر زانو شده‌اند معمولاً نیاز به ویلچر ندارند اما افراد با قطع عضو بالای زانو ممکن است بطور موقت نیازمند ویلچر باشند. پس از تکمیل مرحله توانبخشی فرد قادر خواهد بود به زندگی عادی روزمره خود برگردد.

جوراب  های اندام مصنوعی

این جورابها علاوه بر پوشش عضو باقیمانده وسیله‌ای برای تنظیم حجم سوکت می‌باشند. این جورابها در انواع مختلف پشمی، کتانی و فراورده‌ای (سنتتیک) وجود دارند. ضخامت هر جوراب برحسب “چین” درجه بندی می‌شود که برحسب کلفتی بین یک تا شش “چین” متغییر است.

 فرد دچار قطع عضو با تغییر اندازه و همچنین تعداد جورابهای پوشیده شده تغییرات مختصر اندازه قسمت باقیمانده با اندام مصنوعی را تنظیم می کند. علاوه براین وظیفه این جورابها حفاظت از پوست در مقابل فشار و مالش در فاصله بین پوست و سوکت می باشد. همچنین جذب عرق و اجازه تهویه مناسب از دیگر فواید این جورابها است.

 پشم:
اگرچه این جورابها بطور محدود در کشور ما در دسترس میباشند ولی جهت آشنائی با آنها بطور مختصر در زیر توضیح داده میشوند. جورابهای پشمی علاوه بر حالت ارتجاعی بالا، قابلیت جذب رطوبط  آنها زیاد بوده و راحت می باشند. حالت ارتجاعی این نوع جورابها باعث می‌شود بخوبی سطح  قسمت باقیمانده اندام را بپوشانند و توانائی جذب سریع عرق باعث می‌شود منسوجات پشمی در هوای سرد، مرطوب و یا خشک پوشش راحتی باشند.
جوراب اندام مصنوعی
از آنجا که قسمت باقیمانده اندام در افراد مختلف متفاوت است، جورابهای پشمی می‌توانند با داشتن خاصیت ارتجاعی بدون اینکه چین خوردگی پیدا کنند، این قسمت را بخوبی پوشش دهند.

 نــخ:

جورابهای نخی حساسیت‌زا نمی‌باشند و توسط هر نوع پوستی تحمل می‌شوند همچنین امکان شستن مکرر و سفید کردن آنها وجود دارد اما به اندازه جورابهای پشمی جاذب رطوبت نمی‌باشند و بخوبی سطح اندام را نمی‌پوشانند .

افراد مبتلا به قطع عضو میتوانند برای پوشش عضو باقیمانده، جوراب های اندام مصنوعی را از مرکز توانبخشی امید تهیه نمایند .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس