آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

اندام مصنوعی (مراحل قطع عضو)

مراحل قطع عضو

ارتوپدی فنی، طب فیزیکی
قطع عضو

بعد ازبستري شدن دربيمارستان و انجام چند آزمايش بيمار را به اتاق عمل برده و با بيهوشي، عمل جراحي انجام مي‌گيرد. مدت عمل جراحي معمولاً بين يك تا دو ساعت است. بعد از عمل جراحي براي بيرون آمدن ترشحات از يك «درن» استفاده مي‌شود.  ممكن است بعد از اينكه بيمار بهوش آمد احساس ‌كند كه اندام قطع شده هنوز وجود دارد. بسياري از بيماران نگران اين مسئله مي باشند. اما حس کردن عضو قطع شده يك امر طبيعي است كه به آن «حس‌كاذب » گفته مي‌شود و بمرور زمان برطرف مي‌گردد. ممكن است برخي از بيماران متوجه اين مسئله نباشند مثلاً گاهي از خواب بلند شده و فكر مي‌كنند هنوز اندام وجود دارد لذا سعي می کنند با آن راه رفته  و در نتيجه زمين مي‌خورند.

معمولاً “درن” پس از بیست و چهار ساعت كشيده مي‌شود. دراين زمان  بيمار توسط پزشك متخصص طب فیزیکی و توانبخشي ويزيت شده و راهنمائي‌هاي لازم به بيمار داده مي‌شود و برنامه توانبخشي با همكاري فيزيوتراپيست و كارشناس اندام مصنوعي هماهنگ شده و آغاز مي‌گردد. فيزيوتراپ در اين مرحله به بيمار آموزش مي‌دهد كه چگونه با عصاي زير بغل يا وسايل كمكي ديگر می تواند راه برود. افرادي كه قطع عضو زير زانو شده‌اند معمولاً نياز به ويلچر ندارند اما افراد با قطع عضو بالاي زانو ممكن است بطور موقت نيازمند ويلچر باشند. پس از تكميل مرحله توانبخشي فرد قادر خواهد بود به زندگي عادي روزمره خود برگردد.

جوراب  های اندام مصنوعی

اين جورابها علاوه بر پوشش عضو باقيمانده وسيله‌اي براي تنظيم حجم سوكت مي‌باشند. اين جورابها در انواع مختلف پشمي، كتاني و فراورده‌اي (سنتتيك) وجود دارند. ضخامت هر جوراب برحسب “چين” درجه بندي مي‌شود كه برحسب كلفتي بين يك تا شش “چين” متغيير است.

 فرد دچار قطع عضو با تغيير اندازه و همچنين تعداد جورابهاي پوشيده شده تغييرات مختصر اندازة قسمت باقيمانده با اندام مصنوعي را تنظيم مي كند. علاوه براين وظيفة اين جورابها حفاظت از پوست در مقابل فشار و مالش در فاصله بين پوست و سوكت مي باشد. همچنين جذب عرق و اجازة تهويه مناسب از ديگر فوايد اين جورابها است.

 پشم:
اگرچه اين جورابها بطور محدود در کشور ما در دسترس ميباشند ولی جهت آشنائی با آنها بطور مختصر در زير توضيح داده ميشوند. جورابهاي پشمي علاوه بر حالت ارتجاعي بالا، قابليت جذب رطوبط  آنها زياد بوده و راحت مي باشند. حالت ارتجاعي اين نوع جورابها باعث مي‌شود بخوبي سطح  قسمت باقيمانده اندام را بپوشانند و توانائي جذب سريع عرق باعث مي‌شود منسوجات پشمي در هواي سرد، مرطوب و يا خشك پوشش راحتي باشند.
جوراب اندام مصنوعی
از آنجا که قسمت باقيمانده اندام در افراد مختلف متفاوت است، جورابهاي پشمي مي‌توانند با داشتن خاصيت ارتجاعي بدون اينكه چين خوردگي پيدا كنند، اين قسمت را بخوبي پوشش دهند.

 نــخ:

جورابهاي نخي حساسيت‌زا نمي‌باشند و توسط هر نوع پوستي تحمل مي‌شوند همچنين امكان شستن مكرر و سفيد كردن آنها وجود دارد اما به اندازه جورابهاي پشمي جاذب رطوبت نمي‌باشند و بخوبي سطح اندام را نمي‌پوشانند .

افراد مبتلا به قطع عضو میتوانند برای پوشش عضو باقيمانده، جوراب های اندام مصنوعی را از مرکز توانبخشی امید تهیه نمایند .

مقالات مرتبط

الکتروتراپی

الکتروتراپی دستگاه هاي مورد استفاده در الكتروتراپي با هدف كاهش درد ، كاهش اسپاسم ، كاهش چسبندگي ، بازآموزي و

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان