آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ام آر آی کمر برای تشخیص چه بیماری‌ هایی است؟ (فتق دیسک، آسیب مهره و …)

اگر پزشک شما ام آر آی کمر را به شما توصیه کرده باشد، ممکن است از خود بپرسید که چرا به این روش تصویربرداری نیاز دارید و چرا پزشکان از ام آر آی کمر استفاده می‌کنند؟ MRI کمر تصاویر کاملی را از کمر یا ناحیه کمر شما برای کمک به تشخیص و درمان مشکل شما ایجاد می‌کند. در ادامه مطلب درباره اينكه چرا پزشکان این نوع تصویربرداری را توصیه می‌کنند و اینکه شما در طی این آزمایش چه انتظاراتی باید داشته باشید، صحبت مي‌كنيم.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره 09107803155 تماس حاصل نمایید.

ام‌ آر‌ آی کمر


تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) از منطقه کمر، شامل استخوان‌ها، دیسک‌ها و ساختارهای دیگر، یک روش بی‌خطر و بدون درد است که با استفاده از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی، تصاویر جامعی از کمر تولید می‌کند.

روش متداول و رایج برای تصویربرداری کمر، استفاده از رزونانس مغناطیسی (MRI) است. در این روش، از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی استفاده می‌شود تا تصاویر دقیقی از ساختارهای کمر، شامل استخوان‌ها، دیسک‌ها و سایر ساختارها، تولید شود.

دستگاه MRI شامل یک آهنربای بزرگ به شکل دونات است که در مرکز آن معمولاً یک تونل قرار دارد. بیماران دراز کشیده و روی یک تخته قرار می‌گیرند و سپس به داخل تونل هدایت می‌شوند. برخی از دستگاه‌های MRI دارای اندازه بزرگتر و دهانه گسترده‌تری هستند که برای بیمارانی که از کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای بسته) رنج می‌برند، مناسب هستند. دستگاه‌های MRI معمولاً در بیمارستان‌ها و مراکز تصویربرداری قرار دارند.

در طول فرآیند تصویربرداری، امواج رادیویی موقعیت مغناطیسی اتم‌های بدن را تشخیص می‌دهند. این موقعیت توسط یک آنتن قدرتمند دریافت شده و به کامپیوتر ارسال می‌شود. سپس کامپیوتر با استفاده از محاسبات پیچیده، تصاویر مقطعی سیاه و سفید از بدن را ایجاد می‌کند. این تصاویر می‌توانند به صورت سه بعدی بازسازی شوند تا مشکلات مربوط به ستون فقرات کمر را در زمان اسکن در آن منطقه مشخص کنند. این امر به تشخیص و تحلیل مشکلات مربوط به کمر و ستون فقرات کمک می‌کند.

اسکن ام آر آی


ستون فقرات کمری ساکرال از چندین استخوان، رگ خونی و تاندون ساخته شده است. این ناحیه از استخوان‌های مهره L4 ،L3، L2 ،L1 و L5، رگ‌های خونی بزرگ، غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها، اعصاب، استخوان دنبالچه و استخوان خاجی تشکیل شده است.

اسکن MRI تصاویر کاملی را از قسمت‌های ستون فقرات کمری ساکرال ایجاد می‌کند که برای کسب اطلاعات دقیق مورد نیاز برای تشخیص بیماری‌های متعدد لازم است.

چرا ام آر آی کمر انجام می‌شود؟


MRI كمر می‌تواند مشکلات مختلف کمر از جمله مشکلات استخوان‌ها (مهره‌ها)، بافت‌های نرم (مانند نخاع)، اعصاب و دیسک‌ها را تشخیص دهد.

گاهی اوقات MRI برای ارزیابی آناتومی ستون فقرات کمر، کمک به برنامه ریزی جراحی ستون فقرات یا نظارت بر تغییرات ستون فقرات بعد از عمل انجام می‌شود. به عنوان مثال می‌تواند نقاطی از ستون فقرات را پیدا کند که در آن کانال نخاعی که محلی برای عبور نخاع است، به طور غیر طبیعی تنگ شده است و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. ام‌ آر آی می‌تواند تصاویری از دیسک‌ها را ارائه دهد تا پزشک برآمدگی، پارگی یا فشار به نخاع یا اعصاب را بررسی کند.

ام‌ آر آی ستون فقرات کمر می‌تواند در ارزیابی علائمی مانند کمردرد، درد پا، بی‌حسی، گزگز یا ضعف یا مشکلات کنترل مثانه و روده مفید باشد. همچنین می‌تواند به تشخیص تومورها، خونریزی، تورم، ناهنجاری‌های رشدی یا ساختاری، عفونت‌ها یا بیماری‌های التهابی مهره‌ها یا بافت‌های اطراف کمک کند.

MRI كمر برای قبل از عمل


در کل، رعایت دقیق مراحل پیبرای انجام اسکن MRI ستون فقرات یا MRI پایین کمر، چند مرحله قبل از آن برای بیمار وجود دارد. ابتدا، بیمار باید یک فرم پرسشنامه مقدماتی را که توسط کارکنان مرکز تصویربرداری تهیه شده است، تکمیل کند. این پرسشنامه شامل اطلاعات شخصی مانند نام، شماره تماس و سوابق سلامتی بیمار است.

سپس به بیمار لباس بیمارستان داده می‌شود تا لباس خود را عوض کند. همچنین بیمار خواسته می‌شود تا هرگونه اشیا فلزی یا لوازم جانبی را از بدن خود بردارد. در صورتی که بیمار در بدن خود اجسام فلزی مانند گیره‌های آنوریسم، دریچه‌های قلب و سایر لوازم پزشکی فلزی داشته باشد، باید قبل از آماده شدن برای اسکن MRI به رادیولوژیست اطلاع داده شود.

همچنین، در صورت بارداری، داشتن کلاستروفوبیا یا اضطراب، اطلاع‌رسانی به رادیولوژیست بسیار مهم است. برای بیمارانی که از کلاستروفوبیا یا اختلالات اضطرابی رنج می‌برند، ممکن است رادیولوژیست یک داروی آرامبخش تجویز کند تا به آرامش آن‌ها کمک کند. این داروها می‌توانند به بیمار کمک کنند تا در طول فرآیند اسکن آرامش بیشتری داشته باشد و تجربه اسکن راحت‌تری را تجربه کند.

روش ام ‌آر ‌آی ستون فقرات کمری


روش ام ‌آر ‌آی ستون فقرات کمری

دو نوع ام ‌آر آی ستون فقرات کمر وجود دارد:

  • MRI ستون فقرات کمر با کنتراست
  • MRI ستون فقرات کمر بدون کنتراست

در اسکن MRI با کنتراست از یک رنگ خاص استفاده می‌شود. قبل از انجام آزمایش، رنگ از طریق بازو یا ساق دست به صورت وریدی تزریق می‌شود. رنگ کنتراست به رادیولوژیست اجازه می‌دهد تا مناطق مشخصی را با وضوح بالاتر مشاهده کند. کنتراست همچنین به شناسایی مایعات در حال حرکت در جریان خون کمک می‌کند.

 ام آر آی بدون کنتراست باعث می‌شود که عروق و رگ‌های ما در کل تصویر به صورت “فضاهای خالی” یا به رنگ “سیاه” نشان داده شوند.

روش اسکن MRI کمر به طور معمول چه مدت طول می‌کشد؟


روش MRI ستون فقرات کمری بسته به نوع مشکل ستون فقرات حدودا بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

دریافت نتایج


دریافت نتایج ام آر آی

تصاویر MRI کمر توسط رادیولوژیستی که به طور ویژه در تفسیر اسکن آموزش دیده است، بررسی می‌شود. رادیولوژیست گزارشی را برای پزشک شما ارسال می‌کند. پزشک در مورد نتایج با شما صحبت می‌کند و معنی آن‌ها را توضیح می‌دهد. در بیشتر موارد نتایج را نمی‌توان به طور مستقیم در همان زمان آزمایش به بیمار یا خانواده او داد.

اگر MRI به صورت اورژانسی انجام شود، می‌توانید نتیجه را به سرعت دریافت کنید.

خطرات


ام‌آر‌آی (MRI) یک روش امن و آسان است که می‌توان آن را بدون عوارض جانبی توصیف کرد. در این روش، از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی با انرژی پایین استفاده می‌شود که هیچ گونه خطری برای سلامتی انسان ندارند.

در صورتی که نیاز به آرامش دارید، می‌توانید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از آرامبخش مشورت کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی کند و تصمیم بگیرد که آیا استفاده از آرامبخش در مورد شما مناسب است یا خیر.

مقالات مرتبط

بیماری های پا

فهرست مطالب1 1-خواب رفتگي پا:2 2-برآمدگي كنار پا:3 3-ميخچه و قسمت سخت شده پوست:4 4- نقرس:5 5-زگيل كف پا:6 6-عفونت

مطالعه »

طب سوزنی

بر اساس فلسفه طب سوزنی هدف متخصص این طب در درمان بیماری ها ، رساندن بدن به تعادل ذاتی خود

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان