آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان ام اس با طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی توسط افراد مبتلا به ام اس

با توجه به دو نظر سنجی اخیر در ایالات متحده و کانادا، حدود ۲۰-۲۵٪ از پاسخ دهندگان مبتلا به ام اس  از طب سوزنی برای تسکین درد، اسپاسم، بیحسی و سوزن سوزن شدن، خستگی، افسردگی، اضطراب و مشکلات روده و مثانه استفاده کرده اند. از این افراد ۱۰-۱۵٪ مایل به ادامه طب سوزنی بوده اند. تاثیر طب سوزنی بیشتر بر روی نوع عود کننده- بهبود یابنده بوده است. طب سوزنی باعث می شود بیمار سریعتر از حالت عود خارج شود. این امر از آن جهت موثر است که هرچه عوارض بیماری برای مدت بیشتری در بدن باقی بمانند، حل آنها سخت تر می شود. طب سوزنی امکان بهبود کیفیت زندگی بیماران را نیز فراهم می آورد. (به عنوان مثال با کم کردن دفعات دفع ادرار)طب سوزنی می تواند به مشکلات مربوط به ادرار در بیماران ام اس کمک کند استفاده از طب سوزنی برای بیماری های مختلف مورد آزمون قرار گرفته است اما مطالعات کمی در خصوص بیماری ام اس و طب سوزنی صورت گرفته است.
در همین رابطه و برای ارتقا دانش و آگاهی مان از اثر طب سوزنی و ام اس مطالعه ای روی مشکل ادرار در بیماران ام اس و استفاده از طب سوزنی برای درمان آن صورت گرفت: در این مطالعه چهل و یک بیمار ام اس از انواع عود کننده و پیشرفته انتخاب و به چهار گروه تقسیم شدند گروه اول هیچ نوع درمانی دریافت نکردند گروه دوم داروهای رایج مربوط به کنترل مثانه را دریافت نمودند گروه سوم روی آنها طب سوزنی انجام شد گروه چهارم نیز هم طب سوزنی و هم داروهای رایج کنترل مثانه را دریافت کردند.

آ‌زمایش به این ترتیب بود که پس از هر بار ادرار مقدار ادرار باقیمانده در مثانه اندازه گیری می شد. نتیجه اینکه گروه دوم(آن هایی که از درمان های داروئی رایج استفاده می کردند) و گروه سوم (آن هایی که از طب سوزنی استفاده می کردند) بهترین نتیجه را بدست آوردند.

این مطالعه همچنین بطور مقدماتی شواهدی را ارائه داد که طب سوزنی میتواند در درمان مشکلات مربوط به مثانه مفید باشد ضمن اینکه نشان داد داروهای مرسوم و رایج همراه با طب سوزنی در این مورد می توانند بدون مشکل بکار برده شود.

توصیه هایی برای افراد مبتلا به ام اس

طب سوزنی به عنوان یک راه مکمل و نه به عنوان جایگزینی برای درمانهای استاندارد پزشکی میباشد. عوامل مختلفی مانند احساسات، تغذیه، شرایط آب و هوایی، دارو، ورزش و عوامل موروثی بر روی اثر گذاری این طب موثر است. متخصص طب سوزنی با آگاهی از این شرایط، کمک بیشتر و موثرتری به شما خواهد کرد.

منبع : انجمن مولتیپل اسکروز ایران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان