آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ارزیابی الکترودیاگنوستیک

آیا می دانستید که بدن شما یک ژنراتور الکتریکی است؟

اعصاب و عضلات بدن از طریق ایجاد سیگنال‌های الکتریکی پیام‌های خود را به مغز می‌رسانند. این سیگنال‌ها اطلاعات محیط اطراف را به مغز مخابره می‌کنند و همچنین برای انتقال فرمان‌های حرکتی مغز استفاده می‌شوند. اما آسیب‌ها یا بیماری‌هایی ممکن است این سیگنال‌های الکتریکی را کاهش سرعت دهند یا متوقف کنند.

اگر شما احساس درد، ضعف یا بی‌حسی در پشت، گردن یا دست خود می‌کنید، اندازه‌گیری سرعت و فعالیت الکتریکی در عضلات و اعصابتان می‌تواند به پزشک شما در تشخیص مناسب کمک کند. این تست به تست الکترودیاگنوستیک یا EMG معروف است و دو تست الکترومیوگرافی (EMG) و سرعت هدایت نورون (NCV) عبارتند از تست‌هایی که به طور معمول استفاده می‌شوند.

  •  الکترومیوگرافی (EMG)
  •  سرعت هدایت نورون (NCV)

الکترودیاگنوستیک

 الکترومیوگرافی

ثبت و تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی در عضلات است.از آن برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد اعصاب در دستها و پاها استفاده می شود.عضله سالم در حالت استراحت ،از لحاظ الکتریکی خاموش است.

در طول الکترومیوگرافی ، سوزن نازک و کوچک، برای ثبت فعالیت الکتریکی در عضله قرار میگیرد.در ادامه پزشک از شما می خواهد که عضله مورد نظر را شل کنید.سپس کمی به آن انقباض بدهید.در این حین پزشک شما به سیگنال های الکتریکی که از صفحه نمایش در حال پخش است توجه می کند و به آنالیز آن توسط دستگاه می پردازد.هنگامی که سوزن برداشته میشود، شماممکن است کمی درد وکبودی را احساس کنید،اما این عارضه در عرض چند روز ناپدیئد میشود.هیچ عوارض جانبی طولانی مدتی وجود ندارد .

اگرشما در حال گرفتن خون، استفاده از داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین ،بیماری های ریوی یا در معرض خطر عفونت قرار دارید،پزشک خود را اگاه سازید. در روز انجام الکترومیوگرافی ،حتی المقدور از لوسیون یا کرم بر روی منطقه مورد نظر استفاده نشود. معمولا ،شما میتوانید نتایج رابلافاصله پس از تست دریافت کنید.

سرعت هدایت عصبی (NCV)

برای ارزیابی عملکرد طبیعی نورون‌ها، معمولاً از تست الکترومیوگرافی (EMG) استفاده می‌شود. در این تست، پزشک الکترودها را در مسیر عصب قرار می‌دهد و سپس الکترودهایی که بر روی پوست قرار گرفته‌اند، سرعت و انتقال سیگنال الکتریکی را ضبط می‌کنند. در اعصاب سالم، سیگنال‌های الکتریکی می‌توانند با سرعت تا 120 مایل در ساعت حرکت کنند. اما اگر عصب آسیب دیده باشد، سیگنال در آن ناحیه آهسته‌تر و ضعیف‌تر خواهد بود. با تحریک عصبی در نقاط مختلف، پزشک می‌تواند محل ضایعه و صدمه را تعیین کند. مطالعات هدایت عصبی ممکن است در طول زمان برای ارزیابی بهبودی بیمار نیز استفاده شود.

اگر چه ممکن است شما در طول تحریک احساس شوک مختصر کنید، اما این تست دردناک نیست و بیماران در طول مراحل تست راحت هستند. این شوک مشابه شوکی است که بعد از راه رفتن روی فرش، دستگیره را لمس می‌کنید.

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی و مغز و اعصاب، تست الکترودیاگنوستیک را برای شرایط مختلفی که می تواند منجر به ایجاد فشار بر روی عصب بشود، به خصوص در کمر، بازو، آرنج ومچ پا توصیه می کنند.این شرایط «نوروپاتی فشاری» نامیده می شود و شامل:

+ سندرم تونل کارپ (فشار بر روی عصب مدیان هنگام عبور از بین استخوان های مچ دست و تحت رباط عرضی)

+ سندرم خروجی قفسه سینه (فشار بر روی شبکه بازویی،هنگام عبور این اعصاب از زیر استخوان ترقوه در شانه)

+ دام افتادن عصب اولنار (فشار بر روی عصب اولنار هنگام عبور از پشت آرنج)

+ دردهای ناشی از مشکلات دیسک (فشار بر روی ریشه های عصبی هنگام خروج از ستون فقرات در گردن ویا کمر، مانند دردهای سیاتیک)

+ احساس مور مور، گزگز وبی حسی اندامها

دقت الکترومیوگرافی

دقت تست‌های الکترودیاگنوستیک به مهارت فرد در انجام آن و دقت تجهیزات استفاده شده بستگی دارد. این تست، اگر با دقت انجام شود، می‌تواند آسیب به اعصاب و یا ریشه‌های عصبی و همچنین بیماری‌های اعصاب و عضلات را تعیین کند.

نوار عصب عضله در مرکز جامع توانبخشی امید، توسط پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می‌شود. این مرکز از دستگاه‌هایی با دقت و حساسیت بالا استفاده می‌کند و با استفاده از سوزن‌های استاندارد، همه روزه در هر دو شعبه مطهری و دیباجی، خدمات خود را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید از خدمات بیمه‌ای از جمله تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و بانک‌ها در این مرکز بهره ببرید.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان