آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ارزیابی الکترودیاگنوستیک

آیا می دانستید که بدن شما یک ژنراتور الکتریکی است؟

اعصاب و عضلات بدن با ایجاد سیگنال های الکتریکی پیام هاي خود را به مغز مي رسانند.اعصاب حسی اطلاعات محیط اطراف را از طريق اين سيگنال ها به مغز مخابره مي كند.همچنين نورون ها براي انتقال فرمان هاي حركتي مغز از اين مسير استفاده مي كنند.

اعصاب حسی اطلاعات محیط اطراف را از طريق اين سيگنال ها به مغز مخابره مي كند.همچنين نورون ها براي انتقال فرمان هاي حركتي مغز از اين مسير استفاده مي كنند. آسیب ها یا بیماری هايی كه اعصاب وعضلات را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند منجر به کاهش سرعت یا متوقف ساختن این سیگنال های الکتریکی بشود. اگر شما دچار درد، ضعف و یا بی حسي در پشت، گردن یا دست شده ايد، اندازه گیری سرعت و درجه فعالیت الکتریکی در عضلات و اعصابتان، به پزشک شما در تشخیص مناسب كمك كند.به این تست، تست الکترودیاگنوستیک یا EMG گفته می شود. دو تست به طور معمول استفاده می شود:

  •  الکترومیوگرافی (EMG)
  •  سرعت هدایت نورون (NCV)

 الکترومیوگرافی

ثبت و تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی در عضلات است.از آن برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد اعصاب در دستها و پاها استفاده می شود.عضله سالم در حالت استراحت ،از لحاظ الکتریکی خاموش است.

در طول الکترومیوگرافی ، سوزن نازک و کوچک، برای ثبت فعالیت الکتریکی در عضله قرار میگیرد.در ادامه پزشک از شما می خواهد که عضله مورد نظر را شل کنید.سپس کمی به آن انقباض بدهید.در این حین پزشک شما به سیگنال های الکتریکی که از صفحه نمایش در حال پخش است توجه می کند و به آنالیز آن توسط دستگاه می پردازد.هنگامی که سوزن برداشته میشود، شماممکن است کمی درد وکبودی را احساس کنید،اما این عارضه در عرض چند روز ناپدیئد میشود.هیچ عوارض جانبی طولانی مدتی وجود ندارد .

اگرشما در حال گرفتن خون، استفاده از داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین ،بیماری های ریوی یا در معرض خطر عفونت قرار دارید،پزشک خود را اگاه سازید. در روز انجام الکترومیوگرافی ،حتی المقدور از لوسیون یا کرم بر روی منطقه مورد نظر استفاده نشود. معمولا ،شما میتوانید نتایج رابلافاصله پس از تست دریافت کنید.

سرعت هدایت عصبی (NCV)

برای سنجش عملکرد طبیعی نورون ها معمولا همراه با الکترومیوگرافی انجام می گیرد.در این تست پزشک الکترودها را در مسیر عصب، الکترودهایی که بر روی پوست قرار گرفته اند، سرعت و انتقال سیگنال را ضبط می کنند.در اعصاب سالم، سیگنال های الکتریکی می توانند،120 مایل در ساعت حرکت کنند.اگر عصب آسیب دیده باشد، سیگنال در آن ناحیه آهسته تر و ضعیف تر خواهد شد.با تحریک عصبی در مکان های مختلف، پزشک می تواند محل ضایعه و صدمه را تعیین کند.مطالعات هدایت عصبی، ممکن است در ظول زمان، برای ارزیابی بهبودی بیمار نیز استفاده شود.

اگر چه ممکن است شما در طول تحریک احساس شوک مختصر کنید اما این تست دردناک نیست و بیماران در طول مراحل تست راحت هستند.این شوک مشابه شوکی است که بعد از راه رفتن روی فرش، دستگیره در را لمس می کنید.

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی و مغز و اعصاب، تست الکترودیاگنوستیک را برای شرایط مختلفی که می تواند منجر به ایجاد فشار بر روی عصب بشود، به خصوص در کمر، بازو، آرنج ومچ پا توصیه می کنند.این شرایط «نوروپاتی فشاری» نامیده می شود و شامل:

+ سندرم تونل کارپ (فشار بر روی عصب مدیان هنگام عبور از بین استخوان های مچ دست و تحت رباط عرضی)

+ سندرم خروجی قفسه سینه (فشار بر روی شبکه بازویی،هنگام عبور این اعصاب از زیر استخوان ترقوه در شانه)

+ دام افتادن عصب اولنار (فشار بر روی عصب اولنار هنگام عبور از پشت آرنج)

+ دردهای ناشی از مشکلات دیسک (فشار بر روی ریشه های عصبی هنگام خروج از ستون فقرات در گردن ویا کمر، مانند دردهای سیاتیک)

+ احساس مور مور، گزگز وبی حسی اندامها

دقت الکترومیوگرافی

دقت تست های الکترودیاگنوستیک بستگی به مهارت فرد در انجام آن و دقت تجهیزات استفاده شده بستگی دارد.به طور کلی،این تست اگر با دقت انجام گیرد می تواند آسیب به اعصاب و یا ریشه های عصبی و همچنین بیماری های اعصاب و عضلات را تعیین کند.

نوار عصب عضله در مرکز جامع توانبخشی امید، توسط پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از جمله دکتر محمدرضا   امید ظهور، دکتر احسان صنعتی و دکتر مهدیس هاشمی طاهری و با استفاده از دستگاههایی با دقت و حساسیت بالا و استفاده از سوزن های استاندارد،همه روزه در هر دو شعبه مطهری و دیباجی، انجام می پذیرد. ضمنا شما می توانید از خدمات بیمه ای از جمله تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و بانکها در این مرکز بهره ببرید.

مشاوره رایگان