آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ارتودنسی

ارتودنسي مدرن

علم ارتودنسی در 30 سال اخير پيشرفت هاي زيادي كرده است. طرح درمان صحيح، شروع به موقع درمان و استفاده از براكت هاي نسل جديد و ديگر دستگاه هاي درماني مدرن به مراتب طول درمان را كاهش داده و نتايج زيباتر و مطلوب تري را مهيا كرده است. در مطب ما دستگاه هاي متحرك كه نياز به همكاري بيمار براي موفقيت آن است استفاده نمي شود و هيچ درماني حتي درمان هاي 2 مرحله اي بيش از 24 ماه طول نمي كشد. طول درمان ارتودنسي براي افراد مختلف با توجه به مشكلات آنها فرق مي كند. برخي مشكلات دنداني مثل روي هم رفتگي هايي كه خيلي شديد نيستند و نياز به كشيدن دندان براي درمان ندارند با تكنيكهاي جديد طي 4 تا 6 ماه قابل درمان هستند؛ عواملي همچون طرح درمان اشتباه، همكاري نكردن بيمار و تكنيك هاي پيش پا افتاده باعث طولاني شدن بي مورد درمان هستند. يكي از روشهاي جديد كه در اروپا و جهان براي درمان بيماریهاي بزرگسالان اخيرا بسيار گسترش پيدا كرده، استفاده از پلاك هاي متحرك و كاملا شفاف و نامرئي است كه با تكنولوژي بسيار پيچيده توسط شركتInvisalign توليد مي شود. کراس‌بایت یا جلو بودن دندان های پایین یک مشکل مربوط به نامرتبی دندان‌ها است که باعث می‌شود یک یا چند دندان در موقعیت نزدیک‌تر به ناحیه گونه یا زبان (در مقایسه با دندان‌های مقابل خود بر روی فک بالا یا پایین) قرار گیرند.

مزایای درمان زودهنگام فرزند شما شامل:

• احتمال کشیدن دندان دائمی برای ارتودنسی بین می‌رود.
• نیاز به جراحی فک کم می‌شود .
• احتمال آسیب به مفصل فکی کم می‌شود یا از بین می‌رود.
• فضای دندان‌های دائمی برای رویش حفظ می‌شود و یا بدست می‌آید.
• احتمال آسیب دیدن دندان‌های بیرون‌زده کم،
• عادات بد دهانی (مانند مکیدن انگشت) درمان،
• لبخند و اعتماد به نفس بیشتر،
• تکامل بیان بهتر،
• جهت رشدی فک‌ها بهتر،
• دوره ارتودنسی ثابت راحت‌تر و کوتاهتر،
• ثبات نتایج نهائی درمان بیشتر،
• احتمال نهفته شدن دندان‌های دائمی کم، و
• مسیر رویشی دندان‌های دائمی به جایگاه مطلوب‌تر هدایت می‌شود.

Orthodontic-Emergencies-Braces-Dental-Metal-350x250

آیا رویش دندانهای عقل باعث کجی دندانهای جلویی می گردد؟

در خصوص نقش دندانهای عقل در بهم ریختن و کج شدن نظم دندانهای جلویی اتفاق نظر وجود ندارد. با این وجود کشیدن آنها قبل از 25 سالگی در اغلب بیماران (صرفنظر از اینکه ارتودنسی انجام بدهد یا خیر) توصیه می گردد زیرا بشر کنونی عمدتا” برای دندانهای عقل فضای کافی در فک ندارد.

درمان ارتودنسی نزد دندانپزشک عمومی چه ایرادی دارد؟

دندانپزشک عمومی صلاحیت انجام درمان تخصصی ارتودنسی ثابت را ندارد. با این وجود در حال حاضر تعداد زیادی از دندانپزشکان اگرچه تخصص ارتودنسی ندارند با یا بدون شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت غیر آکادمیک با هزینه های کمتر اقدام به انجام ارتودنسی برای بیماران خود می کنند که متاسفانه در بسیاری موارد سبب بروز مشکلات و عوارض غیرقابل جبران برای فک و دندانها می گردد. تخصص ارتودنسی مستلزم گذراندن دوره رزیدنتی چهار ساله در دانشگاههای معتبر پس از دوره دندانپزشکی عمومی می باشد.

متخصص ارتودنسی کيست ؟

متخصص ارتودنسی فردی است که 6 سال دوره دندانپزشکی عمومی را گذرانده ، سپس در امتحانات سراسری پذيرش متخصصين شرکت کرده ، قبول شده و 3 سال تحت آموزش تخصصی درمانهای ارتودنسی قرار گرفته اند.در پايان دوره نيز با قبولی در امتحانی جامع ،اصطلاحا بورد تخصصی خود را دريافت می کنند
بر روی تابلو يا مهر متخصصين ارتودنسی حتما لفظ متخصص ارتودنسی قيد شده و عباراتی مثل ” جراح – دندانپزشک-ارتودنسی ” یا الفاظ مشابه دال بر نداشتن تخصص و بالطبع مهارت لازم می باشد.همچنين عناوينی مثل عضويت در انجمن ارتودنتيستهای آمريکا يا اروپا نيز دليلی بر داشتن مهارت لازم نمی باشد زيرا با پرداخت هزينه ايی ناچيز ممکن میشود.

آیا استفاده زیاد از پستانک و شیشه شیر تاثیری بر نیاز به ارتودنسی دارد؟

استفاده از پستانک و شیشه شیر به خودی خود مضر نیست ولی در صورتی که همراه با محلول های شیرین و برای مدت طولانی و در سنین بالاتر نیز استفاده شود می تواند آسیب رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. آنها باید پستانک را در دهان شان بگذارند و شروع به راه رفتن و بازی کردن کنند. استفاده طولانی مدت از آن حتی باعث می شود در آینده کودک نیاز به ارتودنسی پیدا کند. به همین دلیل استفاده از پستانک در سنین بالای 2 سال اصلا توصیه نمی شود.

آیا امکان برگشت درمان ارتودنسی وجود دارد؟

پس از اتمام ارتودنسی برای آنکه نتیجه حفظ شود باید دستورالعمل های خاصی را در نظر داشت. گاهی اوقات سهل انگاری افراد بعد از ارتودنسی باعث جابه جایی ناخواسته دندان ها می شود. اما نکته مهم آن است که بدن هر فرد در برابر تغییرات ناگهانی واکنش های نامطلوبی نشان می دهد بنابراین بهتر است درمان های ارتودنسی به صورت آهسته و پیوسته انجام شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان