ارتودنسی مدرن

علم ارتودنسی در ۳۰ سال اخیر پیشرفت های زیادی کرده است. طرح درمان صحیح، شروع به موقع درمان و استفاده از براکت های نسل جدید و دیگر دستگاه های درمانی مدرن به مراتب طول درمان را کاهش داده و نتایج زیباتر و مطلوب تری را مهیا کرده است. در مطب ما دستگاه های متحرک که نیاز به همکاری بیمار برای موفقیت آن است استفاده نمی شود و هیچ درمانی حتی درمان های ۲ مرحله ای بیش از ۲۴ ماه طول نمی کشد. طول درمان ارتودنسی برای افراد مختلف با توجه به مشکلات آنها فرق می کند. برخی مشکلات دندانی مثل روی هم رفتگی هایی که خیلی شدید نیستند و نیاز به کشیدن دندان برای درمان ندارند با تکنیکهای جدید طی ۴ تا ۶ ماه قابل درمان هستند؛ عواملی همچون طرح درمان اشتباه، همکاری نکردن بیمار و تکنیک های پیش پا افتاده باعث طولانی شدن بی مورد درمان هستند. یکی از روشهای جدید که در اروپا و جهان برای درمان بیماریهای بزرگسالان اخیرا بسیار گسترش پیدا کرده، استفاده از پلاک های متحرک و کاملا شفاف و نامرئی است که با تکنولوژی بسیار پیچیده توسط شرکتInvisalign تولید می شود. کراس‌بایت یا جلو بودن دندان های پایین یک مشکل مربوط به نامرتبی دندان‌ها است که باعث می‌شود یک یا چند دندان در موقعیت نزدیک‌تر به ناحیه گونه یا زبان (در مقایسه با دندان‌های مقابل خود بر روی فک بالا یا پایین) قرار گیرند.

مزایای درمان زودهنگام فرزند شما شامل:

• احتمال کشیدن دندان دائمی برای ارتودنسی بین می‌رود.
• نیاز به جراحی فک کم می‌شود .
• احتمال آسیب به مفصل فکی کم می‌شود یا از بین می‌رود.
• فضای دندان‌های دائمی برای رویش حفظ می‌شود و یا بدست می‌آید.
• احتمال آسیب دیدن دندان‌های بیرون‌زده کم،
• عادات بد دهانی (مانند مکیدن انگشت) درمان،
• لبخند و اعتماد به نفس بیشتر،
• تکامل بیان بهتر،
• جهت رشدی فک‌ها بهتر،
• دوره ارتودنسی ثابت راحت‌تر و کوتاهتر،
• ثبات نتایج نهائی درمان بیشتر،
• احتمال نهفته شدن دندان‌های دائمی کم، و
• مسیر رویشی دندان‌های دائمی به جایگاه مطلوب‌تر هدایت می‌شود.

Orthodontic-Emergencies-Braces-Dental-Metal-350x250

آیا رویش دندانهای عقل باعث کجی دندانهای جلویی می گردد؟

در خصوص نقش دندانهای عقل در بهم ریختن و کج شدن نظم دندانهای جلویی اتفاق نظر وجود ندارد. با این وجود کشیدن آنها قبل از ۲۵ سالگی در اغلب بیماران (صرفنظر از اینکه ارتودنسی انجام بدهد یا خیر) توصیه می گردد زیرا بشر کنونی عمدتا” برای دندانهای عقل فضای کافی در فک ندارد.

درمان ارتودنسی نزد دندانپزشک عمومی چه ایرادی دارد؟

دندانپزشک عمومی صلاحیت انجام درمان تخصصی ارتودنسی ثابت را ندارد. با این وجود در حال حاضر تعداد زیادی از دندانپزشکان اگرچه تخصص ارتودنسی ندارند با یا بدون شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت غیر آکادمیک با هزینه های کمتر اقدام به انجام ارتودنسی برای بیماران خود می کنند که متاسفانه در بسیاری موارد سبب بروز مشکلات و عوارض غیرقابل جبران برای فک و دندانها می گردد. تخصص ارتودنسی مستلزم گذراندن دوره رزیدنتی چهار ساله در دانشگاههای معتبر پس از دوره دندانپزشکی عمومی می باشد.

متخصص ارتودنسی کیست ؟

متخصص ارتودنسی فردی است که ۶ سال دوره دندانپزشکی عمومی را گذرانده ، سپس در امتحانات سراسری پذیرش متخصصین شرکت کرده ، قبول شده و ۳ سال تحت آموزش تخصصی درمانهای ارتودنسی قرار گرفته اند.در پایان دوره نیز با قبولی در امتحانی جامع ،اصطلاحا بورد تخصصی خود را دریافت می کنند
بر روی تابلو یا مهر متخصصین ارتودنسی حتما لفظ متخصص ارتودنسی قید شده و عباراتی مثل ” جراح – دندانپزشک-ارتودنسی ” یا الفاظ مشابه دال بر نداشتن تخصص و بالطبع مهارت لازم می باشد.همچنین عناوینی مثل عضویت در انجمن ارتودنتیستهای آمریکا یا اروپا نیز دلیلی بر داشتن مهارت لازم نمی باشد زیرا با پرداخت هزینه ایی ناچیز ممکن میشود.

آیا استفاده زیاد از پستانک و شیشه شیر تاثیری بر نیاز به ارتودنسی دارد؟

استفاده از پستانک و شیشه شیر به خودی خود مضر نیست ولی در صورتی که همراه با محلول های شیرین و برای مدت طولانی و در سنین بالاتر نیز استفاده شود می تواند آسیب رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. آنها باید پستانک را در دهان شان بگذارند و شروع به راه رفتن و بازی کردن کنند. استفاده طولانی مدت از آن حتی باعث می شود در آینده کودک نیاز به ارتودنسی پیدا کند. به همین دلیل استفاده از پستانک در سنین بالای ۲ سال اصلا توصیه نمی شود.

آیا امکان برگشت درمان ارتودنسی وجود دارد؟

پس از اتمام ارتودنسی برای آنکه نتیجه حفظ شود باید دستورالعمل های خاصی را در نظر داشت. گاهی اوقات سهل انگاری افراد بعد از ارتودنسی باعث جابه جایی ناخواسته دندان ها می شود. اما نکته مهم آن است که بدن هر فرد در برابر تغییرات ناگهانی واکنش های نامطلوبی نشان می دهد بنابراین بهتر است درمان های ارتودنسی به صورت آهسته و پیوسته انجام شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)