آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

رابطه طب سوزنی با ورزش

از آنجا که عوارض جانبی طب سوزنی بسیار کم است، بد نیست این روش را برای تسکین درد‌ها و آرامش بیشتر امتحان کنید.

طب سوزنی روشی درمانی است که طی آن سوزن‌های بسیار باریکی را از طریق پوست روی نقاط خاصی از بدن قرار می‌دهند. این طب سنتی چینی اغلب برای درمان درد‌ها به کار می‌رود.

طب سنتی چینی، طب سوزنی را تکنیکی می‌داند که طی آن جریان انرژی یا نیروی زندگی که به «چی» معروف است، در بدن به تعادل می‌رسد. طب سوزنی کانال‌ها و مجراهای عبور انرژی را تنظیم و موجب تعادل انرژی در بدن می‌شود.
در مقابل، بسیاری از پزشکان غرب، طب سوزنی را روشی مفید و مؤثر برای تحریک اعصاب، عضلات و بافت‌های همبند می‌دانند. آنها معتقدند که این تحریکات، ترشح مسکن‌های طبیعی بدن را افزایش داده و موجب افزایش جریان خون در بدن می‌شود.

ورزش در طب سوزنی

یکی از شاخه های طب سوزنی نوعی ورزش است که به نام Medical Qi Gong نامیده می شود و تمام متخصصین طب سوزنی باید این ورزش را نیز در طول دوره تحصیل خود بیاموزند. در این ورزش با حرکات بسیارآهسته و موزون و با هماهنگی ذهن، بدن و تنفس، تعادل کاملی بین عضلات و استخوان های بدن انسان ایجاد شده و با افزایش حمایت عضلات از مفاصل درگیر به بهبود بیماران آرتروزی کمک شایانی خواهد نمود.

طب سوزنی میتواند دردهای عضلانی و اسکلتی را (مخصوصا اگر مکانیکال باشد) با سرعت تخفیف دهد ,حتی در یک جلسه مثل گردن درد، کمر درد، زانو درد، کتف منجمد و سردرد های گردنی.

نکته اصلی این است که بیشتر این نوع کنترل دردها با طب سوزنی، اگر عضلات را تقویت نکنیم یا ورزش ندهیم و یا وضعیت بدنی بیمار را اصلاح نکنیم؛ موقت بوده و بیماری دوباره عود میکند و طب سوزنی فقط یک کنترل درد چند روزه تا چند هفته ای یا چند ماهه می باشد. گاهی باید ورزش کششی داد و گاهی انقباضی و تقویتی.

نوع ورزش انتخاب شده تاثیر مستقیمی روی جواب به درمان دارد که یک پزشک طب سوزنی باید به ان اشراف داشته باشد.

طب سوزنی برای ورزشکاران

طب سوزنی قدرت بدن را افزایش می‌دهد و فشار خون را تنظیم می‌کند و به ورزشکاران کمک می‌کند تا بتوانند بعد از ورزش، نیروی خود را باز یابند.

تحقیقات زیادی در زمینه تاثیرات طب سوزنی بر بالا رفتن کارایی ورزشکاران و سرعت بهبودی آنها انجام شده است. محققان دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا بیان کردند که طب سوزنی تاثیرات مثبتی دارد. در دنیای ورزش‌های رزمی چین، طب‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و طب سوزنی یکی از آنهاست. چینی‌ها از طب گیاهی، بادکش و … هم استفاده می‌کنند.

طب سوزنی گاهی اوقات طی چند روز به بهبودی بعد از مصدومیت ورزشکاران کمک می‌کند و به آن سرعت می‌بخشد. انجام مرتب طب سوزنی می‌تواند از مصدومیت ها پیشگیری کند.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان