افزایش قوس کمری عامل کمردرد است بنابراین تمریناتی را طراحی نمودند تا به زعم آن ها این تمرینات باعث کاهش قوس کمری شده و بالطبع بتواند کمردرد را نیز تسکین دهد . از جمله این تمرینات می توان به تمرینات تقویتی عضلات شکم (درازو نشست و…) اشاره نمود که تصور می شد با کاهش قوس کمر می تواند باعث بهبود کمردرد شود. بر خلاف آن ساله بعد عده ای اعتقاد داشتند که کاهش قوس کمر علت کمردرد است و بر همین اساس تمریناتی را طراحی کردند تا با افزایش قوس کمر بر مشکل کمردرد فائق آیند .

اما تحقیقات متعددی که امروزه انجام شده است هیچگونه ارتباطی را بین اندازه قوس کمر و کمردرد نشان نمی دهند. در همین زمینه مشاهده شده است که هم افراد مبتلا به کمردرد و هم افراد سالم در همه سنین مختلف (جوانی، میانسالی و پیری) دارای اندازه قوس کمری زیاد و یا کم هستند. در افراد کمردردی هم به همان نسبت افرادی با قوس کمر افزایش یافته و یا با قوس کمر کاهش یافته وجود دارند. بنابراین به نظر می رسد که شیوع کمردرد با اندازه فوس کمری ارتباط زیادی ندارد.

اکثر کمردردها در جوانان منشأ عضلانی دارند و درپی بی تحرکی، عادات غلط وضعیتی و حرکتی، کوتاهی عضلات (کوتاهی تاندون)، افزایش قوس کمری(هیپرلوردوز)   و قوز پشتی( کیفوز) ایجاد  می شوند،

 در مرکز توانبخشی امید به راحتی می توان با درمان های دستی و مانیپولاسیون که تحت متد پروفسور فرجاد انجام میگیرد و تمرین درمانی و در مواردی استفاده از بریس آن را درمان کرد.

در این مرکزبیمار معاینه کامل شده و سپس درمان ، همچنین قبل از ساخت بریس از ارزیابی بیومکانیکال استفاده میشود .

علاوه اینها که صرفا ضعف یا کوتاهی یک عضله به تنهایی نمی تواند باعث تغییر اندازه قوس کمری (افزایش یا کاهش) شود. بنابراین تمرین دادن و تقویت یک گروه عضلانی خاص هم نمی تواند به کاهش یا افزایش قوس کمر منجر شود. مثلا انجام تمرین دراز و نشست نه تنها نمی تواند باعث کاهش قوس کمری گردد بلکه در صورتی که این تمرین به درستی (و اغلب به اشتباه) و توسط متخصصین امر تجویز نشود خود می تواند منجر به آسیب بیشتر و مزمن شدن کمردرد گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس