آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

اثرسرما و درد مفاصل

4032 orig2

افزایش سن مهمترین عامل این بیماری است. با افزایش سن ساختمان غضروف دچار تغییر و تحول می شود، به طوری که آب زیادتری داخل غضروف می رود و در نتیجه، تقریباً تمامی افراد مسن در صورت عکسبرداری متوجه آرتروز در مفاصل شان می شوند.

 عامل دیگر آرتروز، ارث است، به خصوص آرتروزهایی که در خانم ها دیده می شود و به خصوص آرتروز بند انگشتان دست و پا، زمینه ژنتیکی دارند. بنابراین کسانی که در خانواده خود افراد مبتلا به آرتروز بند انگشت داشته اند، در معرض ابتلا به آرتروز هستند.

درمان درد مفاصل

متأسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می‌شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است، اما با کمک برخی روش‌های درمانی می‌توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید.

 یک از روش‌های کاهش درد، استراحت دادن به مفصل دردناک است. بیمار باید در هر ساعت دست کم ده دقیقه به مفصل خود استراحت دهد و سعی کند تا حد امکان فعالیت‌های بدنی خود را طوری تنظیم کند که مفصل مبتلا کمتر فعال باشد.

«مهم‌ترین علت درد مفاصل در فصول سرد سال، سرمازدگی و گرفتگی عضلات است. در واقع سرمای شدید باعث می شود بدن فرد از خود انقباض نشان دهد که منجر به بروز دردهایی همچون کمردرد، زانودرد و … ‌شود.

همچنین سرما منجر به درد در سطوح مفصلی می‌شود، به طوری که می‌توان گفت بدن نیز در برابر این موضوع عکس العمل نشان می‌دهد.

گاهی اوقات جابه‌جاشدن از محیط گرم به محیط سرد سبب می‌شود تا سرما روی مفاصل و عضلات اثر گذاشته و تولید درد کند و در واقع عضلات دچار تحریک عصبی می‌شوند.

برای مقابله با این مشکلات، بهتر است افراد روزانه برای گرم شدن بدن، ورزش‌های ملایم انجام دهند تا از افت حرارتی بدن جلوگیری شود.»

مقالات مرتبط

ورزش خانگی

  بالا رفتن از پله کاملاً صاف مقابل پله ای بایستید . کف پای راست را روی پله بگذارید و

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان