مفصل زانو، اصلی‌ترین مفصل جهت تحمل وزن در بدن شماست. این مفصل که به آن مفصل لولایی اطلاق می‌شود، در جایی که استخوان ران (فمور) با استخوان درشت نی ساق به هم می‌رسند، شکل می‌گیرد. در قسمت جلوی این مفصل استخوان کشکک قرار گرفته است. زانو توسط عضلات، رباطها و دیگر اجزاء بافت نرم احاطه شده و همین اجزاء به مفصل شکل داده و آن را در حالت طبیعی حفظ می‌کنند.

بین دو استخوان تشکیل دهنده مفصل، غضروفی قرار گرفته که سبب حرکت نرم و آزادانه مفصل می‌شود.

متأسفانه در نتیجه ساعتها فشار و کار کردن، آرتروز و یا برخی آسیب های حاد، مفصل زانو دردناک شده و عملکرد طبیعی خود را ازدست می‌دهد. اسپور (قطعات کوچک استخوانی که در فضای مفصلی تشکیل می‌شود) بافت پوششی مابین دو استخوان را تخریب کرده و سبب بروز شرایط دردناک می‌شود.

زانو دارای ۴ رباط مختلف است که ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شوند. آسیب‌دیدگی رباط زانو ممکن است به صورت کشیدگی ریاط یا پارگی آن باشد. پارگی رباط می‌تواند به صورت جزئی و یا کامل باشد. آسیب‌دیدگی رباط‌های زانو عموما باعث بروز درد، تورم، حساسیت به لمس زانو، کبودی و محدودیت حرکتی زانو می‌شود. همچنین ممکن است شما در زانوی خود احساس عدم ثبات داشته باشید و به حالت لنگان راه بروید. رباط صلیبی شامل رباط متقاطع قدامی ‌یا ACL و رباط متقاطع خلفی یا PCL می باشد. رباط‌های ACL و PCL دو رباط مورب هستند که به صورت ضربدری از روی یکدیگر عبور می‌کنند و به همین خاطر به آن‌ها رباط‌های ضربدری نیز گفته می‌شود. در صورتی که آسیب‌دیدگی و پارگی رباط صلیبی رخ دهد و در حدی شدید باشد که هیچ‌یک از روش‌های درمانی دیگر موثر نباشند، انجام جراحی تجویز می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس