زانو از ۲ مفصل تشکیل شده است. یک مفصل از به‌هم رسیدن استخوان ران (فمور) و درشت نی ساق (تیبیا) به‌وجود می‌آید و مفصل دیگری که بین سطح زیرین کشکک (پاتلا) و سطح جلویی استخوان ران (فمور) شکل می‌گیرد.

دیگر اجزای اصلی این مفصل بافتهای نرمی هستند که در اشکال مختلف و عملکردهای اختصاصی به شکل گیری این مفصل کمک می‌کنند. از جمله مهمترین بافتهای نرم این مفصل رباطها (لیگامنتها) و منیسک هستند.

منیسک بافت نرمی است که بین ۲ استخوان ران و ساق در سطح مفصل قرار گرفته، سبب توزیع متناسب فشارهای وارده به مفصل می‌شود و رباطها نیز استحکام مفصل را تأمین می‌کنند. لیگامانها شامل لیگامانهای جانبی که در ۲ طرف داخل و خارج مفصل قرار گرفته‌اند و لیگامانهای صلیبی که داخل مفصل قرار گرفته‌اند می‌شود.

لیگامان متقاطع قدامی (ACL) که موضوع این کتابچه می‌باشد از سطح جلویی و داخلی استخوان ساق شروع شده و در داخل مفصل به‌سمت بالا و عقب رفته و به سطح پشتی و خارجی استخوان ران متصل می‌شود. عملکرد مکانیکی اصلی این رباط جلوگیری از حرکت بیش از حد استخوان ساق نسبت به ران به‌سمت جلو می‌باشد و همچنین در حین اجرای حرکات مختلف به تأمین ثبات مفصل کمک می‌کند.

این رباط علاوه بر نقش مکانیکی که شرح آن آمد صادر کننده پیام‌های عصبی حس عمقی می‌باشد که به‌صورت مستقیم در درک موقعیت مفصل، عملکرد عضلات در تأمین ثبات مفصل و حس عمقی مفصل، تأثیرگذار است

Share →

تماس با ما

شعبه دیباجی: تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17
شماره تماس شعبه دیباجی:
021-22780701-2

مشاوره: 09107803155

تماس با ما

شعبه مطهری:تهران، جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد ( افتخار )، پلاک 34
شماره تماس شعبه مطهری:
021-88898440-44

مشاوره: 09107803155