آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتریت و ورزش

Treating Depression With Exercise

ورزش تقویت کننده برای آرتریت

کارشناسان معتقدند تقویت عضلات حتی با جابجایی وزنه های کوچک ، استفاده از میله های فنری و حتی بلند کردن ظرف های یک لیتری آب ، حاصل می شود. تقویت عضلات حتی زمانی که روی صندلی نشسته اید و به تماشای فیلم می پردازید قابل دستیابی می باشد. در صورتی که می خواهید یک برنامه تقویت عضلات دست برای بهبودی آرتریت را انجام دهید ، از وزنه هایی استفاده کنید که بتوانید ۱۲ تا ۱۵ بار آن ها را جابجا کنید . مطمئن باشید که این وزنه ها به شما آسیبی نمی رسانند.

حرکات چرخشی در عضلات

برای انجام ورزش آرتریت ،آرنج هایتان را در طرفین خود بصورت خم نگهدارید. در حالیکه بازوهایتان را در طرفین بدنتان نگهداشته اید ، سمت شانه بالا بیاورید ، سپس به حالت اولیه برگردانید و با دست مقابل تکرار کنید .

-حرکات بازوها در طرفین برای درمان : در حالیکه دستهایتان در طرفین شما هستند به آرامی بازوهایتان را تا حد شانه ها بالا بیاورید سپس پایین برده و این ورزش درمان آرتریت را تکرار کنید .

– فشار بر دیوار : این حرکت بخصوص برای افراد مبتلا به آرتریت که قدرت فشاردادن کمی دارند بسیار مؤثر می باشد . در حالی که حدود ۳۰ سانتی متر از دیوار فاصله دارید بایستید . دو دست خود را در حالی که کمی بیشتر از عرض شانه بازکرده اید بر روی دیوار بگذارید . سینه خود را به دیوار نزدیک کنید و سپس به عقب برگردید.

حرکات ورزشی ایروبیک

برای هر فرد بزرگسالی چه مبتلا به آرتریت باشد یا نه ، سی دقیقه برنامه ورزشی در روز حداقل سه بار در هفته توصیه می شود . البته شما می توانید آنرا به زمانهای کوچکتر تقسیم کنید و حاصل جمع را به مقدار کل برسانید . ابتدا به ۵ تا ۱۰ دقیقه شروع کنید و سپس بتدریج افزایش دهید . پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا ، یوگا و ورزش های ایروبیک آبی برای مبتلایان به آرتریت توصیه می شود. ورزش های آبی بخصوص بخاطر لطافت آب و حالت شادابی و شناوری افراد مبتلا به آرتریت ایده آل هستند . در واقع این یک روش مناسب برای گرم کردن و تقویت عضلات و مفاصل در درمان آرتریت می باشد.

ورزش علاوه بر اینکه می توانند باعث افزایش قدرت عضلانی مبتلایان آرتریت شوند. چشمه های معدنی و استفاده از وان های آب گرم کاملاً آرامش بخش هستند و اجازه فعالیت های ورزشی سبک را می دهند. اما باید توجه داشت که افراد سالمند مستعد افزایش دمای بدن و حالت گرمازدگی هستند لذا استفاده از وان های آب گرم باید کوتاه تر باشد. فعالیت های ایروبیک آبی بخصوص در افراد مبتلا به آرتریت در استخرهای سرپوشیده بیشتر رایج هستند.

در طی فعالیت های روزمره البته می توانید در بعضی فرایندهای کاهش دهنده درد شرکت نمائید مانند : شستن ماشین ، چمن زنی ، کشیدن جاروبرقی و گشت و گذار در بازارها . در حالی که به تلویزیون نگاه می کنید ، در اطاقتان قدم بزنید.

شاید زیاد به نظر نرسد لیکن فعالیت های جزئی می توانند کمک کنند تا حرکات مفاصل و درد ناشی از آرتریت شما حفظ شوند ، مضافاً اینکه به این ترتیب شما انرژی مصرف می کنید. اگر هر کدام از فعالیتها منجر به درد شد برای کاستن درد آرتریت بر روی مفاصل یخ بگذارید . یک کیسه از سبزیجات یخ زده بر روی حوله بسیار مؤثر می باشد.اگر درد بیش از یکساعت طول کشید شرایط جدی می باشد و باید فعالیت ورزشی خود را قطع کنید و یا با پزشکتان مشورت کنید.

برای مطالعه ” درمان آرتریت کودکان” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان