طب سوزنی در درمان آرتروز

post_image

در طب غربی اکثر موارد آرتریت را بصورت آرتروز (استئوآرتریت) یا آرتریت روماتوئید تقسیم بندی می کنند. آرتروز (استئوآرتریت) بیماری ای است که بر اثر فرسودگی مفصل ها ایجاد می شود و بنابراین بیشتر در افراد مسن دیده می شود. در افراد جوان، این بیماری معمولاً در مفصل هایی بروز می کند که قبلاً دچار صدمه شده باشند (برای مثال صدماتی که در هنگام مسابقات ورزشی ایجاد می شود.و طب سوزنی میتواند یکی از راه های درمان این بیماری باشد .)

این بیماری مفصل های بزرگ را گرفتار می کند (مفصل هایی مثل مفصل لگن و مفصل زانو). هنگامی که سطوح طبیعی مفصلی فرسوده شده و از بین می روند، تجمعاتی از کلسیم در آن ایجاد می شوند و بیمار متوجه می شود که مفصلش سفت شده و دردناک می گردد (بخصوص در هنگام حرکت دادن مفصل). از سوی دیگر، بیماری آرتروز یک بیماری التهابی است که می تواند افراد را در هر سنی گرفتار کند (حتی بچه ها نیز ممکن است دچار این بیماری شوند).

علت تهاجم عوامل خارجی ایجاد می شوند و یا بر اثر صدمه دیدن یک مریدین ایجاد می گردد. صدمه به یک مریدین ممکن است در ابتدا بصورت کاملاً موضعی در یک جا باشد اما اگر درمان نگردد اختلال در جریان چی (QI) ویژگی هر دو نوع این آرتریت ها آن است که مفصل ها دردناک و سفت می شوند و ممکن است متورم شده و باد کنند. در طب سوزنی چین، این علایم و مشکلات را به انسداد جریان چی (QI) در بدن نسبت می دهند که این وضعیت یا بر اثر گرفتاری مریدین ها به ممکن است گسترش یافته و سایر مریدین ها را نیز گرفتار سازد. برای مثال، اگر یک فوتبالیست دچار صدمه ای در زانویش شود، زانوی او متورم و کبود می شود

برای درمان آرتروز، متخصص طب سوزنی از نقاطی استفاده می کند که تهاجم سرما و رطوبت را از بین برده و انسدادی که در جریان چی (QI) وجود دارد را برطرف نماید. بعلت مزمن بودن بیماری، تولید چی (QI) حفاظتی بدن نیاز به تحریک دارد تا به بیمار کمک نماید که با بیماری اش مقابله کند. همچنین متخصص طب سوزنی ممکن است از نقاطی در دست و مچ دست استفاده نماید تا از مشکلات بیمار کم کند. اکنون به بیمار دیگری نگاه می کنیم که از نظر طب غربی دچار یک حمله حاد آرتریت روماتوئید شده است.

برای آشنایی بیشتر آرتروز و درمان آن روی لینک مربوطه کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *