آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی در درمان آرتروز

در طب غربي اکثر موارد آرتريت را بصورت آرتروز (استئوآرتريت) يا آرتريت روماتوئيد تقسيم بندي مي کنند. آرتروز (استئوآرتريت) بيماري اي است که بر اثر فرسودگي مفصل ها ايجاد مي شود و بنابراين بيشتر در افراد مسن ديده مي شود. در افراد جوان، اين بيماري معمولاً در مفصل هايي بروز مي کند که قبلاً دچار صدمه شده باشند (براي مثال صدماتي که در هنگام مسابقات ورزشي ايجاد مي شود.و طب سوزنی میتواند یکی از راه های درمان این بیماری باشد .)

اين بيماري مفصل هاي بزرگ را گرفتار مي کند (مفصل هايي مثل مفصل لگن و مفصل زانو). هنگامي که سطوح طبيعي مفصلي فرسوده شده و از بين مي روند، تجمعاتي از کلسيم در آن ايجاد مي شوند و بيمار متوجه مي شود که مفصلش سفت شده و دردناک مي گردد (بخصوص در هنگام حرکت دادن مفصل). از سوي ديگر، بيماري آرتروز يک بيماري التهابي است که مي تواند افراد را در هر سني گرفتار کند (حتي بچه ها نيز ممکن است دچار اين بيماري شوند).

علت تهاجم عوامل خارجي ايجاد مي شوند و يا بر اثر صدمه ديدن يک مريدين ايجاد مي گردد. صدمه به يک مريدين ممکن است در ابتدا بصورت کاملاً موضعي در يک جا باشد اما اگر درمان نگردد اختلال در جريان چي (QI) ويژگي هر دو نوع اين آرتريت ها آن است که مفصل ها دردناک و سفت مي شوند و ممکن است متورم شده و باد کنند. در طب سوزنی چين، اين علايم و مشکلات را به انسداد جريان چي (QI) در بدن نسبت مي دهند که اين وضعيت يا بر اثر گرفتاري مريدين ها به ممکن است گسترش يافته و ساير مريدين ها را نيز گرفتار سازد. براي مثال، اگر يک فوتباليست دچار صدمه اي در زانويش شود، زانوي او متورم و کبود مي شود

براي درمان آرتروز، متخصص طب سوزني از نقاطي استفاده مي کند که تهاجم سرما و رطوبت را از بين برده و انسدادي که در جريان چي (QI) وجود دارد را برطرف نمايد. بعلت مزمن بودن بيماري، توليد چي (QI) حفاظتي بدن نياز به تحريک دارد تا به بيمار کمک نمايد که با بيماري اش مقابله کند. همچنين متخصص طب سوزني ممکن است از نقاطي در دست و مچ دست استفاده نمايد تا از مشکلات بيمار کم کند. اکنون به بيمار ديگري نگاه مي کنيم که از نظر طب غربي دچار يک حمله حاد آرتريت روماتوئيد شده است.

برای آشنایی بیشتر آرتروز و درمان آن روی لینک مربوطه کلیک کنید

مقالات مرتبط

آب درمانی و دیسک کمر

آب درمانی، فیزیوتراپی، درمان‌های طبی، انجام حرکات ورزشی مناسب و رعایت مسائل بهداشتی در ارتباط با حرکت در زمینه درمان

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان