آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتروز شانه و درمان آن

آرتروز شانه

این بیماری یکی از علل درد در ناحیه شانه به ویژه در افراد مسن است. زمینه ارثی نیز ممکن است در آن دخالت داشته باشد. علائم اصلی آرتروز، شانه درد و محدودیت حرکتی است. محل درد معمولا اطراف سرشانه یا سمت خارج بالای بازو است. این درد اغلب با کار کردن بدتر می شود ولی ممکن است شب ها حین خواب نیز ایجاد شود. بیمار نمی تواند دست خود را کامل بالا بیاورد یا به جهت های مختلف بچرخاند. تشخیص پس از بررسی و معاینه با رادیوگرافی شانه انجام می شود. در مراحل اولیه این بیماری توصیه می شود که بیمار از اندام مبتلای خود کمتر استفاده کند. مصرف دارو و انجام فیزیوتراپی نیز از اجزای اساسی درمان است.

داروی اصلی مورد استفاده معمولا یکی از انواع به اصطلاح «مسکن های معمولی» است. داروهای گرانقیمت و عمدتا خارجی هم به عنوان غضروف ساز، نرم کننده مفصل و… وجود دارد معمولا برای این بیماران فاقد ارزش است و تزریق داخل مفصلی کورتون نیز به جز در موارد نادر توصیه نمی شود. از طرفی مصرف زیاد و طولانی مدت مسکن ها نیز عوارض مهمی چون زخم معده، آسیب کلیه و… به دنبال دارد. اگر با درمان های غیرجراحی علائم بیماری در حد قابل قبول برطرف نشود بیمار باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. امروز عمل جراحی تعویض شانه، بهترین نتایج را در موارد پیشرفته این بیماری همراه دارد. در این عمل سر استخوان بازو که تخریب شده برداشته می شود و به جای آن پروتز گذاشته می شود.

در این بیماری نیز همانند سایر بیماری ها مهم ترین نکته پیشگیری از آن است. اگر چه ممکن است بعضی از انواع آن قابل پیشگیری نباشد ولی عمده موارد آن با تشخیص صحیح و درمان مناسب قابل پیشگیری است یا حداقل می توان سرعت پیشرفت و شدت آن را کم کرد. دردهای مفصل شانه را وقتی بیشتر از چند روز طول می کشند یا وقتی باعث محدودیت حرکتی مفصل شانه می شوند نباید ساده انگاشت و باید به پزشک ارتوپد مراجعه کرد تا اگر مشکل قابل علاجی بود زودتر درمان شود و در آینده به عوارض وخیم تری مانند آرتروز پیشرفته منجر نشود.

دردهای شانه معمولا با دردهای گردن (آرتروز و بیماری دیسک) اشتباه می شوند. باید توجه کرد که دردهای سرشانه و نیز قسمت بالای بازو معمولا مربوط به مفصل شانه (استخوان یا تاندون روتاتور کافه) است و دردهای بالاتر یعنی قاعده گردن به خصوص وقتی کیفیت تیز و تیر کشیده به دست داشته باشند مربوط به گردن است. خیلی از بیماران به خصوص خانم ها تصور می کنند دردهای مبهم و منتشر مفاصل مربوط به پوکی استخوان است اما باید یادآوری کرد که پوکی استخوان هیچ درد یا علامتی ندارد و به همین خاطر به آن بیماری پنهان یا خاموش گفته می شود.

درمان آرتروز شانه

با توجه به عامل درد شانه و مشکلات حرکتی کمربند شانه ای،درمان ممکن است در ارتباط با یک یا مجموعه ای از موارد زیر باشد:
-دارویی
-فیزیوتراپی
-ارتوپدی
-جراحی

منبع :فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار، دکتر نخعی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان