آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتروز ستون فقرات و تشخیص آن

627928

آرتروز ستون فقرات یا اسپوندیلوز

دژنراسیون دیسک را در اصطلاح علمی اسپوندیلوزیس می نامند. با افزایش سن، بمرور میزان آب و محتوای پروتئینی غضروف های بدن کاهش می یابد. این تغییرات موجب ضعیف تر شدن و شکنندگی بیشتر مفاصل و سطوح غضروفی خواهد شد (این تغییرات که اغلب با افزایش سن پدید می آیند در اصطلاح علمی دژنراسیون نامیده می شوند).

همانطوریکه می دانید قسمت قابل توجه و مهمی از مهره های ستون فقرات و مفاصل بین مهره ای (فاست ها) از غضروف درست شده است و بهمین دلیل با گذشت زمان در معرض تغییرات دژنراتیو (تغییر محتوای آب و پروتئین و تغییر حالت طبیعی) می باشند. این تغییرات همان حالتیست که به اسم آرتروز (در اصطلاح عامیانه اش) نامیده می شود.

 رادیوگرافی ساده، ام آر آی و سی تی اسکن می توانند اسپوندیلوز مهره ای را بصورت کاهش فاصله بین مهره های مجاور، و در موارد پیشرفته بشکل تغییر شکل مهره های درگیر و دفورمه شدن آنها نشان دهند.

مراحل زودرس و اولیه ی این تغییرات در ام آر آی بشکل تیره رنگ شدن دیسک مبتلا در مقایسه با دیسک های سالم دیده می شوند.

مفاصل Facet و تشخیص آرتروز ستون فقرات

مفاصل Facet مفاصل کوچکی بین مهره های ستون فقرات هستند که در پشت دیسک قرار گرفته و سبب پایداری ستون فقرات و تحمل وزن می گردند.

تنها راه تشخیص این نوع آرتروز تزریقات داخل این مفاصل می باشد و هنوز روش تشخیص مناسبی مانند MRI با سی تی اسکن جهت کشف آرتروز این مفاصل کشف نگردیده است پس از تشخیص آرتروز مفاصل Facet مرحله بعدی سوزاندن عصب کوچک حسی مربوط به این مفصل می باشد که توسط امواج فرکوئنسی این مهم انجام می گردد.

مقالات مرتبط

شانه درد و درمان آن

دردهای شانه در دو گروه سنی جوانی و میانسالی-سالمندی تقسیم‌بندی می‌شود که تروما، ضایعات ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین، دیابت،

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان