06-10-2014

دیابت نوع ۱ چیست؟

در افراد مبتلا به دیابت نوع یک، پانکراس نمی‌تواند انسولین تولید کند. این هورمون حیاتی به سلولهای بدن کمک میکند قند را به انرژی تبدیل کنند. بدون انسولین، قند در خون جمع شده و ممکن است به سطح خطرناکی برسد حتی به مرحله زخم پای دیابتی که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای اجتناب از عوارض خطرناک، باید در تمام طول عمر برخی از اشکال انسولین را مصرف کنند.

دلایل ابتلاء به دیابت نوع ۱:

هرچند دلیل اصلی ابتلاء به دیابت نوع ۱ نامعلوم است، اما در اکقر افراد مبتلا، سیستم ایمنی بدن که بطور معمول با باکتری ها و ویروس های خطرناک مبارزه می کند، اشتباها شروع به نابود کردن سلول‌ های سازنده‌ی انسولین (islet) درون پانکراس می کند. ژنتیک و ویروس‌هایی خاص ممکن است عامل این واکنش غیرعادی سیستم ایمنی باشند. در ادامه بعضی از عواملی که می توانند در ابتلاء به این بیماری موثر باشند، بیان می کنیم:

  1. عوامل ژنتیکی
  2. سابقه خانوادگی
  3. منطقه جغرافیایی
  4. بعضی از ویروس ها
  5. مصرف ویتامین D در نوزادی – تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D می تواند در برابر بیماری دیابت نوع یک از شما محافظت کند، با اینحال نوشیدن زودهنگام شیرگاو(یکی از منابع معمول ویتامین D ) در کودکی با افزایش خطر ابتلاء به دیابت نوع یک ارتباط دارد.

کتواسیدوز چیست؟

· وقتی بدن نتواند از قندخون به طور کافی استفاده نماید ، شروع به سوزاندن چربی می کند و مواد زائدی به نام کتون تولید می گردد که به دنبال انباشت آنها در خون، کتواسیدوز پدید می‎آید.

· این وضعیت در تزریق کم و نامناسب انسولین رخ می دهد.

· کتواسیدوز یکی از وضعیتهای بسیار اورژانس در بیماران دیابتی نوع ۱ است و باید به سرعت درمان شود وگرنه به بیهوشی یا اغمای دیابتی می انجامد.

علامتهای کتواسیدوز دیابتی:

· کاهش آب بدن، چشمان گودرفته و لبهای خشک و پوسته پوسته شده

· خواب آلودگی و تنفس دشوار

· استفراغ

· درد شکم

· تنفس با بوی میوه گندیده

در وضعیت کتواسیدوز چه باید کرد؟

– اگر کودک هوشیار است مایعات بدون قند به او بدهید.

– سریعاً کودک را به اورژانس برسانید.
درمان دراین افراد شامل:
۱- تزریق انسولین
۲- ورزش
۳- رژیم غذایی سالم می باشد.

سن ابتلا به دیابت نوع یک:

طبق آخرین تحقیقات انجام شده هنوز علت دقیقی برای ابتلا به این نوع دیابت شناخته نشده است اما بنظر میرسد دلیل اصلی ابتلاء زمینه ژنتیکی می باشد.
سن ابتلا به دیابت نوع۲دردنیا ۵۵ تا ۶۵ سالگی است و در ایران ۴۵ تا ۵۰سالگی است.
سن ابتلا به دیابت نوع ۲ در کشور ما ۱۵-۱۰ سال پائین تر از سن ابتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه است.

چگونگی مقابله با این بیماری

شما هنگام مبتال شدن به دیابت باید موارد جدید زیادی را یاد بگیرید. پزشک شما می تواند پشتیبان خوبی باشد، اما بیشتراوقات باید خودتان برای مقابله با این بیماری وارد عمل شوید. بنابراین یادگیری چگونگی کنترل دیابت مهم می باشد. دیابت نباید شما را از داشتن یک زندگی خوب و طوالنی منع کند. مسئولیت اصلی در این راستا به عهده شما می باشد اما پرسنل خدمات بهداشتی هم مسئولیت کمک به شما را دارند. در هر حال آموزش و اطالعات در مورد بیماری شرطی برای خود مراقبتی خوب می باشد.

نظارت بر دیابت نوع یک

یک بیمار مبتلا به دیابت نوع ۱ باید مرتب تحت نظر باشد. لازمست که وضعیت این بیماران را مدام کنترل کنید. نظارت ها باید به طور مرتب انجام گیرد تا بتواند یکی از راه های درمانی برای بیماری به شمار رود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)