آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آبسه دندان

تشخیص آبسه دندان
– معاینه و مشاهده دندان دچار آبسه و بافت های اطراف آن توسط دندانپزشک
– ضربه زدن به دندان دچار آبسه: دندانی که دچار آبسه ریشه است، معمولا نسبت به لمس یا فشار و ضربه حساس است.
– عکس گرفتن از دندان: گرفتن عکس از دندان دردناک به تشخیص آبسه کمک می کند. همچنین دندانپزشک می تواند از طریق عکس دندان مشخص کند که آیا عفونت دندان در بدن پخش شده است یا نه.

به آبسه ها توجه داشته باشید……

اگر آبسه‌ ها در نواحي سطحي و در مجاورت استخوان فک باشند، مشکل چنداني پيش نمي ‌آيد و به آساني قابل کنترل و درمان هستند، ولي اگر اين عفونت به فضاهاي عمقي مانند فضاهاي اطراف حلق، مجاري تنفسي و حتي اطراف مغز راه پيدا کنند، بسيار بسيار خطرناکند و مي ‌توانند موجب انسداد راه‌هاي تنفسي، درگيري مغز و مننژيت (التهاب پرده مغز) و درگيري خون و حتي مرگ شوند.حتي اگر شما به يک آبسه سطحي به موقع رسيدگي نکنيد، اين عفونت مي‌ تواند به بافت‌ هاي عمقي ‌تر گسترش يابد و دردسرساز شود

علل آبسه دندان

زمانی که باکتری به قسمت پالپ دندان حمله می کند، آبسه ریشه دندان رخ می دهد. پالپ دندان، داخلی ترین قسمت دندان است که حاوی رگ های خونی، اعصاب و بافت های پیوندی می باشد. باکتری ها از طریق پوسیدگی دندان یا ترک و شکستگی دندان وارد پالپ دندان می شوند و تا ریشه دندان پیش می روند. عفونت باکتریایی باعث ورم و التهاب انتهای ریشه دندان می شود.
عوامل خطر آبسه دندان

عوامل زیر خطر ابتلا به آبسه دندان را افزایش می دهند:عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: مراقبت نکردن صحیح از دندان ها و لثه ها، مثل مسواک نزدن روزانه دندان ها و نکشیدن نخ دندان، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه، آبسه دندان و سایر مشکلات دهان و دندان را افزایش می دهد. مصرف زیاد مواد شیرین: خوردن و نوشیدن مکرر مواد غذایی شیرین مثل شیرینی ها، شکلات، نوشابه و … باعث پوسیدگی دندان و در نتیجه آبسه دندان می شود.

دندان عقل هم مي‌ تواند موجب آبسه و عفونت شود؟
بله، به طور معمول دندان‌هاي عقل نيمه نهفته‌ مي ‌توانند موجب آبسه شوند. اگر نيمي از دندان عقل شما در گوشت نهفته است، لثه اطراف آن مي‌ تواند روي دندان را گرفته و ميکروب ‌ها در لثه اطراف اين دندان جمع شوند و با تحريک اين بافت(هنگام گاز گرفتن گوشت اضافي) ناگهان اطراف دندان ‌عقل آبسه کند، بنابراين در اين موارد لازم است ابتدا با مصرف آنتي‌ بيوتيک مناسب، عفونت اطراف دندان عقل کنترل شده و سپس دندان عقل از دهان خارج شود.

5a7eecdcf7400df592633b64e2dc0e2a

جلوگیری از آبسه دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان برای پیشگیری از آبسه دندان ضروری است. از دندان های خود به نحو احسن مراقبت کنید تا از پوسیدگی آن ها جلوگیری شود:
1- حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید.

2- برای تمیز کردن بین دندان ها خود، بعد از خوردن غذا و هر نوع خوراکی، نخ دندان بکشید.

3- هر سه تا چهار ماه یک بار و یا هر وقت که پرزهای مسواک شما خراب شدند، مسواک خود را عوض کنید.

4- تغذیه سالم داشته باشید و مصرف مواد غذایی شیرین و تنقلات را کاهش دهید.

5- برای بررسی سلامت دندان های خود و تمیز کردن تخصصی آن ها، هر چند مدت یک بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

6- از دهانشویه های ضدعفونی کننده یا فلوراید دار برای افزایش مقاومت دندان ها به پوسیدگی استفاده کنید.

7- براي درمان آبسه دندان کودکانمرتباً براي كودك مسواك بزنيد.

8-از سن سه سالگي به بعد، كودك خود را بطور مرتب نزد دندانپزشك ببريد.

9- شيريني جات و مواد قندي را از غذاهاي كودك خود كمتر كنيد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان