آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

گردن درد

دیسک گردن ، یکی از شکایت های شایع است. بیشتر گردن دردها ، عارضه های مهمی نیستند و صرف نظر از علت آن ، با درمان های ساده از بین می روند. عضلات و لیگامان های گردن ممکن است بعلت قرار گرفتن در وضعیت نامناسب تحت کشش قرار گرفته و ایجاد درد کنند ، مثل خم شدن روی کامپیوتر و یا انجام کارهای فنی در حالتی که گردن بمدت طولانی در حالت خمیده باقی می ماند.
آرتروز گردن هم یکی از علل شایع گردن درد است. اما ، گاهی وقت ها ، گردن درد نشانه عارضه مهم تری است . در موارد زیر حتما باید به پزشک مراجعه کرد:
درد تیرکشنده از گردن بطرف شانه و بازو 
از بین رفتن حس و یا کم شدن قدرت بازوها و دست ها 
تغ ییر در اجابت مزاج و یا ادرار کردن

دردهای مربوط به دیسک های بین مهره ای:

دردهائی که منشاء آن ها دیسک های بین مهره ای است ، از علل شایع گردن درد هستند. این نوع دردها بر اثرتغییرات غیرطبیعی درساختمان دیسک های بین مهره ای ایجاد می شوند. نشانه های این نوع گردن درد عبارتست از:

ایجاد شدن درد بر اثر حرکات چرخشی و یا خم کردن گردن.

وقتی سر بمدت طولانی در یک وضعیت باقی بماند مثل رانندگی ، خواندن و یا کار با کامپیوتر، گردن درد شدیدترمی شود. اکثرا سفت شدن و اسپاسم عضلات گردن هم وجود دارد. درد ممکن است به شانه و بازوها هم انتشار پیدا کند ویا در این نواحی حس غیرطبیعی وجود داشته باشد.

دردهای عضلانی گردن:

در عضلات گردن براثر ضربه و یا بیماری هائی که با استرس روانی ، افسردگی و بیخوابی همراه هستند ، ممکن است نقاط سفت و حساس به فشار پیدا شوند. این نقاط می توانند منشاء دردهائی درنواحی مختلف گردن شوند.

فشار بر روی عصب های گردن:

در ستون مهره های گردن ، از دو طرف مهره ها ، ریشه عصب ها از سوراخ هائی که بین دو مهره وجود دارند خارج شده و بطرف شانه و بازو می روند. عوارض مختلف ازجمله دژنرسانس دیسک های بین مهره ای در افراد مسن ، یا در رفتگی دیسک ها و یا پیدا شدن خارهای استخوانی ممکن است این سوراخ ها را تنگ کرده و در نتیجه عصب هائی که از آن ها عبور می کنند تحت فشار قرارگیرند. نشانه وجود این فشارها بر روی عصب ، احساس درد و گِزگِز در بازوها است.
تغییرات دژنراتیو ستون فقرات در مجرای نخاعی که طناب نخاعی از آن عبور می کند می تواند بر روی طناب نخاعی فشار وارد بیاورد که علائم مهم عصبی مانند ضعف عضلات ، اشکال در راه رفتن و تعادل ، مشکلات کنترل ادرار و مدفوع و مشکلات جنسی در مردها ایجاد می کند.

مقالات مرتبط

گردن بند طبی

 گردن بند طبی نوعی بریس یا ارتوز است که به دور گردن بیمار بسته میشود.هدف استفاده از گردن بند طبی بیحرکت کردن گردن

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان