آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

گردن درد و راه های درمان آن

گردن یکی از مفاصل بسیار فعال است که در هر دقیقه بیش از 30 حرکت انجام می‌دهد.اگر مهره‌های گردن از فولاد هم باشد به خاطر فعالیت‌های بسیار دچار ساییدگی می‌شود و تقریباً در عکسبرداری از گردن تمام افراد بالای 50 سال، شواهد ابتلا به آرتروز در ستون مهره گردنی دیده می‌شود که خوشبختانه بسیاری از این افراد هیچگونه علامتی در ناحیه گردن ندارند.

به همین دلیل استفاده بهینه از گردن و مراقبت از آن به خصوص در افراد شاغل در ادارات اهمیت بسزایی دارد چرا که استفاده غلط از مفاصل گردن، آسیب‌های غیر قابل جبرانی به ناحیه گردن وارد می‌سازد و در سنین کهنسالی افراد را دچار مشکل می‌کند.خم نگه‌داشتن طولانی یا یکسان قرار دادن طولانی گردن می‌تواند به گردن آسیب برساند.

افراد شاغل در ادارات که به مدت طولانی به پایین نگاه می‌کنند یا رانندگان که نگاهشان به طور مستمر به سمت جلو است. می‌توانند در معرض گردن درد و آسیبهای گردنی باشند. این افراد لازم است زمان‌هایی را به استراحت یا حداقل تغییر جهت در ناحیه گردن اختصاص دهند.استفاده از ارگونومی مناسب نیز می‌تواند از ابتلا به گردن درد بکاهد.

وسایل مورد استفاده در ادارات و دفتر کار می‌توانند نقش بسزایی در محافظت از گردن داشته باشند. پس بهتر است افرادی که به مدت طولانی گردن خود را خم نگه می‌دارند کمی میز را شیب‌دار کنند؛ این کار با استفاده از تکه ای مقوا یا تخته امکانپذیر است.

اگر افراد از مانیتور استفاده می‌کنند لازم است مانیتور را هم سطح با چشم قرار دهند یا حداکثر زاویه 10 تا 15 درجه‌ای در نظر بگیرند.در هنگام کار با کامپیوتر لازم است افراد همه بدنشان را به سمت مانیتور بچرخانند در صورتی که گردن صاف و رو به جلو باشد. اگر افراد به مدت طولانی مطلبی را می‌خوانند یا تایپ می‌کنند. لازم است از وسایلی به نام کپی هولدر یا نگهدارنده برگه استفاده کنند و سعی کنند مورد مطالعه را در ارتفاع هم سطح چشم قرار دهند.

انجام ورزش‌های مناسب گردن به صورت روزانه یا حین کار را مناسب است و در حالتی که گردن ثابت است فرد باید شانه را با فشار به عقب و جلو باز و بسته کند.

ورزش مناسب دیگر عبارت است از اینکه فرد خود را به صورت صاف و بی حرکت قرار داده، دست خود را مشت کرده و در ناحیه پیشانی قرار دهد و با دست به سمت عقب فشار وارد کند و گردن را نیز به سمت جلو فشار بدهد به شرطی که هیچکدام حرکتی نداشته باشند و فقط فشار به همدیگر وارد سازند.

 این حرکت را می‌توان با کف دست در گیجگاه سمت راست و چپ با همان شرایط ذکر شده، تکرار کرد.این حرکات ورزش گردن، مناسب تمام افراد است که باید روزانه 3 تا 4 دقیقه به خصوص صبح‌ها انجام شود و بینابین کار نیز یک دقیقه در هر ساعت انجام شود.

سایر ورزشهای گردن باید با توجه به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک پیشنهاد شود.نکته مهم در بروز آسیب به ناحیه گردن این است که اگر گردن‌درد فرد بیشتر از 2 روز شدتیابد  باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا به طور مناسب درمان شود.

یکی دیگر از راه های درمان گردن درد درمان با استفاده از طب سوزنی است. که یک روش بی خطر و مقرون به صرفه است. این نوع درمان در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید زیر نظر متخصص انجام می شود.

مقالات مرتبط

ورزش عضلات پشت ران

  فهرست مطالب1 عضلات پشت ران (همسترینگ)2 ورزش اول3 ورزش دوم4 ورزش سوم5 برای مطالعه بیشتر ورزش های عضلات عضلات

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان