آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر

اگر شما به عنوان یک کارمند اداری یا یک کاربر کامپیوتر هستید، احتمالاً ساعات زیادی را پشت میز کار خود می‌گذرانید که ممکن است در پایان روز درد و گرفتگی در ناحیه پشت و گردن تجربه کنید. اما نگران نباشید، این احساس درد و گرفتگی نشانه پیری یا از کار افتادگی نیست، بلکه تحقیقات جدید نشان داده است که حتی کودکان دبستانی و راهنمایی نیز در صورتی که برای مدت طولانی پشت میز یا کامپیوتر نشین باشند، این مشکل را تجربه خواهند کرد.

در واقع، نشستن در مقابل کامپیوتر به یک شیوه زندگی تبدیل شده است. فناوری کامپیوتر، در عین حال که بازدهی و توانایی ادارات را تا حد فراوانی افزایش داده است، باعث ایجاد عوارضی در گردن، پشت و شانه کاربران نیز شده است.

مردم به سادگی وقت بسیاری را در حالت نشسته می‌گذرانند. شیوه نشستن آنها، همراه با حرکات مکانیکی و تکراری و اینکه برای مدت طولانی در یک حالت قرار گرفته‌اند، دردهای مختلفی در بدن آنها ایجاد می‌کند که در صورت عدم تغییر رویه، به شکل مزمن در خواهد آمد.

در اينجا به بعضي راهکارها براي جلوگيري و برطرف نمودن چنين مشکلاتي ميپردازيم.
مشکلات عمده اي که کاربران کامپيوتر از آن شکايت دارند هر نوع درد عمومي تا دردهاي موضعي چون گردن درد، درد قسمتهاي بالايي يا پاييني پشت و دردهايي در مچ دست و لگن را در بر ميگيرد. علائم هشدار دهنده جديتري چون خواب رفتگي يا بي حسي، نشان دهنده مشکلات جدي تر و مزمن تري هستند که در اثر جدي نگرفتن دردهاي کوچک در طول زمان ايجاد شده اند. هنگامي که درد دليلي چون آسيبهاي ناشي از زمين خوردگي يا تصادفات و … نداشته باشد، دليل آن معمولا به نوع کار بستگي دارد. مشکل در ابتدا به صورت يک درد يا گرفتگي بروز ميکند که چند روز دوام مي آورد و ظاهرا دليل خاصي هم ندارد، گاهي اوقات مشکل به صورت يک حس ناراحتي کلي و خشکي بدن و مفاصل خواهد بود و اکثرا هنگام خواب توجه فرد مبتلا را به خود جلب ميکند يعني زماني که آنها در آرامش بوده و بيشتر متوجه بدن خود هستند.

درمان گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر

هنگامي که بدن بيش از حد به جلو خم شده باشد، شانه و عضلات گردن قادر به نگه داشتن وزن سر نيستند. به ياد داشته باشيد که بيشتر دردهاي ناحيه گردن و پشت که هنگام کار با کامپيوتر عارض ميشوند، به دليل قرار گيري نادرست بدن روي صندلي و پشت ميز است. اين مساله يک مشکل عمومي بين کودکان مدرسه اي و بزرگسالان کارمند است.

هنگام کار کردن، بهتر است خود را به حد امکان صاف نگه دارید. از خم شدن روی صفحه کلید خودداری کنید و سعی کنید صفحه کلید را تا حد امکان بالا بیاورید تا مجبور نشوید ساعات طولانی به پایین نگاه کنید. مدام به خود یادآوری کنید که صاف بنشینید. حتی می‌توانید یک یادداشت روی صفحه نمایشگر (مانیتور) کامپیوتر خود نصب کنید و هربار با دیدن آن، طرز نشستن خود را تنظیم کنید. در طول زمان، به صاف نشستن عادت خواهید کرد.

اگر هنگام کار در ساعات طولانی، درد شدیدی در ناحیه گردن تجربه می‌کنید، شاید به جا به جا کردن صفحه نمایشگر نیاز باشد. پزشکان معتقدند که ساختار و استخوان‌بندی طبیعی گردن برخی افراد به گونه‌ای است که نگاه کردن به چپ یا راست به مدت طولانی، ممکن است منجر به دردهای شدید گردن شود. این افراد می‌توانند با جابجایی صفحه نمایشگر روی میز خود، از بروز این مشکل جلوگیری کنند.

شايد شما تبليغاتي را با اين مضمون ديده باشيد که کار کردن با کامپيوترهاي قابل حمل (laptop) و يا با قرار دادن صفحه کليد بر روي پا، چقدر آسان است. اما اينطور نگاه کردن به پايين ميتواند خسارات جبران ناپذيري بر گردن و ستون مهره ها وارد کند. اگر دچار مشکلي چون گرفتگي و خشکي گردن داريد، از اين حالت قرار دادن کامپيوتر بپرهيزيد.
استراحت و انجام حرکات کششي بهترين راه مقابله با دردهاي اين چنين است.
مدام به خود ياد آوري کنيد که در بين کار به خود استراحت بدهيد. بايستيد، چند حرکت کششي انجام دهيد و پشت خود را صاف کنيد. اگر بتوانيد هر 15 دقيقه حتی کشش کوتاهي هم به عضلات خود بدهيد ايده آل است. در غير اين صورت سعي کنيد هر 45 دقيقه از جاي خود بلند شويد، چند قدم راه رفته و کششي به عضلات خود بدهيد. به اين کار که کلا حدود 3 تا 5 دقيقه طول ميکشد، به چشم يک نوع وقت تلف کردن نگاه نکنيد، در طول زمان متوجه خواهيد شد که ارزشش را دارد و بازده کاري شما هم بيشتر شده است.

وضعيت نشستن و استفاده از کامپيوتر در پیشگیری از گردن درد

با یک نگاه کوتاه، می‌توانید متوجه شوید که آیا صندلی شما مشکل‌ساز است یا خیر. آیا ارتفاع صندلی شما به گونه‌ای است که قرارگیری شما بدون هیچ مشکل یا فشار زیاد بر روی عضلاتتان انجام شود؟ آیا مشکلی در تنظیم صفحه کلید و صندلی خودتان دارید؟ اگر مشکلی وجود دارد، می‌توانید یک صندلی دیگر را امتحان کنید. بهترین راه حل این است که یک صندلی خریداری کنید که برای افرادی با مشکلات پشت طراحی شده است. این صندلی‌ها ممکن است گران باشند یا به نظر خنده‌دار بیایند، اما درد موضوعی خنده‌دار نیست و اگر چیزی می‌تواند در کاهش یا پیشگیری از درد کمک کند، باید از آن استفاده کرد.

منبع: عصرایران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان