آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کم کردن درد کمر با طب سوزنی

احساس سنگینی در کمر- احساس سرما در ناحیه کمر که در اثر رطوبت مثلا سفر به شمال ایران و یا در موقع بارندگی بدتر می‌شود. درد بیمار معمولاً در اثر کمی گرما بهبود می‌یابد، و از مشخصات دیگر اینکه درد کم و زیاد می‌شود و با خوابیدن در بستر بدتر می‌شود. معمولا در افرادی ایجاد می‌شود که بعد از تعریق مثلاً بعد از ورزش در معرض باد مثل باد کولر قرار می‌گیرند. یا کسانی که در محیط‌های مرطوب زندگی می‌کنند و مرتباً از باد کولر و پنکه برای خنک کردن محیط استفاده می‌کنند در درمان این بیماران سعی می‌شود که سرما و رطوبت بیماری‌زا از بدن خارج شود. به همین منظور نقاطی از کانال مثانه و کانال دوو (DU) (کانال‌های فرعی طب سوزنی) استفاده می‌شود.
در کسانی ضعف کانال کلیه ایجاد می‌شود که یا از لحاظ ساختار بدنی ضعیف هستند ضعف بدنی ذاتی دارند و یا اینکه در اثر بیماری‌های مزمن و طولانی ضعیف شده‌اند. در افراد مسن هم به تدریج کانال کلیه ضعیف می‌شود. کار زیاد – فعالیت جنسی زیاد نیز به تدریج باعث ضعف کانال کلیه می‌شوند.
احساس ضعف، سستی و درد در ناحیه کمر- معمولاً درد زانوها هم به همراه کمر وجود دارد، در افراد مسن بیشتر دیده می‌شود و با استراحت بهتر می‌شود برخلاف گروه قبل که با استراحت بدتر می‌شد، گاه با تکرر و یا عفونت ادرار همراه است. در درمان این بیماران سعی بر آن است که انرژی کانال کلیه تقویت شود به همین منظور نقاطی از کانال‌های مثانه- کلیه و دوو استفاده می‌شود.
علل دیگر کمردرد از دیدگاه طب سوزنی رکود خون می‌باشد که علت آن تروما و ضربه به کمر است. معمولاً در کسانی ایجاد می‌شود که بار سنگین را ناگهان بلند کرده‌اند و یا در اثر تصادف ضربه به کمر آنها وارد شده است. از علائم آن درد خنجری و تیر کشنده است که اغلب در یک نقطه fix است و با فشار بدتر می‌شود. از علائم دیگر اینکه درد در طول روز ممکن است بهتر و در طول شب بدتر شود. در طی معاینه می‌توان عضله منقبض شده را پیدا کرد. متد درمان بر افزایش جریان خون ناحیه استوار است تا با از بین رفتن رکود درد کاهش یابد.

مقالات مرتبط

ماساژ پاها

در هنگام استراحت پاها را ماساژ دهید. این کار به افزایش جریان خون و کاهش ورم پاها کمک می کند

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان