آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کمر درد هنگام خواب

از علل مهم ابتلا به کمردرد عدم رعایت نکاتی مهم در هنگام خوابیدن است. مهمترین مواردی که در هنگام خوابیدن برای  پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به کمردرد باید رعایت شوند عبارتند از

هیچ وقت روی شکم خوابیدن را پیشنهاد نمی‌کنیم. خوابیدن روی شکم باعث افزایش قوس کمر می‌شود و این ممکن است باعث افزایش درد کمر شود. بهتر است به پشت یا به صورت طاق خوابیدن، یک بالشت زیر زانوهای خود بگذارید. این کار باعث کاهش قوس کمر شما می‌شود. اما توجه داشته باشید که بالشت را زیر ساق‌ها قرار ندهید، زیرا این کار ممکن است قوس کمر را افزایش دهد.

وضعیت بهترین خوابیدن این است که به پهلوی چپ یا راست بخوابید. در این حالت، پاها را کمی خم کنید، یعنی مفاصل ران و زانو را در حالت کمی خم نگه دارید. این کار باعث کاهش قوس کمر می‌شود. اگر یک بالشت کم ارتفاع را بین ران‌ها و زانوها بگذارید و پای بالایی را کمی جلوتر از پای زیری بیاورید، خواب راحت‌تری خواهید داشت.

هنگام خوابیدن، دست‌های خود را به بالای سر نبرید، بلکه آن‌ها را در پهلوی خود قرار دهید. بالا بردن دست‌ها ممکن است باعث افزایش قوس کمر شود.

روش درست برای بلند شدن از تختخواب این است که ابتدا بر روی یکی از شانه‌های خود بچرخید، سپس با تکیه کردن دست زیرین بر تخت، تنه خود را به سمت بالا هل دهید. در همین حال، زانوی خود را به لبه تخت برده و ساق‌هایتان را از لبه تخت آویزان کنید. سپس کاملاً بنشینید و چند لحظه تأمل کنید، سپس برخیزید.

برای پیشگیری از کمردرد هنگام خواب، نوع تختی که برای خوابیدن استفاده می‌کنید، بسیار مهم است. از تشک‌های فنری یا نرم استفاده نکنید، زیرا این تشک‌ها موجب تغییر در قوس کمر می‌شوند و کمردرد را بیشتر می‌کنند. بهتر است از تشک‌های پنبه‌ای یا تشک‌های خوشخواب و سفت استفاده کنید.

افراد مسن نباید روی زمین خالی یا خیلی سفت بخوابند، زیرا خوابیدن در این حالت ممکن است موجب ایجاد زخم‌های فشاری شود. بهتر است از تشک‌های مخصوص افراد مسن استفاده کنید که از جنس فوم باشند و قابلیت تنظیم سفتی آن‌ها را داشته باشند. همچنین، افراد مسن می‌توانند از بالشت‌هایی با ارتفاع مناسب استفاده کنند تا کمک کنند قوس کمرشان کاهش یابد.

برای مطالعه درمان کمر درد کلیک کنید.

مقالات مرتبط

نرمش های کشاله ران

نرمش های کشاله ران مهم ترین قسمت درمان کشیدگی های عضلات این ناحیه هستند. انجام درست این نرمش ها موجب میشود درد

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان