post_image

کمر درد یکی از شایع ترین علل مراجعه بیماران به مراکز درمانی می باشد ، بطوریکه بعد از سرما خوردگی و ضربه های کوچک ، شایع ترین بیماری در انسان است . طبق آمار مختلف، کمر درد ، در بین بیماریهایی که باعث از کار افتادگی ، ناتوانی از کار و مرخصی ناشی از آن ، در افراد زیر ۴۵ سال می گردند ، مقام اول را دارد . کمر درد ، درد آزاردهنده ای است که شخصی را از انجام کارهای روزمره اش بازداشته و به استراحت در بستر وادار می کند. بنابراین می تواند علاوه بر مشکلات جسمی ، موجب مشکلات روحی و روانی شده و اثر ات منفی بر اقتصاد خانواده و جامعه بگذارد . این دردها اغلب ماهیت مکانیکی دارند و از تراوما ( ضربه ) وارد بر بخش پایین کمر یا اختلالاتی از قبیل آرتریت ناشی می شوند . برخی دردهای حاد در صورت عدم درمان ، بسیار شدید و خطرناک می شوند . تقریبا تمام مردم حداقل یک بار در طول زندگی خود کمر درد را تجربه کرده اند . این درد می تواند در دامنه شدید و طولانی مدت تا متوسط و کوتاه مدت قرار گیرد و در بیشتر مردم در همان هفته های اول برطرف می شود . کمر درد در میان بزرگسالان بسیار رایج است و اغلب در اثر استفاده بیش از حد یا کشیدگی و آسیب عضلات به وجود می آید . ۸۰ تا ۹۰ درصد حرکات خم شدن و تا شدن در مهره های L4 و L5  و همچنین L5 و S1 رخ می دهند.

درد شدید اغلب چند روز تا چند هفته بعد بهبود می یابد . بیشتر مردم پس از ۲ تا ۴ هفته بهبود را تجربه میکنند . طول زمان بین حملات درد و همچنین شدت آن ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است . بیشتر دردهایی که در ناحیه کمر ایجاد می شوند از الگوی زمانی زیر پیروی می کنند و میزان درد معمولا ۱ تا ۲ هفته پس از آغاز بتدریج کاهش می یابد.

علائم کمردرد

علایم کمردرد می تواند شامل درد ،  محدودیت دامنه حرکتی یا عدم توانایی در صاف ایستادن باشد . گاه درد این ناحیه به سایر بخشهای بدن انتشار می یابد . در واقع کمر درد نوعی اختلال عضلانی اسکلتی است که مهره های کمری ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد .

منبع: تحقیق ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو