آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کمردرد در کودکان

تصور بر اينست كه برخي وسايل مدرسه از قبيل كيف ها و يا كوله پشتي ها باعث درد پايين كمر به ویژه در کودکان مي شوند. گزارش شده است كه كيف هاي مدرسه و كوله پشتي ها كه فشار را به كمر وارد مي كنند و موجب خستگي عضلاني مي شوند ممكن است در ايجاد كمر درد در كودكان نقش داشته باشند. كميسيون سلامت ايالات متحده امريكا اعلام كرده است كه بيش از 13260 آسيب ناشي از حمل كوله پشتي، در مطب ها ، كلينيك ها و مراكز اورژانس در سال 2000 تحت درمان قرار گرفته اند. بر خلاف عقيده ي عمومي در خصوص ارتباط بين استفاده از وسايل مدرسه و اين نوع درد، شواهد علمي پراكنده اي در اين زمينه وجود دارد .اسكوفر ( 2007 ) با بررسي 540 نوجوان 14 تا 17 ساله با استفاده از پرسشنامه وضعيت نشستن در مدرسه، تعداد و ساعات آن و شدت درد پايين كمر و همچنين بررسي آنتروپومتريك افراد، وزن و ابعاد كيف ها، ميزان فعاليت جسماني و ساير عوامل خطرزا نتيجه گرفت كه بيش از نيمي از نوجوانان درد پايين كمر را در يك دوره سه ماهه تجربه كرده اند و 24.2% به علت اين درد فعاليت هاي خود را كاهش داده و يا به استراحت پرداخته اند . وقوع كمر درد با نوع يا ابعاد وسايل مدرسه ارتباطي نداشت، ولي ميان درد و حمل كيف بر روي يك شانه رابطه معناداري مشاهده شد. اين مطالعه نشان دهنده بهتر يا بدتر بودن هيچ يك از وسايل مدرسه نيست ، بلكه نشان مي دهد نوع حمل كيف و حالت عدم تقارن بدن مي تواند در ايجاد كمر درد نقش داشته باشد.
كمر درد و همچنين، تخريب و فروپاشيدگي ديسك در بين افراد غير ورزشكار و غير فعال بودن شيوع بيشتري دارد. اگرچه شركت طولاني مدت در برخي ورزش هاي رقابتي نيز در تخريب ديسك نقش دارد. ورزش منظم و استفاده از روش هاي صحيح بلند كردن اشياء از افزايش مشكلات ناحيه ي پشت جلوگيري مي كند. روش صحيح بلند كردن شامل نزديك شدن به شئ و اجتناب از خم كردن و چرخش بدن است .
ورزش درماني به برطرف كردن كمر درد كمك مي كند و در بازيافت پس از عمل جراحي نيز سودمند است. اگرچه هنوز بهترين تمرين از لحاظ نوع، تعداد تكرار و مدت زمان مشخص نشده است.

منبع: تحقیق ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

مقالات مرتبط

درمان درد کمر

روش های درمانی رایج برای کمردرد عبارتند از: فهرست مطالب1  ورزش2 کاهش وزن3 استفاده از کیسه آب گرم و یا

مطالعه »

درمان شکستگی لگن

شکستگی ها استخوان یک نام عمومی است که برای تعداد زیادی از شکستگی‌های استخوانی استفاده می‌شود. این شکستگی‌ها معمولاً بعد

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان