post_image

تصور بر اینست که برخی وسایل مدرسه از قبیل کیف ها و یا کوله پشتی ها باعث درد پایین کمر به ویژه در کودکان می شوند. گزارش شده است که کیف های مدرسه و کوله پشتی ها که فشار را به کمر وارد می کنند و موجب خستگی عضلانی می شوند ممکن است در ایجاد کمر درد در کودکان نقش داشته باشند. کمیسیون سلامت ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که بیش از ۱۳۲۶۰ آسیب ناشی از حمل کوله پشتی، در مطب ها ، کلینیک ها و مراکز اورژانس در سال ۲۰۰۰ تحت درمان قرار گرفته اند. بر خلاف عقیده ی عمومی در خصوص ارتباط بین استفاده از وسایل مدرسه و این نوع درد، شواهد علمی پراکنده ای در این زمینه وجود دارد .اسکوفر ( ۲۰۰۷ ) با بررسی ۵۴۰ نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله با استفاده از پرسشنامه وضعیت نشستن در مدرسه، تعداد و ساعات آن و شدت درد پایین کمر و همچنین بررسی آنتروپومتریک افراد، وزن و ابعاد کیف ها، میزان فعالیت جسمانی و سایر عوامل خطرزا نتیجه گرفت که بیش از نیمی از نوجوانان درد پایین کمر را در یک دوره سه ماهه تجربه کرده اند و ۲۴٫۲% به علت این درد فعالیت های خود را کاهش داده و یا به استراحت پرداخته اند . وقوع کمر درد با نوع یا ابعاد وسایل مدرسه ارتباطی نداشت، ولی میان درد و حمل کیف بر روی یک شانه رابطه معناداری مشاهده شد. این مطالعه نشان دهنده بهتر یا بدتر بودن هیچ یک از وسایل مدرسه نیست ، بلکه نشان می دهد نوع حمل کیف و حالت عدم تقارن بدن می تواند در ایجاد کمر درد نقش داشته باشد.
کمر درد و همچنین، تخریب و فروپاشیدگی دیسک در بین افراد غیر ورزشکار و غیر فعال بودن شیوع بیشتری دارد. اگرچه شرکت طولانی مدت در برخی ورزش های رقابتی نیز در تخریب دیسک نقش دارد. ورزش منظم و استفاده از روش های صحیح بلند کردن اشیاء از افزایش مشکلات ناحیه ی پشت جلوگیری می کند. روش صحیح بلند کردن شامل نزدیک شدن به شئ و اجتناب از خم کردن و چرخش بدن است .
ورزش درمانی به برطرف کردن کمر درد کمک می کند و در بازیافت پس از عمل جراحی نیز سودمند است. اگرچه هنوز بهترین تمرین از لحاظ نوع، تعداد تکرار و مدت زمان مشخص نشده است.

منبع: تحقیق ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو