images (1).jpg..

یکی از مهمترین عناصر درعلم زیباشناسی چهره ، ترکیب وآرایش موهای سرمی باشد. پس از سن جوانی ، بسـیاری از افراد دچار ریزش موهای سرمی شوند که د آقایان شیوع به مراتب بیشتری دارد .تاکنون روش های درمانی مختـلفی از قبیل درمان های دارویی، مزوتراپی،PRP و کاشت مو برای این مورد ارائه شده است.عمل جراحی پیوند مو، یک جراحی ساده سرپائی، بدون بیهوشی، همراه با بی حسی موضعی می باشد و بیمارهیچ دردی را تجربه نخواهد کرد. این عمل حدود ۵-۴ ساعت طول می کشد. در طی عمل جراحی به دفعات از بیمار پذیرائی به عمل آمده و می توانند مشغول تماشای تلویزیون و یا مطالعه باشند و اوقات لذت بخشی را تجربه خواهند کرد.بلافاصله بعد از عمل جراحی، بیمار بدون پانسمان مرخص شده و به محل کار یا زندگی خود باز می گردد. پس ازعمل پوست سرمختصری قرمزمی گردد که ۲۴ ساعت بعد ازعمل این قرمزی رفع می گردد و در این مدت بیماران می توانند از یک کلاه برای پوشش ناحیه بهره ببرند. جهت سهولت و رفاه حال بیماران، یک کلاه اختصاصی از طرف مطب در اختیار بیماران قرار می گیرد.بیمار ۴۸ ساعت بعد ازعمل قادر به استحمام می باشد. جهت استحمام بیمار شامپوی مخصوصی توسط مطب در اختیار بیمار قرارمی گیرد.موهای کاشته شده به سرعت و چند ساعت بعد از عمل شروع به رشد کرده و تا ۱۴ روز پس از عمل ممکن است ۲ تا ۳ میلی متر رشد نمایند ولی در عرض ۳-۴ هفته بعد ازعمل می ریزند و مجددا از ماه سوم بعد از عمل برای همیشه موهای پیوندی رشد خود را آغاز نموده و دیگر ریزش پیدا نمی کنند. چهره بیمار ده روز بعد ازعمل به حالت عادی برمی گردد.ناحیه پشت سر بیمار ممکن است دچار مختصری بی حسی شود که معمولا در عرض ۵-۱ ماه بعد ازعمل رفع می گردد. چنانچه بیمار نیاز به جلسه پیوند بعدی داشته باشد، حداقل زمان بین ۲ جلسه، ۶ ماه می باشد.

انواع روش ها

FUT

روش اصلی برداشت مو می باشد در این روش با عمل جراحی باریکه کوچکی از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود محل برداشت بخیه می شود و پس از بهبود در محل جراحی خط بخیه باریکی برجا می ماند که اگر توسط یک جراح ماهر انجام شده باشد این خط بسیار نامحسوس خواهد بود. سپس قطعه پوست و موی برداشت شده زیر میکروسکوپ ریز شده و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که گرافتها قطعاتی شامل یک تا چهار تار مو هستند.این گرافتها در جلوی سر کاشته می شوند.

FIT

روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیماردلپذیرتر و قابل قبولت است اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود.روش fit محاسن و معایب متعددی دارد شاید بزرگترین حسن آن راحتی انجام برای پزشک و بیمار و بدترین عیب آن تخریب بانک مو می باشد.هر مراجعی کاندید fit نیست و دقیقا باید بیمار برای این روش انتخاب شود تا از محاسن آن برخوردار شود.

روش ترکیبی

 روش ترکیبی کاملترین تکنیک برداشت و کاشت مو می باشد.دراین روش ازهر دو تکنیک fut وfit استفاده می شود و مقدار بیشتری مو برداشته و کاشته می شود.این عمل معمولا در یک روز یا دو روز پشت سر هم انجام میشود .روش ترکیبی در افرادی استفاده می شود که طاسی زیاد و بانک موی قابل قبول داشته باشند یعنی هم نیاز به موی زیاد داشته باشند و هم بانک موی آنها موی زیاد بدهد .

سوالات متداول

–  آیا ممکن است موهای کاشته شده مجددا بریزد؟

خیر. موهایی که از دور سر برداشته میشود به اثرات هرمون مردانه مقاوم بوده و پس از انتقال به ناحیه طاسی نمی ریزد. البته همه موهای دور سر قابل استفاده نیست.مثلا موهای بالای گردن و یا موهای مجاور منطقه طاسی در فرق سر ماندگار نیستند . تشخیص موهای قابل استفاده به عهده پزشک متخصص پوست و مو است.

–  آیا کاشت مو دردناک است؟

خیر . زیرا تمام مراحل کاشت مو پس از بیحسی موضعی پوست سر انجام می شود . اثر بیحسی تا پایان عمل و گاهی طولانی تر باقی می ماند ، بعد از آن نیز تنها یکی دو روز نیاز به مسکن های ساده مانند بروفن و استامینوفن خواهید داشت.

– معمولا چند جلسه کاشت مو نتیجه قابل قبولی ایجاد می کند؟

بسته به وسعت طاسی ممکن است بیمار به ۱ یا ۲ جلسه کاشت مو نیاز داشته باشد . معمولا فاصله دو جلسه FUT نه ماه تا یک سال است.البته با روش ترکیبی می توان در دو روز متوالی تقریبا کل سر را مو کاشت.

– پیوند مو با کدام روش برای بیمار سخت تر است:FUT یا FIT ؟

هیچ کدام از دو روش FUT یا FIT ، سختی و رنج برای فرد ندارد. جالب است بدانید که اگر قبل ازعمل به فرد گفته نشود که از چه روشی برای برداشت موها از پشت سراستفاده خواهد شد ، حین عمل متوجه نمی شود که FUT انجام شده است یا FIT چون پوست سر کاملا با تزریق لیدوکایین بیحس می شود. بعد از عمل نیز لازم نیست بیشتر از دو سه روز مسکن خورد.

– آیا جای موهای برداشته شده در پشت سر خالی خواهد ماند؟

خیر رد عمل در پشت سر خط باریکی به پهنای ۲ میلیمتر بوده و براحتی توسط موهای شخص پوشیده می شود و قابل رویت نمی باشد.در روش غیر جراحی نیز اصلا برش جراحی وجود ندارد و جای موهای برداشته شده به صورت نقاط سفید رنگ لابلای موها گم می شود.

– آیا موهای کاشته شده را می توان بلند کرد و اصلا از لحاظ حجمی بصورت موهای کاملا پر پشت خواهد بود یا فقط جنبه پوشاننده پوست سر را دارد؟

البته که می توان موهای کاشته شده را بلند کرد و حالت داد. نتیجه عمل به عوامل زیادی از جمله وسعت منطقه کم مو ، تعداد گرافت ها ی کاشته شده ،رنگ و ضخامت موها و تکنیک کاشت موها بستگی دارد.

عوارض

– یکی از عوارض پیوند مو تورم پیشانی وبالای ابروها که ضعیف وزود گذراست.

– دیگرعوارض که ازعوارض معمول است خارش در منطقه دهنده مو به علت جوش خوردن بخیه هاست.

– بی حسی ومور مور شدن خفیف در منطقه گیرنده مو درهفته اول زود گذر بوده وخود به خود بهبود می یابد وا زعوارض معمول پس از انجام عمل کاشت مو طبیعی میباشدکه جای نگرانی ندارد.

– شایع ترین عوارض عمل کاشت جوش های کوچک در محل پیوند مو است که اهمیت چندانی نداشته و با شستشوی روزانه بر طرف میشود.

– درد در منطقه دهنده – اغلب زود گذر بوده وبا مصرف قرص استامینوفن کدیین برطرف میشود .

مراقبت قبل از عمل

– یک هفته قبل از پیوند مو هر دارو و یا عاملی را که خونریزی حین کاشت مو را زیاد می کند قطع کنید. مانند آسپرین، چای غلیظ، و داروهای ضد درد روماتیسمی.

 – یک روز قبل از پیوند مو از استفاده از دخانیات و سیگار دوری کنید.

– غروب روز قبل از عمل، موهایتان را با شامپو بچه یا شامپو روزانه سبامد بشوئید.

– در روز پیوند مو صبحانه سبکی میل کنید.

– قبل از پیوند مو، موهایتان را کوتاه نکنید. تصمیم گیری برای نوع پیوند مو، بر روی موهای نرمال و بلند شما انجام می گیرد.

– در طی انجام پیوند مو، شما لباس مخصوص عمل ما را خواهید پوشید لذا جهت مراجعه به کلینیک نیز پیشنهاد می کنیم لباس راحتی بپوشید.

مراقبت بعد از عمل

– رو اول بعد از عمل شما دیگر احساس خاص ناشی از بی حسی موضعی را نخواهید داشت. بانداژ سبکی در قسمت پشت سر شما که دهنده گرافت ها است گذاشته شده، ناحیه گیرنده گرافت ها بدون پوشش باقی خواهد ماند. (در قسمت جلوی سر شما).

– نباید اجازه دهید که چیزی با گرافت های شما تماس داشته باشد ( خصوصا تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی). در شب اول بعد از کاشت مو، هنگام استراحت سر شما باید بالاتر از بدن قرار داشته باشد تا از ایجاد تورم در این ناحیه و اطراف چشم ها جلوگیری شود. بهترین حالت برای خوابیدن حالتی است که به پشت تکیه کنید و لم دهید و سر شما در اطراف توسط بالش هایی حفظ و نگه داشته شود. اگر احساس ناراحتی یا درد احتمالی داشتید می توانید از قرص مسکن تجویز شده، ۳ بار در روز، استفاده کنید. هر دارویی که قبلاً مصرف می کردید آنرا در حین حراحی پیوند مو نیز می توانید استفاده کنید.

– برخی بیماران دچار تورم ناحیه پیشانی و دور چشم خواهند شد. که این مورد حدود ۲ تا ۳ روز بعد از پیوند مو برطرف خواهد شد. یک روز بعد از پیوند مو، می توانید فعالیت های روزمره خود را از سر گرفته و می توانید سفری پروازی داشته باشید یا به کشور خودتان بازگردید. تا دو روز بعد از جراحی موهای خود را نشوئید.

– شامپو کردن موها در حفظ و نگه داری پوسته های محافظ دور موها بسیار مهم است.

– در ۷ تا ۱۰ روز اول بعد از پیوند مو حفظ پوسته دور موها بسیار مهم هستند که پیوند رد نشود و پاسخ دهد.

– روز بعد ازعمل می توان با سر انگشتان (نه با ناخن) پوست سر را بسیار آهسته به طرف پایین ماساژ داد که کم کم پوسته ها از موها جدا شوند.

– ۱۳ تا ۱۵ روز پس از کاشت مو شامپو را به مدت ۴۵ دقیقه روی ناحیه گرافت های پیوند شده بگذارید بماند سپس شروع به شستشو کنید و بسیار آهسته پوسته های نرم شده را ماساژ دهید تا اکثر آنها بریزد. ممکن است در آخر برخی از پوسته ها باقی بمانند. اصراری به ریزش آنها نداشته باشید. آنها را رها کنید تا بعد از ۳ هفته خود به خود ریزش پیدا کنند. شستشوی قسمت پشت سر شما به صورت نرمال بعد از کاشت مو ادامه خواهد داشت.

– بعد از ریزش کل پوسته ها از سر حدود روزهای ۲۱ تا ۲۴ شما می توانید جلوی سر را نیز به صورت نرمال شستشو دهید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)