آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کاشت ابرو

 

زیبا-ترین-زنان-هند-5

کاشت مو برای پوشاندن زخم‌ها و ناحیه‌های خالی شده از مو، که ممکن است ناشی از تصادفات، سوختگی‌ها، اسکارها، بیماری‌های پوستی مانند آلوپی آرتا و جذام باشد، استفاده می‌شود. افرادی که به کاشت ابرو نیاز دارند، ممکن است دارای تکه‌هایی از ابروی خالی یا ابروهای نازک باشند. برای موفقیت در پیوند ابرو، توانایی جراح در قراردادن فولیکول‌ها در جهت مناسب رویش بسیار مهم است. می‌توان از موهای پشت گردن و نقاطی از بدن که ضخامت کمتری دارند، برای کاشت مو استفاده کرد.

در افرادی که دچار اسکار یا جای زخم ناشی از سوختگی، تصادفات و اعمال جراحی سر و صورت شده‌اند و در این نواحی مو از دست داده‌اند، می‌توان با کاشت موهای طبیعی ناحیه طاسی را پوشاند و به وضعیت طبیعی نزدیک شد. بیشتر داوطلبان این گروه، بیماران دچار سوختگی هستند که موهای قسمتی از سر یا صورت مانند ابرو، ریش و سبیل را از دست داده‌اند. با کاشت مو در چند جلسه، ناحیه طاسی پوشیده شده و به وضعیت طبیعی نزدیک می‌شود.

علل ریزش ابرو

  • کندن فیزیکی
  • بیماری های غدد درون ریزنظیر بیماری های تیروئید
  • مصرف داروهای هورمونی نظیر قرص های ضد حاملگی
  • عفونت های موضعی نظیرآلودگی های قارچی
  • عفونت های سیستمیک نظیر سیفلیس
  • آلودگی های انگلی نظیر شپش می تواد به شکل ریزش ابرو با خارش تظاهرنماید.

درمان های طبیعی

به مدت دو تا سه هفته هر شب ابروها را با روغن کرچک ماساژ دهید روغن کرچک به رشد مو کمک میکند یا حداقل ریزش آن را کاهش میدهد .

 روغن کنجد و بادام تلخ نیزمی توانند موجب افزایش رشد مو شوند .

ماساژ دادن با ماسک  پیاز روی ابروها موجب تحریک رشد مجدد آن میشود .

استرس ونگرانی فکری را از خود دور کنید و تاثیر آن رادر رشد طبیعی ابروهای خود مشاهده کنید .

مسواک نرمی را به آرامی روی ابروی خود ماساژ دهید این کار ضمن تحریک فولیکول های مو از طریق افزایش جریان خون درآن ناحیه موجب حرکت دادن سلولهای مرده و باز کردن روزنه های مو ودر نهایت رشد مجدد ابرو میشود .

سوالات متداول

– چه عواملی ممکن است باعث ريزش ابروها شود؟

عوامل متعددی می ‌تواند در ريزش موی ابروها تاثيرگذار باشد ولی يکی از شايع ‌ترين اين عوامل، کندن يا در اصطلاح برداشتن ابروهاست. مشکلی که بيشتر گريبانگير خانم‌هاست و معمولا نتيجه اين کارشان را در دوره ميانسالی متوجه می ‌شوند.

– اين کار چه تاثيری بر کم ‌پشت شدن ابروها دارد؟

وقتي موهاي ابرو از ريشه کنده می ‌شوند و اين کار مداوم تکرار شود، قابليت رشد مجدد خود را از دست می ‌دهند. ريشه موها در اين ناحيه به دليل کنده شدن مداوم فيبروزه و خشک می ‌شود. به همين دليل در خانم‌های مسن از ابروها فقط يک رديف باريک باقی می ‌ماند. درواقع در طول سال‌ها و در اثر کندن مداوم ابروها، ريشه مو قابليت و فرصت رشد مجدد خود را از دست داده است.

– آيا راهی برای جلوگيری از بروز ريزش ابرو وجود دارد؟

پيشگيری از ريزش ابرو بسيار ساده است؛ به افرادي که قصد دارند به ابروهای خود حالت بدهند، توصيه می ‌کنم به جای کندن و برداشتن موهای ابرو، آن را با تيغ اصلاح کنند تا حداقل ريشه‌های موی ابروی آنها صدمه نبيند.

– برای افرادی که دچار ريزش ابرو و کم ‌پشتی آن شده‌اند راه درمانی وجود دارد؟

بله، داروی مناسبی که اغلب برای اين مشکل توصيه می شود، ماينوکسيديل است. بايد گوش ‌پاک ‌کن را به آن آغشته کرد و روی پوست ناحيه ابرو ماليد. اگر اين کار مداوم انجام شود، معمولا بعد از 6 ماه مشکل حل می ‌‌شود. البته بعد از رشد مجدد ابروها نبايد مصرف دارو قطع شود و بهتر است استفاده از ماينوکسيديل به طور منظم (هفته‌اي 2 تا 3 بار) ادامه داشته باشد.

آيا عامل ديگري هم در ريزش ابروها تاثيرگذار است؟

بله، بيماري طاسي منطقه‌اي هم مي‌تواند باعث ريزش موي ابرو شود. اين عارضه که ممکن است نواحي مختلف پوست را درگير کند، پوست يک منطقه به وسعت يک سکه را دچار ريزش مو مي‌کند. اگر ابروها دچار اين عارضه شوند، موهاي ابرو مي‌ريزند. ريزش سکه‌اي مو يک بيماري خودايمني است که در آن بدن ريشه مو را به‌عنوان دشمن تلقي مي‌کند و آن را از بين مي‌برد.

– راه درمانی هم برای ريزش سکه‌ ای موها وجود دارد؟

بله، اين بيماری از روی علايم بالينی يا با استفاده از نمونه‌برداری از ريشه مو قابل تشخيص و درمان است. معمولا موی افراد بعد از طی دوره درمان دوباره به حالت اول بازمی ‌گردد.

– آياعوامل ارثی هم در کم‌ مويی ابروها و ريزش آنها تاثيرگذار است؟

بله، برخی افراد از ابتدای زندگی دچار کم ‌مويی هستند که به آن «هيپوتريکوز» گفته می ‌شود. برخی افراد نيز تحت‌ تاثير عوامل ژنتيکی به ‌تدريج دچار ريزش ابرو می ‌شوند. معمولا در مواردی که ريزش ابرو وراثتی است، درمان موثری برای جلوگيری از آن وجود ندارد و درمان‌ها فقط اين روند را کند می ‌کند يا به تعويق می اندازد اما ژنتيکی يا اکتسابی بودن اين مساله حتما بايد از طريق انجام آزمايش ثابت شود.

مشکلات کاشت ابرو

1- اگرچه معمولا از موهای ظریف بالای گوش برای پیوند ابرو استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملا شبیه موی ابرو باشد. لذا چون موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری مانند رنگ، ضخامت، صاف یا مجعد بودن، میزان رشد و غیره با موهای قبلی ابرو فرق می کنند، بنابراین تا حدی عدم سنخیت بین موهای قبلی ابرو و آنها مشاهده می گردد.البته گفته شده است که در غالب موارد پس از چند ماه تا چند سال موهای کاشته شده تا حد زیادی شبیه موهای ابرو می گردند، ولی این مطلب همیشه رخ نمی دهد و بیمار بایستی متوجه این نکته باشد. البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلا ابرو ندارد، وجود نخواهد داشت.لازم به تذکر است که موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو رشد کرده و بنابراین باید به طور مرتب کوتاه شوند.

2- با وجود استفاده از لوازم بسیار دقیق و میکروسکوپی برای کاشت مو، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو خواهند بود. اما در جلسات دوم و سوم می‌توان این فاصله‌ها را کمتر کرد، اما هیچ وقت از نظر تراکم شبیه ابروی کاملا طبیعی نخواهد شد. به علت این مسئله، برخی پزشکان توصیه می‌کنند که تاتو قبل از عمل انجام شود، زیرا تاتو می‌تواند تا حدی فاصله‌های فوق را مخفی کرده و نتایج کاشت را بهتر نماید. همچنین، به دلیل نزدیکی ابرو به چشم، ممکن است بعد از پیوند ابرو اندکی تورم و کبودی دور چشم رخ دهد که با استفاده از کمپرس گرم و گذشت چند روز به سرعت برطرف می‌شود.

3- موهای ابروی طبیعی نسبت به پوست، حالت خوابیده داشته و زاویه این خواب بسته به موضع ابرو ده تا شصت درجه است. کاشت ابرو در ناحیه تاج آن مشکل خاصی ندارد، زیرا در این منطقه زاویه خروج موهای ابرو از پوست حداکثر می باشد، ولی هر چقدر به سمت انتهای ابرو می رویم، به دلیل کمتر شدن زوایه فوق و خوابیده ترشدن موها، کاشت مو از نظر تکنیکی مشکل تر می شود، طوری که در یک‌سوم انتهایی ابرو به سختی می توان موها را عینا با خواب طبیعی ابرو کاشت.راه پیشنهادی برای جلوگیری از بروز این مشکل، پانسمان فشاری در محل ابروی کاشته شده (مثل استفاده از هدبند) برای دو هفته پس از عمل است.پس از رویش موهای کاشته شده، چرب کردن آنها کمک به خوابیده تر شدن ابروی کاشته شده می کند.ولی در هر حال باز هم گفته می شود که هیچ وقت ابروی کاشته شده از نظر خواب موها، کاملا شبیه ابروی طبیعی نخواهد شد.

4- با توجه به اینکه موهای کاشته شده از مناطق غیر از ابرو آورده شده اند و به دلیل جابجایی، قدرت رشد آنها کاهش یافته، لذا فرد بایستی حداقل 6 تا 9 ماه صبرکند تا کاملا جواب دهد و سپس در مورد لزوم انجام مجدد کاشت ابرو برای پر کردن فاصله های خالی بین موهای کاشته شده تصمیم گیری کرد.به غیر از موارد ذکر شده، برداشت و کاشت موها در مورد کاشت و پیوند ابرو تا حد زیادی شبیه کاشت موی سر است، با این تفاوت که در پیوند ابرو فقط از واحدهای فولیکولی دارای یک یا دو تار مو استفاده شده و سوراخ های پوست با استفاده از ابزار بسیار ظریف و کوچک ایجاد می شوند تا محل کاشت کاملا نامشخص باشد.

عوارض

به عنوان آخرین توصیه‌ها باید گفت که کاشت ابرو بهترین انتخاب برای افرادی است که اصلا ابرو ندارند یا قسمتی از ابروی آنها به خاطر جراحت کاملا از بین رفته است. اما باید توجه داشت که این روش، همانند هر عمل دیگری، در کنار خوبی‌ها، مشکلات خودش را هم دارد. این مشکلات شامل:

– سرعت رشد موهای کاشته شده همانند موهای سر است، بنابراین هر دو هفته یک بار بلند و بلند‌تر می‌شوند. به علاوه، آنها از نظر رنگ، جنس و ضخامت هم‌رنگ موی ابرو نیستند.

– زاویه کاشت ابرو که به شکل خوابیده قرار می‌گیرند، به سختی با حالت واقعی ابرو تطابق می‌یابد. به همین دلیل، این بخش از کار و هماهنگی دم ابرو تا تاج آن و مرتب قرار گرفتن زاویه خواب آن، به تبحر متخصص بستگی دارد.

– معمولا به علت جابه‌جایی موها از قسمت پوست سر به ابرو، موها تا حدود 20 روز بعد از کاشت دچار ریزش خواهند شد. بنابراین، برای رسیدن به نتیجه دلخواه، باید حداقل سه تا شش ماه صبر کرد تا رشد موها به حالت طبیعی برگردد.

– هزینه کاشت ابرو با توجه به نوع کاشت ، روش کاشت و برای افراد مختلف ، متفاوت میباشد .

– به‌طور معمول فاصله موهای کاشته شده در ابرو بیش از موهای طبیعی آن است. البته این داستان درباره کسانی که تاتو دارند و کاشت روی تاتو انجام می‌شود مشکل ایجاد نمی‌کند چراکه تاتو این فاصله‌ها را مخفی می‌کند، اگرچه به مرور این فاصله‌ها با تکرار جلسات پیوند کم و کمتر خواهند شد.

بنابراین، توصیه می‌شود که به دلیل وسواس‌های بی‌دلیل و تغییرات عجیب و غریب در ظاهر، به این کار تن ندهید و فقط اگر ابروی شما کاملاً از بین رفته است، به کاشت ابرو روی آورید. همچنین، برای به دست آوردن نتیجه بهتر، می‌توانید با متخصصین مجرب در این زمینه مشورت کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان