زیبا-ترین-زنان-هند-5

کاشت مو در این نواحی بیشتر در جهت پوشاندن زخمها و یا جاهای خالی شده از مو ناشی از تصادفات، سوختگیها، اسکارها، بیماریهای پوستی مثل آلوپی آرتا و جذام می باشد. بیسیاری از بیمارانی که نیاز به کاشت ابرو دارند، دارای تکه هائی از ابروی خالی یا ابروهای نازک می باشند، موفقیت در پیوند ابرو بستگی به توانایی جراح در قراردادن فولیکولها در جهت مناسب رویش می باشد . از موهای پشت گردن و نقاطی از بدن که ضخامت کمتری دارند می توان استفاده کرد. در اشخاصی که دچار اسکار یا جای زخم ناشی از سوختگی، تصادفات و اعمال جراحی سر و صورت شده اند و در این نواحی مو از دست داده اند می توان طی چند جلسه با کاشت موهای طبیعی ناحیه طاسی را پوشاند و به وضعیت طبیعی نزدیک شد. بیشتر داوطلبان این گروه، بیماران دچار سوختگی می باشند که مو های قسمتی از سر یا صورت مثل ابرو، ریش و سبیل را از دست داده اند.

علل ریزش ابرو

  • کندن فیزیکی
  • بیماری های غدد درون ریزنظیر بیماری های تیروئید
  • مصرف داروهای هورمونی نظیر قرص های ضد حاملگی
  • عفونت های موضعی نظیرآلودگی های قارچی
  • عفونت های سیستمیک نظیر سیفلیس
  • آلودگی های انگلی نظیر شپش می تواد به شکل ریزش ابرو با خارش تظاهرنماید.

درمان های طبیعی

به مدت دو تا سه هفته هر شب ابروها را با روغن کرچک ماساژ دهید روغن کرچک به رشد مو کمک میکند یا حداقل ریزش آن را کاهش میدهد .

 روغن کنجد و بادام تلخ نیزمی توانند موجب افزایش رشد مو شوند .

ماساژ دادن با ماسک  پیاز روی ابروها موجب تحریک رشد مجدد آن میشود .

استرس ونگرانی فکری را از خود دور کنید و تاثیر آن رادر رشد طبیعی ابروهای خود مشاهده کنید .

مسواک نرمی را به آرامی روی ابروی خود ماساژ دهید این کار ضمن تحریک فولیکول های مو از طریق افزایش جریان خون درآن ناحیه موجب حرکت دادن سلولهای مرده و باز کردن روزنه های مو ودر نهایت رشد مجدد ابرو میشود .

سوالات متداول

– چه عواملی ممکن است باعث ریزش ابروها شود؟

عوامل متعددی می ‌تواند در ریزش موی ابروها تاثیرگذار باشد ولی یکی از شایع ‌ترین این عوامل، کندن یا در اصطلاح برداشتن ابروهاست. مشکلی که بیشتر گریبانگیر خانم‌هاست و معمولا نتیجه این کارشان را در دوره میانسالی متوجه می ‌شوند.

– این کار چه تاثیری بر کم ‌پشت شدن ابروها دارد؟

وقتی موهای ابرو از ریشه کنده می ‌شوند و این کار مداوم تکرار شود، قابلیت رشد مجدد خود را از دست می ‌دهند. ریشه موها در این ناحیه به دلیل کنده شدن مداوم فیبروزه و خشک می ‌شود. به همین دلیل در خانم‌های مسن از ابروها فقط یک ردیف باریک باقی می ‌ماند. درواقع در طول سال‌ها و در اثر کندن مداوم ابروها، ریشه مو قابلیت و فرصت رشد مجدد خود را از دست داده است.

– آیا راهی برای جلوگیری از بروز ریزش ابرو وجود دارد؟

پیشگیری از ریزش ابرو بسیار ساده است؛ به افرادی که قصد دارند به ابروهای خود حالت بدهند، توصیه می ‌کنم به جای کندن و برداشتن موهای ابرو، آن را با تیغ اصلاح کنند تا حداقل ریشه‌های موی ابروی آنها صدمه نبیند.

– برای افرادی که دچار ریزش ابرو و کم ‌پشتی آن شده‌اند راه درمانی وجود دارد؟

بله، داروی مناسبی که اغلب برای این مشکل توصیه می شود، ماینوکسیدیل است. باید گوش ‌پاک ‌کن را به آن آغشته کرد و روی پوست ناحیه ابرو مالید. اگر این کار مداوم انجام شود، معمولا بعد از ۶ ماه مشکل حل می ‌‌شود. البته بعد از رشد مجدد ابروها نباید مصرف دارو قطع شود و بهتر است استفاده از ماینوکسیدیل به طور منظم (هفته‌ای ۲ تا ۳ بار) ادامه داشته باشد.

آیا عامل دیگری هم در ریزش ابروها تاثیرگذار است؟

بله، بیماری طاسی منطقه‌ای هم می‌تواند باعث ریزش موی ابرو شود. این عارضه که ممکن است نواحی مختلف پوست را درگیر کند، پوست یک منطقه به وسعت یک سکه را دچار ریزش مو می‌کند. اگر ابروها دچار این عارضه شوند، موهای ابرو می‌ریزند. ریزش سکه‌ای مو یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن ریشه مو را به‌عنوان دشمن تلقی می‌کند و آن را از بین می‌برد.

– راه درمانی هم برای ریزش سکه‌ ای موها وجود دارد؟

بله، این بیماری از روی علایم بالینی یا با استفاده از نمونه‌برداری از ریشه مو قابل تشخیص و درمان است. معمولا موی افراد بعد از طی دوره درمان دوباره به حالت اول بازمی ‌گردد.

– آیاعوامل ارثی هم در کم‌ مویی ابروها و ریزش آنها تاثیرگذار است؟

بله، برخی افراد از ابتدای زندگی دچار کم ‌مویی هستند که به آن «هیپوتریکوز» گفته می ‌شود. برخی افراد نیز تحت‌ تاثیر عوامل ژنتیکی به ‌تدریج دچار ریزش ابرو می ‌شوند. معمولا در مواردی که ریزش ابرو وراثتی است، درمان موثری برای جلوگیری از آن وجود ندارد و درمان‌ها فقط این روند را کند می ‌کند یا به تعویق می اندازد اما ژنتیکی یا اکتسابی بودن این مساله حتما باید از طریق انجام آزمایش ثابت شود.

مشکلات کاشت ابرو

۱- اگرچه معمولا از موهای ظریف بالای گوش برای پیوند ابرو استفاده می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملا شبیه موی ابرو باشد. لذا چون موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری مانند رنگ، ضخامت، صاف یا مجعد بودن، میزان رشد و غیره با موهای قبلی ابرو فرق می کنند، بنابراین تا حدی عدم سنخیت بین موهای قبلی ابرو و آنها مشاهده می گردد.البته گفته شده است که در غالب موارد پس از چند ماه تا چند سال موهای کاشته شده تا حد زیادی شبیه موهای ابرو می گردند، ولی این مطلب همیشه رخ نمی دهد و بیمار بایستی متوجه این نکته باشد. البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلا ابرو ندارد، وجود نخواهد داشت.لازم به تذکر است که موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو رشد کرده و بنابراین باید به طور مرتب کوتاه شوند.

۲- حتی با وجود استفاده از لوازم بسیار ظریف و میکروسکوپی برای کاشت، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو خواهند بود. البته می توان درجلسات دوم و سوم  این فاصله ها را کمتر کرد، ولی به هرحال از نظر تراکم هیچ وقت شبیه ابروی کاملا طبیعی نخواهد شد.با توجه به این مسئله، بعضی از پزشکان انجام تاتو قبل از عمل را توصیه می نمایند، زیرا تاتو می تواند تا حدی فاصله های فوق را مخفی کرده و نتایج کاشت را بهتر نماید.به دلیل نزدیکی ابرو به چشم ممکن است بعد از پیوند ابرو اندکی تورم و کبودی دور چشم رخ دهد که با کمپرس گرم و گذشت چند روز به سرعت برطرف می گردد

۳- موهای ابروی طبیعی نسبت به پوست، حالت خوابیده داشته و زاویه این خواب بسته به موضع ابرو ده تا شصت درجه است. کاشت ابرو در ناحیه تاج آن مشکل خاصی ندارد، زیرا در این منطقه زاویه خروج موهای ابرو از پوست حداکثر می باشد، ولی هر چقدر به سمت انتهای ابرو می رویم، به دلیل کمتر شدن زوایه فوق و خوابیده ترشدن موها، کاشت مو از نظر تکنیکی مشکل تر می شود، طوری که در یک‌سوم انتهایی ابرو به سختی می توان موها را عینا با خواب طبیعی ابرو کاشت.راه پیشنهادی برای جلوگیری از بروز این مشکل، پانسمان فشاری در محل ابروی کاشته شده (مثل استفاده از هدبند) برای دو هفته پس از عمل است.پس از رویش موهای کاشته شده، چرب کردن آنها کمک به خوابیده تر شدن ابروی کاشته شده می کند.ولی در هر حال باز هم گفته می شود که هیچ وقت ابروی کاشته شده از نظر خواب موها، کاملا شبیه ابروی طبیعی نخواهد شد.

۴- با توجه به اینکه موهای کاشته شده از مناطق غیر از ابرو آورده شده اند و به دلیل جابجایی، قدرت رشد آنها کاهش یافته، لذا فرد بایستی حداقل ۶ تا ۹ ماه صبرکند تا کاملا جواب دهد و سپس در مورد لزوم انجام مجدد کاشت ابرو برای پر کردن فاصله های خالی بین موهای کاشته شده تصمیم گیری کرد.به غیر از موارد ذکر شده، برداشت و کاشت موها در مورد کاشت و پیوند ابرو تا حد زیادی شبیه کاشت موی سر است، با این تفاوت که در پیوند ابرو فقط از واحدهای فولیکولی دارای یک یا دو تار مو استفاده شده و سوراخ های پوست با استفاده از ابزار بسیار ظریف و کوچک ایجاد می شوند تا محل کاشت کاملا نامشخص باشد.

عوارض

به‌عنوان آخرین توصیه‌ها باید بگوییم کاشت ابرو بهترین انتخاب برای کسانی است که یا اصلا ابرو ندارند یا قسمتی از ابروی آنها به خاطر جراحت کاملا از بین رفته است. پس تنها به دلیل وسواس‌های بی‌دلیل و تغییرات عجیب و غریب در ظاهرتان به این کار تن ندهید، چراکه این روش هم مانند هر عمل دیگری در کنار خوبی‌ها، مشکلات خودش را هم دارد، مشکلاتی مانند:

– سرعت رشد موهای کاشته شده همانند موهای سر است بنابراین هر دو هفته یک بار بلند و بلند‌تر می‌شوند. به علاوه آنها از نظر رنگ، جنس و ضخامت هم ‌رنگ موی ابرو نیستند.

– زاویه کاشت ابرو که به شکل خوابیده قرار می گیرند به سختی با حالت واقعی ابرو تطابق می‌ یابد به همین دلیل این بخش از کار و هماهنگ بودن دم ابرو تا تاج آن و مرتب قرار گرفتن زاویه خواب آن به تبحر متخصص بستگی دارد.

– معمولا به علت جابه‌جایی موها از قسمت پوست سر به ابرو، موها تا حدود ۲۰ روز بعد از کاشت دچار ریزش خواهند شد پس برای رسیدن به نتیجه دلخواه ‌تان باید حداقل سه تا شش ماه صبر کنید تا رشد موها به حالت طبیعی برگردد.

– هزینه کاشت ابرو با توجه به نوع کاشت ، روش کاشت و برای افراد مختلف ، متفاوت میباشد .

– به‌طور معمول فاصله موهای کاشته شده در ابرو بیش از موهای طبیعی آن است. البته این داستان درباره کسانی که تاتو دارند و کاشت روی تاتو انجام می‌شود مشکل ایجاد نمی‌کند چراکه تاتو این فاصله‌ها را مخفی می‌کند، اگرچه به مرور این فاصله‌ها با تکرار جلسات پیوند کم و کمتر خواهند شد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)