آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کاربرد طب سوزنی در بیماری های زنان

در سراسر دنیا از طب سوزنی به عنوان روشی کم‌خطر در درمان بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. بیماری‌های زنان از جمله موضوعاتی است که همواره مورد توجه متخصصان طب سوزنی قرار می‌گیرد. این مقاله مروری دارد بر اثرات آزمایش شده طب سوزنی و فشاری در بهداشت زنانی که در سنین باروری قرار دارند. زنان حامله مورد نظر نبوده‌اند.

کاربرد طب سوزنی در بیماری های زنان

طب سوزنی توانسته است درطول ۴۰ سال گذشته خود را از یک متد درمانی غیر متعارف به عنوان پدیده ای بسیار موثر از طب مکمل قانونمند و منظم بخصوص در درمان بیماری های مزمن معرفی نموده و به طور روزمره و مرتب تاثیر درمانی خود را در بیماری های دردناک اندامهای حرکتی و سایر بیماریها در مراکز درمانی بیمارستانهای خصوصی و دولتی و کلینیکهای پزشکان غربی و شرقی بیشتر و بیشتر آشکار کند.

طب سوزنی و طب سنتی

طب سوزنی یک طب سنتی بر گرفته شده از طب سنتی چینی می باشد. از دیدگاه این طب، سلامت عادات ماهانه، هورمونها و بارداری خانم ها بیشتر به سلامتی سه ارگان کبد، طحال و کلیه ها بستگی دارد و بیماری این ارگان ها می تواند سبب بروز بیماری زنان شود. البته باید به این نکته توجه داشت که این یک دیدگاه سنتی می باشد و لزوما منطبق بر پزشکی غربی یا امروزی نمی باشد یعنی از دیدگاه طب غربی ممکن است بیمار هیچ مشکلی نسبت به این ارگان ها نداشته باشد و تمام آزمایشات بیمار سالم باشد.

برای مثال : از دیدگاه طب سنتی چینی، کبد مسئول رساندن خون به رحم است و اگر خون کبد کافی باشد عادت ماهانه خانمها منظم خواهد بود و اگر خون کبد کاهش یابد بیمار دچار علائمی همچون کاهش شدت و مقدار خونریزی می گردد. این بیماری می تواند علائم دیگری از قبل عصبی شدن، لکه های قبل از عادت ماهانه، کمر درد، زانو درد، غیره…. نیز داشته با شد. در صورتی که خون کبد افزایش یابد، بیمار علائم افزایش خونریزی در حجم و دفعات خواهد داشت.

خونریزی ها می توانند به دلیل بیماریهای طحال نیز باشند. از دیدگاه طب سنتی و طب سوزنی: طحال هم مسئول نگه داشتن خود درون رگها بوده و هم تنظیم مایعات بدن را انجام می دهد. هنگامی که طحال بیمار باشد بیمار شکایت بیشتری از چاقی، ورم اندام، ترشحات رحمی و سینوسی و لکه بینی و… را می کند. این بیماران بیشتر ممکن است برای درمان چاقی و کیست تخمدان به مطب های طب سوزنی مراجعه کنند. کلیه ها بیشتر در تولید مثل قوای جنسی و میل جنسی دارای اهمیت می باشند. ضعف کلیه ها سبب کاهش میل جنسی و ناباروری، ترس های مختلف، ضعف اراده و….می گردد.

تجربه نشان داده است که طب سوزنی می تواند در تنظیم عادت ماهانه، کیست تخمدان، ناباروری و درد قبل از قاعدگی به برخی از بیماران کمک کند.

منبع: کلینیک طب سوزنی قزوین

مقالات مرتبط

ورزش لگن

ثبات لگن روی سطح صافی به پشت بخوابید ، با خم کردن زانو ها ، کف پاها را روی زمین

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان