آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

چگونگی شروع ورزش

188

قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشی با گروه مراقبت بهداشتی خود مشورت کنید.
اگر تابه حال با برنامه منظم ورزش نکرده اید یا درد، سفتی یا ضعف در مفاصلتان دارید که مانع فعالیتهای روزانه تان می شود، برنامه خود را با نرمشهای انعطاف پذیری مفاصل یا ورزشهای قدرتی شروع کنید.
زمانی که با انجام این ورزشها احساس راحتی کردید، به تدریج حرکات استقامتی را نیز اضافه کنید. می توانید با انجام این حرکات به مدت 5 دقیقه، سه بار در روز و در مجموع 15 دقیقه در روز شروع کنید. به تدریج سعی کنید که بخش مربوط به ورزش استقامتی برنامه ورزشی تان را 20 تا 30 دقیقه در روز و حداقل 3 بار در هفته افزایش دهید.

زمان انجام ورزش

سعی کنید در زمانهای مختلفی از روز ورزش کنید تا دریابید کدام زمان برای شما بهترین است. در برخی افراد ورزشهای صبحگاهی مربوط به دامنه حرکت مفاصل به آنها کمک می کند تا برای انجام فعالیتهای روزانه احساس روان شدن و نرمی کنند. برخی دیگر دریافته اند که انجام آرام و نرم تمرینات مربوط به دامنه حرکت مفاصل قبل از خواب، سفتی مفاصل آنها را هنگام صبح کم می کند. افراد با هم متفاوتند. ممکن است شما دریابید که انجام چند جلسه کوتاه از ورزشهای مربوط به دامنه حرکتی مفاصل در زمانهای متفاوت روز برایتان سودمند است. یک راهکار خوب، ورزش در زمانی از روز است که کمتر احساس درد و سفتی می کنید و زمان کافی برای ورزش کردن دارید.
بلافاصله بعد از صرف غذا یا قبل از خواب تمرینات سنگین انجام ندهید. حداقل 2 ساعت پس از غذا صبر کنید.
بر اساس برنامه منظم ورزش کنید.سعی کنید تمرینات مربوط به دامنه حرکت مفصل را هر روز و تمرینات قدرتی و استقامتی را یک روز در میان انجام دهید. اگر یک روز فراموش کردید ورزش کنید، از همان جایی که برنامه ورزشی تان قطع شده دوباره ادامه دهید. اگر چند روز فراموش کردید ورزش کنید، باید دوباره و از سطحی پایین تر شروع به ورزش کنید.

____________________

لینک ها:

ورزشهای اصلی

آیا ورزش کردن خطری دارد؟

مشکلات ورزش نکردن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان