آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان شانه یخ زده

شانه یخ زده (Frozen shoulder) یک بیماری است که باعث درد مفصل و خشکی شانه می شود. علائم این بیماری معمولا به تندریج شروع شده و با گذشت زمان بدتر می شوند و معمولا طی یک یا دو سال برطرف می گردند.

راه های تشخیص

پزشک طی معاینه شانه شما، از شما می خواهد یک سری حرکات خاص را انجام دهید تا درد شانه و میزان حرکت آن را بررسی کند. همچنین پزشک وقتی بازوی شما را حرکت می دهد، از شما می خواهد که عضلات خود را شل کنید تا بفهمد دچار شانه یخ زده هستید یا آسیب عضله گرداننده شانه. این بیماری معمولا از روی علائم و نشانه های آن مشخص می شود. ولی ممکن است پزشک یک سری آزمایشات تشخیصی مثل ام آر آی یا عکسبرداری با اشعه ایکس را برای شما بنویسد تا سایر مشکلات ساختاری شانه را رد کند.

روش های درمان شانه یخ زده

مهم ترین راه درمان این بیماری شامل کنترل درد شانه و حفظ دامنه حرکت شانه تا حد امکان است.

متخصص فیزیوتراپی می تواند به شما یک سری ورزش های کششی را یاد دهد که تا حد امکان حرکت شانه شما را حفظ کنند.

در بیشتر موارد، مشکل شانه یخ زده طی 12 تا 18 ماه خود بخود بهتر می شود. در مواردی که علائم این بیماری همیشگی و دائمی است، پزشک موارد زیر را به شما توصیه می کند:

– داروها

مصرف داروهای مسکن مثل بروفن می تواند درد و التهاب شانه یخ زده را کم کند.در برخی موارد، ممکن است پزشک داروهای مسکن و ضد التهاب قوی تری را برای شما تجویز کند.

– تزریق داروهای کورتونی

تزریق داروهای کورتونی به مفصل شانه، درد آن را کم کرده و حرکت شانه را بهبود می دهد.

– انبساط مفصل شانه

تزریق آب استریل به کپسول مفصل شانه باعث کشش و انبساط آن شده و حرکت مفصل را راحت تر می کند.

– درمان دستی (مانیپولاسیون) 

در این روش درمانی، پزشک شما را بیهوش و یا شانه شما را بی حس می کند تا دردی را احساس نکنید. سپس پزشک، مفصل شانه شما را در جهت های مختلفی حرکت می دهد تا بافت (کپسول) سفت شده را شل کند. بسته به میزان فشاری که پزشک به شانه وارد می کند، ممکن است فرد دچار شکستگی استخوان شانه شود.

– عمل جراحی

اگر هیچ روش درمانی به بیماری شانه یخ زده کمک نکند، ممکن است پزشک برای برداشتن بافت زخمی و چسبندگی های داخل مفصل شانه، آن را جراحی می کند. پزشکان معمولا این عمل جراحی را توسط روش آرتروسکوپی (دیدن داخل مفصل) انجام می دهند.

در آرتروسکوپی شانه، لوله های فلزی توخالی باریکی را از یک برش کوچک در اطراف مفصل، وارد آن می کنند و روی مانیتور، داخل مفصل را مشاهده می کنند.

– درمان های خانگی

استفاده منظم و مداوم از شانه طی فعالیت های روزمره می تواند خشکی ناشی از شانه یخ زده را کم کرده و میزان حرکت آن را افزایش دهد.

استفاده موضعی از گرما (مثل کیسه آب گرم) یا سرما (مثل کیسه یخ) روی ناحیه شانه می تواند درد آن را تسکین دهد.

راههای پیشگیری

یکی از مهم ترین علل ابتلا به بیماری شانه یخ زده، حرکت ندادن آن برای مدت زمان طولانی است که بعد از آسیب شانه (مثلا در تصادف)، شکستگی استخوان بازو و یا سکته مغزی رخ می دهد.

اگر بعد از آسیب شانه، حرکت دادن آن برایتان سخت بود، از پزشک بپرسید چه ورزش هایی را می توانید طی دوران بهبودی آسیب شانه انجام دهید که حرکت مفصل شانه را حفظ کند.

برای مطالعه درمان شانه یخ زده با طب سوزنی کلیک کنید

مقالات مرتبط

لیزر تراپی

لیزر یک اشعه پر انرژی نور است که می تواند انرژی خود را به طور انتخابی به بافتها منتقل نماید.

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان