آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

چاقی و آرتروز زانو

اگر زانو های شما مجبور باشند هر روز وزن بیشتری را تحمل کنند فشار وارده به آنها بیشتر میشود. این فشار بطور مستقیم به غضروف مفصل زانو وارد میشود. وقتی که فشاری بیش از حد تحمل به غضروف های زانو وارد میشود این بافت بتدریج خراب شده و این آغاز ساییدگی مفصل  زانو است. چاقی همین مشکلات را برای زانو ایجاد میکند.

ساییدگی مفصل   و آرتروز زانو، یک بیماری مفصلی شایع است که تخمین زده میشود در 37 درصد افراد با سن بیش از 60 سال وجود دارد. ساییدگی زانو  عامل عمده درد مفصلی است. این بیماری  عامل مهمی در کاهش نیروی مولد جامعه بوده و موجب تحمیل مخارج درمانی بالایی بر دوش نظام اقتصائی جوامع میشود.

آرتروز زانو  علت 97 درصد جراحی های تعویض مفصل زانو است.

zz

شیوع آرتروز زانو در حال افزایش است. این افزایش دو عامل عمده دارد

  – مسن شدن جامعه

 –  چاق شدن مردم

در یک مطالعه که در انگلستان انجام گردیده مشخص شده است که در افراد خیلی چاق احتمال آرتروز  و ساییدگی زانو شش برابر افراد لاغر است.

سالها قبل دانشمندان بر این عقیده بودن که علت عمده بروز بیماری های روماتیسمی بروز التهاب در بافت ها است و آرتروز  زانو(استئوآرتریت) صرفا نوعی خراب شدن مفصل بدون ایجاد واکنش های التهابی است. این عقیده در حال تغییر است.

xx

سالها قبل پزشکان فکر میکردند بافت چربی صرفا یک بافت غیر فعال است که تنها وظیفه آن ذخیره انرژی است. این عقیده هم در حال تغییر است. امروزه مشخص شده است که بافت چربی هورمون ها و بسیاری موارد دیگر را از خود ترشح میکند که بر متابولیسم بدن اثرات مهمی برجای میگذارند.

بافت چربی بدن موجب ترشح سیتوکین هایی مانند لپتین ، رزیستین و آدیپونکتین میشوند. به اینها adipocytokines میگویند. بعضی محققین عقیده دارند این هورمون ها میتواند با ایجاد واکنش های التهابی و با تخریب غضروف مفصلی در بروز آرتروز و ساییدگی مفصل زانو  نقش داشته باشد. دو ماده دیگر که از بافت چربی آزاد شده و میتوانند موجب بروز التهاب زانو شوند عامل نکروز توموری آلفا tumor necrosis factor alpha و اینترلوکین یک interleukin-1 هستند که میتوانند موجب تخریب غضروف شوند و تخریب غضروف سرآغاز بروز ساییدگی مفصل زانو است. به دلایل ذکر شده احتمال بروز ساییدگی مفصل زانو در افراد چاق بیش از معمول است.

منبع:ايران ارتوپد

بينندگان گرامي براي مطالعه ي مقاله ي بيشتر درباره ي “طب سوزنی و درمان آرتروز زانو“كليك كنيد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان