آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پی آرپی در درمان آرتروز زانو

PRP  پی آر پی در اصل پلاسمای غنی شده از پلاکت می باشد که از خون بیمار تهیه می گردد. برای بدست آوردن پی آر پی  PRPخون بیمار توسط پرسنل با سرنگ حاوی سیترات از بدن خارج شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد سپس گلبولهای قرمز ،سفید و پلاکتهادر سطوح مختلف در لوله آزمایش جدا می گردد ودر آخر پلاسمای غنی از پلاکت از سطح مناسب برداشت میشودکه حاوی ۸-۴ برابر تعداد پلاکت درهرسانتی متر مکعب پلاسمای طبیعی میباشد.

عوارض پی آر پی (PRP)

 هیچ خط آلرژی یا حساسیت واکنشی گزارش نشده است(ضدعفونی و سترون سازی باید در هر مرحله از آماده سازی PRP پی آر پی رعایت شود بخصوص در افرادی که مستعد عفونت می باشند). گاهی التهاب های بسیار جزئی ، ضعیف و گذرا در محل استفاده از PRP پی آر پی چیست دیده شده که نتیجه آزاد شدن عوامل مرتبط با پلاکت هاست و مشکل ساز نیست.

 پی آر پی  PRP

ضربه به فولیکول در نتیجه برش ، کم آبی فولیکول جدا شده ، خرد شدن بافت اولیه به واحدهای فولیکول در طول عمل جراحی پیوند اتفاق می افتد که البته در زمان خرد کردن بافت به واحدها، استفاده از میکروسکوپ و مرطوب نگه داشتن بافت و دقت در کاشت, تخریب بافتی ناشی ار آن را به حداقل می رساند .

 فوائد درمان آرتروز زانو با روش PRP درمانی

1-باعث “درمان” آرتروز زانو می شود نه اینکه تسکین موقت درد ایجاد کند.

آرتروز زانو (درد زانو) جزء بیماری های شایع در سنین میانسالی می باشد و غالباً در نتیجه شیوه زندگی فرد ایجاد می شود که موجب خوردگی غضروف مفصلی می گردد و در پی آن التهاب و ضعف عضلات و لیگامان های اطراف مفصل درد ایجاد می کنند.در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید به وسیله درمان های دارویی، PRP، فیزیوتراپی، ،آب درمانی، درمان های دستی(منوال تراپی)، تمرین درمانی و آموزش سبک مناسب زندگی می توان به درمان آن و کاهش مشکلات ثانویه ناشی از آن پرداخت.

2-بجای استفاده از داروهای شیمیایی ، از فراورده های بدن خود بیمار برای درمان استفاده می شود. لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.

3- با توجه به اینکه، PRP محصولی تولید شده از بدن خود بیمار است، هیچ گونه عارضه یا مشکل در درمان برای بیمار ایجاد نمی شود.

4-در روش تهیه کردن PRP ، نیازی به مراحل زمان بر کشت سلولی مورد نیازدر درمان با سلول بنیادین،وجود ندارد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان