پیشگیری و درمان پوکی استخوان با ورزش

پیشگیری از پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان تا ۵۰ درصد خطر شکستگی  استخوانی را کم می کند اما آنرا کاملا برطرف نمی کند. باید مشخص کنیم که چه بیمارانی علی رغم درمان هنوز در معرض خطر شکستگی استخوانی می باشند. باید توجه کرد که درمان پوکی استخوان درمانی برای تمام عمر است و تحقیقات نشان می دهد که حتی با درمانهای هفتگی ۴۰ درصد بیماران از ادامه درمان پس از یک سال خود داری می کنند.

از طرف دیگر تمام بیمارانی که دچار شکستگی می شوند مبتلا به پوکی استخوان نیستند و کاهش دانسیته استخوانی آنها در این حد نباشد.

پوکی استخوان یا تحت درمان یا پیشگیری برای افراد در معرض خطر قرار می گیرد. درمان برای افرادی انجام می شود که دچار پوکی استخوان ثابت شده اند یا دچار شکستگی شده اند و برای پیشگیری از شکستگی مجدد تحت درمان قرار می گیرند.

 کلسیم

اکثر تحقیقات پیشنهاد می کنند که کلسیم همراه ویتامین د از ایجاد شکستگی ستون فقرات و لگن پیشگیری می کند. برای افراد بالای ۷۰ سال روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم با ۸۰۰ میلی گرم ویتامین د توصیه می شود. مقادیر بالای ۲۰۰۰ میلی گرم همراه با افزایش سنگ کلیه می باشند.

ویتامین د

دو سوم بیمارانی که دچار شکستگی لگن بوده اند کمبود کلسیم داشته اند. در یک مطالعه استفاده از کلسیم و ویتامین د باعث کاهش ۳۳ درصدی احتمال شکستگی لگن بوده است. استفاده روزانه ۸۰۰ میلیگرم  ویتامین د  در سالمندان توصیه می شود. بعلاوه ویتامین د باعث افزایش قدرت عضلانی سالمندان و پیشگیری از زمین خوردن می شود. در بیمارانی که کمبود ویتامین د دارند(سطح زیر ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر) استفاده از کپسول ویتامین د توصیه می شود.

درمان پوکی استخوان با ورزش

فردی که دچار پوکی استخوان است باید در یک برنامه ورزشی منظم شرکت کند:

۱) پیاده‌روی به مدت ۴۵ دقیقه ۳ بار در هفته یا پیاده ‌روی هر روز به مدت ۳۰ دقیقه توصیه می‌شود. می‌توان ۳۰ دقیقه را به سه قسمت ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کرد.

۲) تمرین با وزنه سبک به طوری که فشار بیش از حد به  استخوانها وارد نشود (مقدار وزنه توسط پزشک مشخص می‌شود).

۳) ورزشهای خاص ستون فقرات و افزایش قدرت شکمی.  برخی ورزشها می توانند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند. در این مورد مشاوره با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ضروری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *