آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پیشگیری و درمان دردهای سیاتیکی

9k=

درمان دردهای سیاتیکی با راه رفتن در آب

، راه رفتن در آب كم عمق در پیشگیری و درمان دردهای سیاتیك بسیار موثر است.. دراین روش فرد ابتدا باید آرام آرام طول استخر را راه رفته و به سمت عقب بازگردد زیرا این كار در كشش عضلات و شل كردن آنها بسیار موثر است و تاثیر شگفت‌انگیزی بر بدن بیمار دارد. در خصوص علل دردهای سیاتیكی، تورم، بیرون زدگی یا پارگی دیسك بین مهره‌ها، مهم‌ترین علت دردهای سیاتیكی است

در بعضی از مواقع ضربه محكم به عصب یكی از دلایلی است كه این دردها را به وجود می‌آورد. در این حالت درد از كمر به باسن و ران می‌رود و به پشت زانو، ساق و پشت پا می‌رسد و همه این اعضا را در بر می‌گیرد. این دردها با بالا رفتن فشار داخل شكم، هنگام سرفه و عطسه افزایش پیدا می‌كند. درباره حركات ورزشی و بروز دردهای سیاتیكی، انجام حركات ورزشی سنگین به تشدید این دردها می‌انجامد.

قوس كمر كه به علت چاقی و بیرون زدگی شكم به وجود می‌آید یكی دیگر از عوامل اصلی در بروز دردهای سیاتیكی است. رانندگی‌های طولانی مدت نیز در این رابطه نقش مهمی دارد كه به این منظور فرد باید نزدیك فرمان اتومبیل نشسته و زانوهایش را به گونه‌ای خم كرده باشد كه در جهت كلاج و ترمز قرار گیرد.وی همچنین به افرادی كه در طول روز زمان زیادی را سرپا می‌ایستند، توصیه میشود : افرادی كه در طول روز زیاد راه می‌روند مانند خانم‌های خانه‌دار، باید زمان ایستادن خود را كوتاه كرده و در وقفه‌های كاری خود هفت تا هشت دقیقه روی زمین خوابیده و پاهایشان را روی مبل یا سطح بلندتر از سطح زمین بگذارند.

پيشگيري از درد سياتيك

افزايش سن مهم‌ترين عامل بروز ديسك كمر است. يعني تغييرات وابسته به سن در ستون مهره‌ها شايع‌ترين علت بيماري سياتيك است البته تحليل رفتن ديسك‌‌هاي‌ بين‌مهره‌اي كمر از ۳۰ سالگي شروع مي‌شود، ولي تنگي‌هاي ستون مهره‌اي كه علت ديگر بيماري سياتيك است بيشتر افراد را در سنين بالاتر از ۵۰ سال درگير مي‌كند البته دانشمندان دريافته‌اند ژنتيك باعث به بروز بيماري سياتيك در برخي افراد مي‌شود.

همچنين افراد مبتلا به بيماري ديابت نيز به‌دليل آسيب و تخريب عصبي كه در اثر ديابت در آنها ايجاد مي‌شود، بيشتر مستعد ابتلا به بيماري سياتيك هستند .

پس مي‌توان نتيجه گرفت كه مهم‌ترين عامل براي پيشگيري از اين بيماري تقويت عضلات شكم و كمر از طريق ورزش، اصلاح الگوي نشستن و قرار گرفتن بدن در موقعيت‌هاي مختلف و خودداري از بلند‌كردن اجسام سنگين و واردآوردن فشار زياد به كمر است.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان