آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پیشگیری از قوس کمر

101

افرادی که شکم‌های افتاده و برآمده دارند مبتلا به عارضه گودی و قوس کمرند. قوس کمر در حالت طبیعی، انحنای گردن به سمت داخل، انحنای فقرات پشتی به سمت خارج و انحنای ناحیه کمر رو به جلو می‌باشد. در ادامه چند حرکت اصلاحی برای پیشگیری از قوس کمر در این افراد ذکر شده است.

ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می‌شود. عدم تعادل این عضلات، موجب پدید آمدن ناهنجاری‌هایی در ستون فقرات می‌شود. در این میان، نقش عضلات شکمی، بازکننده‌های مفصل پا به لگن و عضله بزرگ پشت باسن در ایجاد قوس بیش از حد کمر، پر رنگ‌تر از سایر عضلات است.

 علل

– التهاب دیسک کمر

– قوز بیش از حد

– چاقی

پوکی استخوان

– ضعف عضلات شکمی

– زایمان‌های مکرر

– در رفتگی دو طرف‌ لگن‌

– استفاده‌ از کفش‌ پاشنه‌ بلند

جابجایی ستون‌ مهره‌ها به‌ سمت‌ جلو (مادرزادی یا هر عامل‌ دیگر)

– ضعف‌ عضلات‌ شکمی و عضلات‌ خلفی ران‌ و بازکننده‌های مفصل‌ ران‌

– کوتاهی عضلات‌ ناحیه‌ کمری (بازکننده‌های کمر)

حرکات اصلاحی

– موقع نشستن روی صندلی، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید.

– وقتی که می‌خواهید مدت طولانی بایستید (مثل زمان شستن ظرف یا اتو کردن لباس‌ها)، یک پا را روی زمین و پای دیگر را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه قرار دهید.

– بهترین حالت برای خوابیدن، خوابیدن به پشت است، در حالی که بالشتی زیر زانو‌ها قرار گیرد. در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید، حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.

– پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، موجب افزایش گودی و قوس کمر خواهد شد.

– از تقویت عضلات شکم، باسن و کمر توسط ورزش غافل نباشید.

مقالات مرتبط

ورزش برای درد پاشنه پا

یکی از اقدامات مهم درمانی برای درد پاشنه، انجام نرمش‌های کششی است. هدف از این نرمش‌ها، افزایش انعطاف‌پذیری فاشیای پلانتار

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان