آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

جلوگیری از عوارض احتمالی طب سوزنی

طب سوزنی یکی از شاخه های طب مکمل است بر سیستم های بدن به طور کلی تاثیر گذار است و در واقع این روش روشی در درمان یا کنترل بیماریها است که بر کل بدن تاثیر میگذارد و کانال های انرژی را به تعادل میرساند .

بطور کلی طب سوزنی کم خطر است و در صورت استفاده صحیح از این روش هیچ عارضه‌ای ایجاد نخواهد شد. اما بدنبال ورود افراد غیر حرفه‌ای و غیر متخصص در این کار، احتمال عفونت و آسیب اعضای بدن وجود دارد که با کمی دقت میتوان از ان عوارض نیز جلوگیری کرد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

عوارض احتمالی طب سوزنی

  • خونریزیها یا کبودیهای کوچک (در مورد درصد کمی از بیماران، ممکن است، ظاهر شوند.)
  • امکان انتقال ایدز و هپاتیت ب در صورت استفاده از سوزنهای غیر استریل و غیر یکبار مصرف.
  • ضعف و بیحالی و غش کردن بیمار در صورت تحریک نقاط ممنوعه.

 

از دیگر عوارضی که ممکن است وقتی طب سوزنی به درستی انجم نشود، اتفاق بیفتدعبارتند از:

  • صدمه به اعضای داخلی:

همانطور که اطلاع دارید, طب سوزنی یک طب سنتی بوده است و بوسیله غیر پزشکان و حکمای طب سنتی بکار رفته و میرود . برخی از افرادی که تعلیمات خوب از اناتومی بدن و موضع ارگانهای درون را نداشته اند در هنگام وارد کردن سوزن , سبب صدمات ارگانهای داخلی میشدند. با ارتقا سطح آموزش و اشنای به اناتوی در دانش پزشکی, این احتمال بسیار کاهش یافته است, هر چند که در برخی از کشورها هنوز گزارشات صدمات ارگانها در مقالات علمی به چشم میخورد.

درمان نشدن و حتی ایجاد مشکلات جدید در صورت تحریک نادرست نقاط که همه این عوارض در صورتی که درمان توسط متخصص طب سوزنی انجام شود به صفر می‌رسد.

  • زایمان زودرس:

تحریک برخی از نقاط در خانم های باردار میتواند سبب زایمان زودرس گردد که البته معمولا پزشکان با این نقاط اشنایی دارند و از تحریک انها پرهیز میکنند . توصیه میگردد در صورت ضرورت ,در هنگام بارداری, فقط پزشکانی که در این مورد اموزش دیده اند یا تجربه کافی دارند با این خانمها کار کنند.

  • احتمال افت فشار و یا نوروژنیک شوک وجود دارد.

برای پیشگیری از بروز عوارض عفونی سوزنها نیز باید استریل باشند و می‌توان هریک از آنها را برای یک و فقط یک بیمار استفاده کرد. همچنین قبل از هر بار استفاده از سوزنها باید آنها را با الکل یا مواد ضدعفونی کننده تمیز کرد.

بهتر است این کار توسط پزشکان که طب سوزنی را به صورت اکادمیک اموزش دیده اند انجام گردد تابا دانستن اناتومی بدن سوزن زده شود در صورتی که مسیر اعصاب به نقاط طب سوزنی نزدیک باشد احتمال ایجاد درد مختصری است.

بهتر است طب سوزنی در زمانی انجام گردد که بیمار کاملا ارام باشد در کودکان و افراد بسیار مسن با احتیاط بیشتری انجام گردد.

 

 منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

شکستگی ساکروم

 شکستگی ساکروم در ناحیه لگن یکی از شدیدترین شکستگی های سیستم اسکلت بدن و یکی از آسیب های مهم لگن

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان